sobota, 12 kwietnia, 2025

Chiny liderem w wykorzystaniu GenAI w biznesie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

powszechne stosowanie generatywnej sztucznej inteligencji w biznesie, poziom inwestycji oraz oparte na niej innowacje mogą zadecydować o gospodarczej pozycji krajów i regionów na arenie międzynarodowej. SAS, globalny lider w dziedzinie danych i AI, postanowił sprawdzić aktualny układ sił w tym obszarze. W przygotowanym na zlecenie firmy raporcie przodują Chiny – z GenAI korzysta tam 83 proc. organizacji. Natomiast bardziej dojrzałym podejściem do jej wdrażania wyróżniają się firmy amerykańskie, które częściej integrują inteligentne aplikacje z regularnymi procesami biznesowymi. W krajach europejskich z tej technologii korzysta średnio 47 proc. organizacji, w Polsce 48 proc., co daje nam dziesiąte miejsce wśród wszystkich badanych krajów.

Różnice we wdrażaniu i wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji przez przedsiębiorstwa na świecie prezentuje badanie przeprowadzone przez Coleman Parkes na zlecenie SAS, w którym udział wzięło 1600 decydentów z najważniejszych rynków światowych. Respondenci reprezentują różne branże, w tym w bankowość, ubezpieczenia, sektor publiczny, sektor life sciences, opiekę zdrowotną, telekomunikację, produkcję, handel detaliczny, energetykę, zakłady użyteczności publicznej oraz usługi.

Chiny: lider w wykorzystaniu GenAI

Na podium rankingu krajów, w których firmy najczęściej wykorzystują GenAI uplasowały się Chiny, gdzie aż 83 proc. organizacji wdrożyło tę technologię, wyprzedzając Wielką Brytanię (70 proc.) i Stany Zjednoczone (65 proc.). Generatywna AI stosowana jest głównie w działach marketingu, finansowym i prawnym, ale nie brakuje również jej zastosowań w IT, produkcji czy HR. Co więcej, ponad połowa (51 proc.) chińskich pracowników przyznaje, że korzysta z niej codziennie, 27 proc. raz w tygodniu, a 12 proc. raz w miesiącu. 92 proc. organizacji korzystających lub planujących korzystać z GenAI chce dalej inwestować w tę technologię.

Jednocześnie raport wskazuje na różnice między stosowaniem GenAI, a jej pełnym wdrożeniem, integrującym tę technologię w regularne procesy biznesowe. W tej klasyfikacji to USA mogą pochwalić się bardziej dojrzałym podejściem (24 proc. vs 19 proc. w Chinach), zostawiając Europę daleko w tyle (7 proc.).

„W przypadku każdej nowej technologii organizacje muszą przejść przez fazę odkrywania, oddzielając szum medialny od rzeczywistości, by zrozumieć złożone aspekty wdrażania jej w przedsiębiorstwie. Osiągnęliśmy ten moment z generatywną sztuczną inteligencją” – powiedział Bryan Harris, wiceprezes wykonawczy oraz dyrektor ds. technologii w SAS. „Wychodząc z fazy pompowania balonika, teraz najważniejsze jest celowe wdrażanie i dostarczanie powtarzalnych i zaufanych wyników biznesowych z GenAI” – dodaje Harris.

Finanse i telekomunikacja najczęściej sięgają po GenAI

Badanie wskazuje również, jak poszczególne branże plasują się pod względem pełnej implementacji GenAI i wdrażania jej w regularne procesy biznesowe. Jak się okazuje, liderami w tym zakresie są organizacje z sektora finansowego: bankowości (17 proc.) i ubezpieczeń (11 proc.), ale również usług telekomunikacyjnych (15 proc.). Te ostatnie przodują również w rankingu firm, które wykorzystują GenAI na co dzień (29 proc.). Najczęściej z technologii tej korzystają (lub planują korzystać) działy sprzedaży (86 proc.), marketingu (85 proc.), IT (81 proc.), finansów (75 proc.) i produkcji (75 proc.).

Duży potencjał dla sektorów inwestujących w GenAI widzi Sabine VanderLinden, CEO i Venture Partner w Alchemy Crew: „Przyszłość biznesu jest przekształcana przez generatywną sztuczną inteligencję. Integracja GenAI z procesami biznesowymi – od dynamicznego kształtowania profili w marketingu po dokładne wyliczanie wysokości świadczeń ubezpieczeniowych – oferuje niezrównane możliwości w zakresie wydajności, personalizacji i prognozowania. Wykorzystanie tej technologii ma zasadnicze znaczenie w utrzymaniu przewagi na wysoce niepewnym, nieprzewidywalnym i konkurencyjnym rynku”.

Większość uczestników badania potwierdza, że już doświadczyło znaczących korzyści: 89 proc. z nich twierdzi, że GenAI poprawiła komfort i zadowolenie pracowników; 82 proc. przyznaje, że oszczędza koszty operacyjne; a 82 proc. uważa, że poziom utrzymania klientów jest wyższy.

GenAI w Polsce

SAS zadał te same pytania również firmom w Polsce. Wyniki ankiety wskazują, że Polacy chętnie korzystają z dobrodziejstw rozwoju technologii. 48 proc. przedsiębiorstw w naszym kraju wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję, a 46 proc. rodzimych organizacji chce wdrożyć GenAI w najbliższych dwóch latach. Tylko 6 proc. Polskich firm w ogóle z niej nie korzysta i nie planuje inwestycji w tym obszarze.

Najczęściej generatywną sztuczną inteligencję w Polsce wykorzystują działy marketingu (47 proc.), sprzedaży (34 proc.) i IT (26 proc.), a planowane są wdrożenia również w obszarach takich jak R&D (60 proc.), produkcja (53 proc.) i finanse (53 proc.).

Warto też zauważyć, że decydenci w Polsce już teraz wskazują na korzyści, które zapewnia GenAI – 73 proc. użytkowników wymienia poprawę efektywności i zmniejszenie kosztów operacyjnych, 64 proc. usprawnienie procesów decyzyjnych i personalizacji relacji z klientami, 62 proc. jest przekonanych, że GenAI zapewni wzrost innowacyjności i konkurencyjności firmy.

„Wyniki badania pokazują, że polskie firmy są otwarte na innowacje i wdrażanie najnowszych rozwiązań GenAI. Wśród wszystkich badanych krajów Polska zajmuje dziesiąte miejsce pod względem wykorzystania Gen AI w biznesie, wyprzedzając takie kraje jak Kanada, Brazylia, Włochy, Belgia, Holandia i kraje skandynawskie. Jednak, podobnie jak w innych regionach, największym wyzwaniem pozostaje kwestia przygotowania do wdrożenia, skutecznego zarządzania i monitorowania tej technologii”mówi Hana Kvartova, Regional Director, SAS Central Europe.

Wśród polskich respondentów istnieją obawy związane z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji, szczególnie jeśli chodzi o prywatność danych (72 proc. wskazań) i ich bezpieczeństwo (70 proc.), a także wyjaśnialność i dokładność wyników (66 proc.) Niestety, Polska nie wypada też zbyt dobrze jeżeli chodzi o wdrażanie polityk dotyczących GenAI. Tylko 6 proc. badanych wskazało, że ich organizacje w pełni spełniają obecne i zapowiedziane regulacje.

„GenAI ma potencjał, aby znacząco zmienić wiele branż. Firmy muszą jednak upewnić się, że rozwiązania wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję są przejrzyste i oparte na ustalonych zasadach, a decyzje podejmowane przez system można wyjaśnić. Kluczowe jest korzystanie ze sprawdzonych i bezpiecznych narzędzi, które nie tylko gwarantują ochronę i prywatność danych, ale także zapewniają, że algorytmy działają etycznie i uwzględniają aspekt odpowiedzialności organizacji za wykonywane działania”podsumowuje Hana Kvartova.

W miarę jak organizacje będą kontynuować eksperymenty z GenAI, prawdziwa wartość sprowadzi się do zidentyfikowania jej rzeczywistych przypadków użycia, które zapewnią wymierne korzyści biznesowe. Trzeba zacząć od solidnego, biznesowego uzasadnienia dla wdrożenia GenAI oraz zidentyfikowania konkretnych obszarów i procesów, w których może ona najbardziej pomóc.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

PR korporacyjny w erze AI i mediów cyfrowych. Ewolucja, nie zmierzch

Rozwój technologiczny, w tym coraz szersze zastosowanie AI, rosnąca...

Doctor.One, Holi i Prosoma reprezentują Polskę w globalnym programie Google wspierającym innowacje w ochronie zdrowia

Polskie startupy w gronie globalnych liderów innowacji medycznej –...

AI na usługach hakerów: rosnące zagrożenie dla firm i konsumentów

Według danych Proxyrack, globalne straty wynikające z cyberprzestępczości mogą...

AI Accelerator: Nowy program Arrow Electronics dla firm chcących wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji

AI Accelerator to nowy, ustrukturyzowany program pomagający partnerom handlowym...

Polska ma potencjał, aby znaleźć się blisko czołówki państw najbardziej rozwiniętych technologicznie

Żyjemy w czasach największego rozwoju technologicznego, który niestety nie...

Podobne tematy

Giełdy rosną, złoty mocniejszy. Cła (chwilowo) mniej straszne

Z cłami jest powoli tak, że niedługo będziemy się...

Trump rozdaje karty na nowo: czasowe zawieszenie ceł, uderzenie w Chiny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie ceł...

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda,...

Chińskie grupy cyberszpiegowskie w natarciu. Na celowniku dyplomaci z Europy Środkowo-Wschodniej

Powiązana z Chinami grupa cyberprzestępców MirrorFace zaatakowała jeden...

Polityczny chaos i deflacja w Chinach – złoty znów pod presją

Zamieszanie geopolityczne wysysa kapitał z ryzykownych aktywów. Po stronie...
00:01:39

Wojny handlowe Trumpa mogą doprowadzić do globalnego kryzysu

Wprowadzenie ograniczeń w handlu zawsze niesie za sobą pewne...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version