ENERGETYKADrugie w historii przymusowe wyłączenia fotowoltaiki w dzień roboczy. Kolejna zielona energia...

Drugie w historii przymusowe wyłączenia fotowoltaiki w dzień roboczy. Kolejna zielona energia na straty

Drugie w historii przymusowe wyłączenia fotowoltaiki w dzień roboczy. Kolejna zielona energia na straty

Ograniczenia pracy elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych zdarzają się coraz częściej. Jednak dotychczas Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadzały redukcje w weekendy przy obniżonym zapotrzebowaniu na prąd w kraju. Dzisiaj mamy do czynienia z drugą w historii nierynkową redukcją generacji źródeł fotowoltaicznych w dzień roboczy (pierwsza miała miejsce 26 marca br.). Jak wskazuje ekspert Euros Energy – dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych – skala jest niewielka, ale pokazuje jak pilnie potrzebujemy odblokować potencjał konsumpcji chwilowych nadwyżek energii elektrycznej.

Jak można przeczytać na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych: ze względu na nadpodaż generacji w KSE oraz konieczność przywrócenia zdolności regulacyjnych KSE, PSE wprowadzają nierynkową redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych w dn. 09.05.2024 w wysokości: 957 MW w godz. 12:01 – 13:00, a także 965 MW w godz. 13:01 – 14:00. Powiększa się więc skala „zmarnowanej” zielonej energii.

Nie możemy cały czas pozwalać na to, aby zielona energia nam przepadała. Tylko w samą majówkę nie udało się wykorzystać 111698 MWh energii ze słońca i 14161 MWh z wiatru i kilka dni później mamy kolejne wyłączenia – tłumaczy dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy. Systemowym rozwiązaniem tego problemu jest elektryfikacja sektora ciepłownictwa, umożliwiająca wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej na dużą skalę i zmagazynowanie jej w formie ciepła. To właśnie dzięki nim moglibyśmy przechowywać nadprodukowaną energię elektryczną i wykorzystywać ją bezpłatnie podczas wieczornej kąpieli, lub długoterminowo, jako tanie, ekologiczne rozwiązanie na zimne, mniej korzystne pogodowo dni. Oczywiście niezależnie warto również wspierać rozwój magazynów energii elektrycznej czy magazynów ciepła i chłodu dla domów jednorodzinnych czy przemysłu – dodaje.

Warto podkreślić, że takie rozwiązania już powstają i mogą być wykorzystywane w ratowaniu zielonej energii. Przykładem może być innowacyjny magazyn ciepła (PTES), czyli magazyn wodny, wysokotemperaturowy zastosowany w Ciepłowni Przyszłości. Dostarcza ono jednemu z polskich osiedli ciepło w 100% pochodzące z OZE. To ważny krok demonstrujący rzeczywistą możliwość niemal całkowitej dekarbonizacji i osiągnięcia neutralności klimatycznej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...