FIRMYFitch Ratings utrzymuje rating ORLENu na poziomie „BBB+” z perspektywą stabilną

Fitch Ratings utrzymuje rating ORLENu na poziomie „BBB+” z perspektywą stabilną

Fitch Ratings utrzymuje rating ORLENu na poziomie „BBB+” z perspektywą stabilną

Agencja Fitch Ratings, która utrzymała długoterminowy rating koncernu ORLEN na poziomie „BBB+” z perspektywą stabilną. Agencja wskazuje przede wszystkim na korzyści płynące z konsekwentnej dywersyfikacji i zwiększania skali działalności, a także utrzymywania solidnych i stabilnych fundamentów finansowych.

Agencja podkreśliła, że profil kredytowy spółki jest wspierany przez dużą skalę działalności operacyjnej ORLEN, silną dywersyfikację obszarów działania, obecność w sektorze energii i gazu, co sprzyja stabilnym przepływom finansowym. Dokonując oceny agencja wzięła również pod uwagę dodatkowy wzrost kosztów w 2024 r. oraz zaplanowane wydatki inwestycyjne.

Agencja wskazała, że wartość prognozowanych przez nią wskaźników finansowych (m.in. EBITDA/dźwignia finansowa) w kolejnych latach 2026 i 2027, na skutek wysokich wydatków inwestycyjnych, może znacznie wzrosnąć, ale spółka ma odpowiednie narzędzia (obligacje hybrydowe, finansowanie w formule project finance), żeby przeciwdziałać ich przekroczeniu. Dodatkowo podkreśliła, że zmiany w Zarządzie spółki mogą wpłynąć na rewizję strategii koncernu, w tym również jej planów inwestycyjnych.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...