sobota, 5 kwietnia, 2025

Warszawa gospodarzem szczytu Digital Europe: Cyfrowe priorytety przed polską prezydencją w Radzie UE

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Przedstawiciele organizacji należących do Digital Europe, stowarzyszenia reprezentującego europejską branżę cyfrową i nowych technologii, spotkali się 6 i 7 listopada w Warszawie, by porozmawiać o zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz związanych z nią cyfrowych priorytetach.

rowe priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej tematem spotkania europejskiej branży cyfrowej w WarszawieGospodarzami spotkania były wspólnie trzy organizacje zrzeszające firmy z sektora cyfrowego i telekomunikacyjnego: Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji,  Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Związek Cyfrowa Polska. W Warszawie gościli władze Digital Europe, w tym dyrektor generalna Cecilia Bonefeld-Dahl, a także reprezentanci sektora m.in. z Czech, Hiszpanii, Francji, Niemiec,  Norwegii, Turcji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy oraz Węgier.

W programie szczytu znalazły się warsztaty i dyskusje, dotyczące między innymi cyberbezpieczeństwa, podejścia do danych, czy rosnącego wykorzystania energii przez mechanizmy sztucznej inteligencji. Nie zabrakło także dyskusji o europejskich możliwościach obrony cyfrowej oraz o rozwoju jednolitego rynku cyfrowego.

Uczestnicy wydarzenia spotkali się również w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji z polskim wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim przekazując mu sugestie dotyczące polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej,  która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku. Z kolei wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski opisał gościom spotkania założenia i funkcjonowanie projektu mObywatel – rządowej aplikacji przeznaczonej dla wszystkich polskich obywateli, dzięki której można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Uczestnicy odwiedzili też siedzibę firmy Orlen w Warszawie, gdzie przedstawiciele spółki zaprezentowali case study pokazujące wykorzystanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, w branży paliwowej.

Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska podkreśla: – Polska Prezydencja w Radzie UE to ogromna szansa, aby przebić się z głosem nie tylko Polski, ale i pozostałych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Gospodarka cyfrowa jest dziś najbardziej dochodowym i przyszłościowym sektorem. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości, musimy wpłynąć na takie kwestie jak unijne przeregulowanie rynku, które tłamsi innowacyjność regionu oraz naszą konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Konieczne jest, aby instytucje unijne zaczęły badać wpływ proponowanych nowych regulacji na biznes, w tym przede wszystkim firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Między innymi na ten problem zwracaliśmy uwagę podczas spotkania Digital Europe w Warszawie.

Andrzej Dulka, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji mówi: – Jako Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji jesteśmy dumni, że mogliśmy być współorganizatorem i uczestnikiem w spotkaniu Digital Europe w Warszawie. To niezwykle istotny moment nie tylko dla naszej branży, ale i dla całej polskiej – i europejskiej – gospodarki, szczególnie w kontekście zbliżającej się Prezydencji Polski w Radzie UE. Przed nami wiele możliwości i szans na rozwój, ale także wyzwania, w zakresie rozwoju i utrzymania wielu sektorów w tym także sektora teleinformatycznego.

Podczas spotkania Digital Europe zwróciliśmy uwagę na kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji czy konieczności uregulowania rynku cyfrowego. Wyzwania, z jakimi mierzą się dziś kraje europejskie, są do siebie bardzo zbliżone, dlatego tak ważna jest wspólna merytoryczna dyskusja, która przełożyć się może na technologiczny rozwój krajów UE.

Jarosław Tworóg, wiceprezes KIGEiT zwrócił uwagę, że skala i cele ataków cyfrowych, jakich doświadcza Polska uzasadnia tezę, że jesteśmy w stanie wojny informacyjnej.  – Przedmiotem ataku są: sprzęt i oprogramowanie infrastruktury i linii produkcyjnych oraz cały obszar infosfery, powodując olbrzymie straty. Są to zupełnie nowe, nieznane dotychczas wyzwania. Wrogie służby informatyczne wykorzystują w swej działalności dywersyjnej słabo zabezpieczone – oprogramowanie urządzenia elektroniczne, oprogramowanie sieciowe i algorytmy, funkcjonujące obecnie np. w platformach cyfrowych tworzących media społecznościowe. To zagrożenia, na które nie byliśmy przygotowani. Podobnie jak w przypadku ataku na World Trade Center, niedostatecznie  uwzględniamy fakt, że cywilny  sprzęt – tym razem cyfrowy i oprogramowanie, nad którym można przejąć kontrolę – można wykorzystać do działań dywersyjnych. Dlatego w programie obrad DigitalEurope tak wiele miejsca poświęcono cyber-obronie – mówił przedstawiciel KIGEiT.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Transformacja to nie tylko procesy i technologie – to przede wszystkim ludzie

Zmiana jest nieuniknionym elementem rozwoju, a umiejętne zarządzanie nią,...

Trump uderza cłami w świat. Globalna wojna handlowa wkracza w nową fazę

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie szeroko zakrojonych taryf celnych...
00:04:45

Wieś w Polsce się starzeje i wyludnia. Czy cyfrowe usługi mogą ją uratować?

Polska wieś – choć teoretycznie notuje stabilne liczby pod...

Trump igra z ogniem. Europejscy przedsiębiorcy obawiają się efektu domina

- Wolny handel jest wartością dla gospodarki priorytetową. Unia...

Cyfrowy fundament polskiego atomu – brakujące ogniwo transformacji energetycznej

Na przełom marca i kwietnia zapowiadana była aktualizacja Programu...

Podobne tematy

Nowe przedstawicielstwo CEE Digital Coalition w Brukseli. Cel? Większy wpływ na unijne regulacje

Stałe przedstawicielstwo w Brukseli otworzyła koalicja organizacji cyfrowych z...

AI na biznesowym sprawdzianie – firmy oczekują zysków, a nie eksperymentów

Wysokie koszty wdrożeń i ryzyko regulacyjne są jednymi z...

Komisja Europejska prezentuje Kompas Konkurencyjności – nowa strategia dla silniejszej gospodarki UE

Komisja Europejska zaprezentowała Kompas Konkurencyjności, który wyznacza strategiczne kierunki...

SatRev umieszcza na orbicie satelitę opartego na platformie Raccoon

Polska firma SatRev wprowadziła na orbitę satelitę opartego na...

Sztuczna inteligencja napędza rozwój centrów danych

Wszystko wskazuje na to, że centra danych oraz sztuczna...

Polska wśród krajów najbardziej narażonych na dezinformację

Polska doświadczyła 1,443 przypadków kampanii dezinformacyjnych w ciągu ostatnich...

Sztuczna inteligencja kluczem do konkurencyjnej gospodarki – nowy raport zaprezentowany na WEF w Davos

Raport pt. „Blueprint for Intelligent Economies: AI Competitiveness through...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie