piątek, 13 czerwca, 2025

Elektrownia jądrowa na Pomorzu: negocjacje, opóźnienia i obietnice

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Elektrownią jądrowa na Pomorzu ma być gotowa w 2039 r. Możliwe, że stanie się to wcześniej, Amerykanie przekonują, że są w stanie budować kolejny reaktor co rok.

– W ostatnim czasie mieliśmy niestety do czynienia z autodezinformacją na temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce, ponieważ z rządu popłynęły różne sygnały na temat zmiany harmonogramu budowy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, współzałożyciel fundacji Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego (OBE). – Należy podsumować, że niestety będziemy mieli do czynienia z dwuletnim opóźnieniem.

Pierwotnie beton pod pierwszy reaktor jądrowy na Pomorzu miał być wylewany w 2026 r. Wiemy już, że stanie się to w 2028 r. Harmonogram będzie dodatkowo aktualizowany, a jeżeli nie dojdzie do dodatkowych opóźnień pierwszy reaktor powstanie w 2035 r., a każdy kolejny – co dwa lata.

Inwestycja powinna być zakończona w 2039 r. Możliwe jednak, że stanie się to wcześniej, ponieważ Amerykanie przekonują, że są w stanie budować reaktor co rok. Trwają negocjacje dotyczące budowy.

– Obecne opóźnienia są skutkiem wielu lat nie do końca zdecydowanej polityki jądrowej, a o 2-letnim opóźnieniu można było usłyszeć już przed trzema laty, teraz dowiadujemy się tylko o faktach – komentuje ekspert OBE. – Kolejne opóźnienia byłyby tym bardziej niebezpieczne, a Urząd Regulacji Energetyki przewiduje, że w 2034 r. może nam brakować 5 gigawatów mocy, to tyle, ile pochodzi z Elektrowni Bełchatów, a jest ona największą elektrownią konwencjonalną w Europie.

W Europie powstają kolejne elektrownie jądrowe. Brytyjski rząd przedstawił plany „największej od 70 lat” rozbudowy energetyki jądrowej, które mają pozwolić na czterokrotne zwiększenie do 2050 roku ilości wytwarzanej w ten sposób energii, a zarazem zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne.

Wielka Brytania ma dziewięć działających reaktorów jądrowych w pięciu lokalizacjach, ale dla wielu z nich zbliża się do końca okresu eksploatacji. Od 2021 r. zamkniętych zostało już sześć reaktorów w trzech lokalizacjach. Rząd zamierza co pięć lat- od 2030 do 2044 r. – podejmować decyzje o inwestycjach w nowe projekty jądrowe, które mają zapewnić 3-7 GW energii.

Energetyka jądrowa rozwija się w regionie, który jest kojarzony z wydobyciem ropy naftowej. Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły plan rozbudowy swojego sektora energetycznego poprzez budowę drugiej elektrowni atomowej. Decyzja ta stanowi istotny krok do zwiększenia niezależności energetycznej oraz dywersyfikacji źródeł energii w regionie Bliskiego Wschodu. Rozpoczęcie budowy już w tym roku stanowi o wyjątkowej szybkości realizacji projektu.

Pierwsza elektrownia jądrowa w ZEA (w Barakah), która składa się z czterech reaktorów ARP-1400, została uruchomiona w 2021 r. Decyzja dotycząca budowy kolejnej elektrowni atomowej w ZEA wiąże się z koniecznością wyboru partnera do współpracy przy realizacji projektu. Reuters przewiduje przeprowadzenia szerokiego przetargu, w którym wezmą udział podmioty z Korei Południowej, USA, Chin oraz Rosji. Wybór partnera może mieć istotne konsekwencje polityczne.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:03:21

Piece gazowe będzie można używać do 2050 roku

Tzw. Dyrektywa budynkowa (EPBD) reguluje problematykę efektywności energetycznej budynków,...

Podobne tematy

00:03:19

Czy Europa jest gotowa na odejście USA od roli gwaranta bezpieczeństwa?

Paradoksalnie, wojna w Ukrainie umożliwiła Europie pozbycie się przestarzałego...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Dolar przestaje być „bezpieczną przystanią”.

Widać w ostatnim czasie, że rosnącej niepewności geopolitycznej nie...

Dlaczego Moody’s obniżył rating USA i co to znaczy dla rynków finansowych

Agencja Moody’s obniżyła rating kredytowy Stanów Zjednoczonych z najwyższego...

Kurs euro zyskuje wobec dolara, złoty pod presją wyborów prezydenckich

W poniedziałek o poranku euro umacnia się do amerykańskiego...

Zmienność na rynkach spada, ale napięcia handlowe nie znikają

Chociaż w tym tygodniu kalendarz makro nie świecił pustkami,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie