poniedziałek, 28 września, 2020
GIEŁDA I INWESTYCJE Giełda w USA pnie się w górę mimo rekordowych wniosków o zasiłek

Giełda w USA pnie się w górę mimo rekordowych wniosków o zasiłek

-

Giełda w USA pnie się w górę mimo rekordowych wniosków o zasiłek

Jesteśmy świadkami historii, która tworzy się na naszych oczach. Dziś na rynek trafiły pierwsze dane z rynku pracy, pokazujące wstępnie, jaki wpływ może mieć epidemia koronawirusa na gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Mowa liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które sięgnęły najwyższego poziomu w historii. Liczba Amerykanów, która wypełniła wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, wzrosła do poziomu 3,28 miliona w tygodniu zakończonym 21 marca. Żeby uzmysłowić sobie skalę, oznacza to, że 1 proc. Amerykanów jest na bezrobociu.

Wbrew pozorom to jest bardzo dobra wiadomość dla amerykańskiej giełdy. Indeks Dow Jones Industrial Average rośnie dziś o ponad 4 proc., S&P 500 zwyżkuje o ponad 3,6 proc., a Nasdaq o 3,2 proc. Do znanych spółek, które sobie dziś bardzo dobrze radzą, możemy zaliczyć Boeinga, który rośnie o ponad 15 proc., American Express oraz Coca Colę. Te spółki drożeją o 7-8 proc.

Skąd ten optymizm? Przerabialiśmy już to dawno temu, podczas kryzysu finansowego, a także podczas kryzysu w strefie euro związanego z Grecją. Wtedy dominującym podejściem inwestorów było podejście na zasadzie — czym jest gorzej, tym lepiej. Zatem im gorzej w gospodarce, tym lepiej dla inwestorów i sektora finansowego, a teraz także i dla obywateli, ponieważ gorsze dane mogą wzmagać oczekiwania odnośnie kolejnych programów pomocowych. Amerykański Senat już zaakceptował pomoc dla gospodarki rzędu 2 bln dolarów i może się okazać, że to jeszcze nie koniec.

To oczekiwanie na pomoc jest dobrze widoczne na przykładzie akcji spółki Boeing, który tylko w tym tygodniu zyskał 90 proc. Wzrost odzwierciedla właśnie optymizm w zakresie wsparcia rządowego, które powinno odrzucić kilka najgorszych scenariuszy. Jak podają analitycy JPMorgan, firma otrzyma kilkanaście miliardów dolarów pomocy, a następne kilka lat firma spędzi na naprawie swojej struktury kapitałowej.

Dla spółki pojawiła się także pozytywna rekomendacja od Bernsteina. Cena docelowa została ustanowiona na poziomie 202 USD względem poprzedniej wynoszącej 173 USD. Obecnie na giełdzie za akcję BA należy zapłacić 181 USD. Na Wall Street spółka ma 11 rekomendacji kupna, 16 trzymaj i 2 sprzedaj.

Departament Zarządzania Aktywami

Copernicus Capital TFI S.A.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

forex

Wpływ epidemii Covid-19 na gospodarkę – komentarz Grzegorza Maliszewskiego

0
W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z gospodarek rozwiniętych, wskazujących na skalę załamania koniunktury w następstwie epidemii koronawirusa. W tym kontekście istotne będą wskaźniki koniunktury w USA i strefie euro. Oczekiwać można dalszego...
2

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym....

0
W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co...
rozwoj

Tarcza Antykryzysowa: przykłady działań polityki podatkowej w innych państwach

0
Doświadczenia z kryzysu z 2008 roku pokazały, że instrumenty podatkowe mają istotną rolę w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Aktualne działania innych państw pozwalają stwierdzić, że polityka podatkowa ma i będzie mieć istotne znaczenie w...