sobota, 18 stycznia, 2025

Europejska produkcja w pułapce średniego rozwoju

Transformacja cyfrowa w przemyśle produkcyjnym stała się globalnym priorytetem, jednak istnieją alarmujące różnice regionalne w tempie wdrażania nowoczesnych technologii i integracji procesów cyfrowych. Zaangażowanie Europy oceniane jest jako średnie, co budzi obawy o jej przyszłą konkurencyjność. Tymczasem Azja wyraźnie przoduje w wielu aspektach tej transformacji, co stawia Stary Kontynent w trudnej sytuacji. Jeśli Europa nie przyspieszy swoich działań, może zostać daleko w tyle, co może mieć poważne konsekwencje dla jej pozycji na światowym rynku.

W Europie świadomość konieczności modernizacji sektora produkcyjnego jest bardzo wysoka. Z badań Zebra Technologies wynika, że sektor przemysłowy jest niemal jednomyślny i zdecydowana większość (89 proc.) respondentów uznaje cyfrową transformację za strategiczny priorytet. 92 proc. wierzy, że obecne warunki rynkowe przyspieszają te procesy. Jednakże 90% ankietowanych przyznaje, że projekty cyfryzacyjne są kosztowne i czasochłonne, wymagają zaangażowania znacznych zasobów, zanim przyniosą oczekiwane korzyści. Według Aleksandra Faleńczyka ze spółki PSI Polska, która dostarcza rozwiązania IT firmom przemysłowym, to realistyczne podejście wskazuje na świadomość wyzwań związanych z cyfryzacją: — Firmy zdają sobie sprawę, że transformacja wymaga znacznych zasobów finansowych, ludzkich i czasowych, zanim przyniesie oczekiwane korzyści. Wdrażanie technologii to wieloetapowy proces, wymagający precyzyjnego planowania i zaangażowania — wyjaśnia Dyrektor Sprzedaży Systemy dla produkcji w PSI Polska.

Jak się okazuje, sukces wdrożenia technologii zależy od ścisłej współpracy. Badania Forrester pokazują, że w 70% projektach technologicznych zakończonych powodzeniem kluczowym elementem była współpraca między dostawcą a klientem. Ponadto ciągłe doskonalenie metod i procesów, zgodnie z zasadami Agile i Lean, przyczynia się do zwiększenia efektywności wdrożeń.

Integracja IT i OT drzwi do Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 to koncepcja wprowadzenia nowoczesnych technologii cyfrowych do fabryk, mająca na celu uczynienie ich bardziej „inteligentnymi”. Kluczowym elementem tej transformacji jest integracja technologii informacyjnych (IT) z technologiami operacyjnymi (OT). Jak podają autorzy badania Manufacturing Vision Study: The Rise of the Connected Factory w Europie aż 89% szefów firm i menedżerów dostrzega korzyści wynikające z takiego połączenia, przede wszystkim w postaci oszczędności kosztów i zasobów. — Takie podejście pokazuje, że sektor produkcyjny rozumie i docenia konkretne korzyści płynące z realizacji koncepcji Przemysłu 4.0. Przedsiębiorstwa, które skutecznie integrują IT i OT, mogą lepiej zarządzać swoimi zasobami, usprawniać procesy produkcyjne oraz szybciej reagować na zmiany rynkowe. W efekcie stają się one bardziej konkurencyjne na globalnym rynku — zauważa Aleksander Faleńczyk, jednocześnie dodając, że technologia to za mało — Żeby w pełni wykorzystać potencjał cyfryzacji, przedsiębiorstwa muszą poprawić jakość danych podstawowych i dopiero wedy myśleć o optymalizacji procesów produkcyjnych.

Przemysł 4.0 nie tylko przynosi korzyści finansowe, ale także umożliwia tworzenie bardziej elastycznych i odpornych na zakłócenia łańcuchów dostaw. Dzięki zaawansowanym systemom analitycznym i sztucznej inteligencji, firmy mogą przewidywać potrzeby produkcyjne, optymalizować wykorzystanie zasobów oraz minimalizować przestoje. W dłuższej perspektywie, wdrożenie technologii Przemysłu 4.0 może prowadzić do powstania nowych modeli biznesowych i innowacyjnych produktów, które odpowiadają na dynamicznie zmieniające się potrzeby konsumentów, ale też podnieść na wyższy poziom efektywność i wydajność produkcji.

Łyżka dziegciu

Jak pokazują wyniki, w Europie jest dobry klimat do inwestycji i wysoka świadomość konieczności modernizacji sektora produkcyjnego. Problem w tym, że głównie na poziomie deklaracji. Widać, to kiedy przyjrzymy się rzeczywistym wynikom wdrożenia, wtedy obraz staje się mniej optymistyczny.  Tylko 15% respondentów w Europie zgłasza pełną widoczność procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. — Ten niski poziom pełnej widoczności wskazuje na znaczące opóźnienia w praktycznej realizacji deklaracji o cyfryzacji. Brak pełnej widoczności procesów produkcyjnych uniemożliwia efektywne zarządzanie, optymalizację i szybkie reagowanie na problemy, co jest kluczowe dla nowoczesnej, zautomatyzowanej produkcji — zauważa Aleksander Faleńczyk  z PSI Polska. Pod tym kątem Stary Kontynent jest mocno w tyle za Azją. Porównując europejskie dane do azjatyckich, gdzie 25 proc. respondentów zgadza się, że integracja zaawansowanych technologii zwiększa automatyzację, widać wyraźne różnice w stopniu zaawansowania cyfryzacji. Azja wyraźnie przoduje w implementacji nowoczesnych technologii, co prowadzi do wyższego poziomu automatyzacji i efektywności. Ta różnica pokazuje, że europejskie firmy mogą pozostawać w tyle, jeśli nie przyspieszą swoich działań związanych z cyfryzacją.

Dzwonek ostrzegawczy

Europa, choć nie zatrzymała się całkowicie, rozwija się wolniej niż inne regiony. Aby uniknąć pułapki średniego rozwoju, konieczne są intensywne inwestycje w nowoczesne technologie i zwiększenie współpracy między działami IT i OT. — Bez bardziej zdecydowanych działań Europa ryzykuje pozostanie w tyle, za bardziej dynamicznie rozwijającymi się regionami, co może mieć poważne konsekwencje dla jej przyszłej konkurencyjności na światowym rynku — kończy ekspert z PSI Polska.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

00:00:44

Strategia Cyfryzacji Polski 2025-2035

Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował projekt Strategii...

Stabilizacja cen materiałów budowlanych: koniec spadków na horyzoncie?

Umiarkowana korekta cen na krajowym rynku materiałów budowlanych trwa...

Rok 2025 – czego się spodziewać w najmie i blokach?

Nowy rok na pewno przyniesie zmiany związane z najmem...

EuroCert ofiarą ataku hakerskiego. Firma potwierdza wyciek danych

EuroCert Sp. z o.o. to polska firma specjalizująca się...

Ważny moment dla 1,3 mln przedsiębiorców – rozliczenie wakacji składkowych ZUS

Szacuje się, że około 1,3 miliona przedsiębiorców złożyło w...

Podobne tematy

Dzisiaj zaczęła obowiązywać DORA. Czy polski sektor finansowy jest gotowy?

17 stycznia 2025 roku zaczęły być egzekwowane zapisy Rozporządzenia...

Polska na 7. miejscu na świecie pod względem ataków ransomware

Aż 37% - taka była skala wzrostów zagrożeń...

Cyberzagrożenia i płynność finansowa: Największe wyzwania dla polskich przedsiębiorstw w nadchodzącym roku

Polskie firmy wykazują wyjątkową zdolność do adaptacji i innowacyjność....

LNG i BioLNG jako odpowiedź na wyzwania klimatyczne w transporcie

Wobec wyzwań związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych, jedną...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie