czwartek, 30 listopada, 2023
BEZPIECZEŃSTWOCzy NATO obroni Polskę?

Czy NATO obroni Polskę?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Czy NATO obroni Polskę?

Dzisiaj w Polsce bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie – biorąc pod uwagę różne doświadczenia z przeszłości – czy obecne sojusze, funkcjonowanie w NATO i w Unii Europejskiej, skutecznie przeciwstawi się zagrożeniu naszego terytorium? Czyli czy Polska nie zostanie zaatakowana – a jeżeli zostanie, to czy nie będzie pozostawiona sama sobie? Oczywiście Polska ma przykre doświadczenia z II wojny światowej – kiedy sojusze okazały się bardzo papierowe. Było też widać działania po inwazji tzw. zielonych ludzików w 2014 roku na Ukrainę – kiedy pozwolono zarządzać częścią terytorium Ukrainy przez Republiki Separatystyczne, lojalne wobec Rosji. To oznaczało ogromne kłopoty dla Ukrainy.

– Dziś sytuacja jest zupełnie inna i powinniśmy mieć wiarę w sojusze. Działania wspólne państw sojuszniczych wskazują, że spójność jest bardzo silna – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Maciej Matysiak, ekspert Fundacji Stratpoints, wykładowca ANS Gniezno. – Stany Zjednoczone jasno i wyraźnie powiedziały, że Rosja zaatakowała Ukrainę oraz że nie ma zgody na takie działania. Podjęte zostały konkretne i szybkie akcje wspierające – dostawy uzbrojenia, szkolenia armii ukraińskiej. Po wystąpieniu konfliktu państwa sojusznicze jasno i wyraźnie skoncentrowały się na pomocy Ukrainie. Szybko dokonano odcięcia od uzależnienia energetycznego, a więc od szantażu gospodarczego Rosji. Co nie oznacza, że Rosja nie działa na rozbicie sojuszu. Oczywiście podejmuje takie próby – ale tym bardziej konsoliduje to sojusz. Widzimy, że działanie Rosji spowodowało rozszerzenie członkowskie NATO o Finlandię, niewykluczone, że o Szwecję. Widzimy też opcję potencjalnego wejścia Ukrainy do NATO. Potwierdza się zatem, że sojusze są skuteczne, działają, przeciwstawiają się Rosji i mamy progres w rozszerzaniu się działalności sojuszniczej. To jest jedynym remedium na to, aby ten agresywny sąsiad nie zrealizował swoich celów – wskazuje Matysiak.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...