Zarząd Grupy Recykl, notowanego na NewConnect lidera rynku zagospodarowywania odpadów poużytkowych w postaci zużytych opon, 4 kwietnia zawarł z Funduszem Ekspansji Zagranicznej 2 FIZAN zarządzanym przez PFR TFI („FEZ”, “Fundusz”) dokument typu term sheet. Określa on wstępne, niewiążące, zależne od uzyskania odpowiednich zgód, warunki współfinansowania przez FEZ inwestycji spółki zależnej Recykl Invest w spółki z siedzibami na Litwie i w Niemczech. Zgodnie z dokumentem, Fundusz potencjalnie udzieli ww. spółce pożyczki do kwoty 6 mln EUR. 1 kwietnia Grupa Recykl poinformowała o finalizacji rozmów nt. przejęcia spółki APG, rocznie zagospodarowującej 20 tys. ton opon i dysponującej ok. 60% udziałem w rynku litewskim.
Planowane pozyskanie środków na przeprowadzenie akwizycji zagranicznych od Funduszu Ekspansji Zagranicznej 2 FIZAN ma na celu umożliwienie najbardziej efektywnego i optymalnego ustrukturyzowania finansowania inwestycji w nabycie udziałów podmiotów zagranicznych, z wykorzystaniem środków własnych Grupy Recykl i innych tradycyjnych bankowych źródeł finansowania dłużnego.
– Osiągnęliśmy kolejny krok milowy w postaci budowy struktury finansowania transakcji przejęć spółek na Litwie i w Niemczech. Dziękujemy naszym partnerom z Polskiego Funduszu Rozwoju za zaufanie, które potwierdza słuszność obranej strategii Grupy Recykl. W istotnym stopniu polega ona na wzroście przez akwizycje, prowadzącym do umocnienia naszej pozycji w regionie CEE na rynku recyklingu i odzysku opon. Dzięki tak realizowanym krokom, zyskujemy dostęp do nowych rynków z możliwością pozyskania surowca, często na korzystniejszych warunkach, a w przyszłości także zwiększenia wolumenu przerobu opon – mówi Maciej Jasiewicz, Prezes Zarządu Grupy Recykl S.A.
– Zawarcie term sheet to kolejny, istotny krok w procesie inwestycyjnym. Dokument ten wyznacza nam ramy do dalszej pracy nad szczegółami inwestycji. Na tym etapie jest zbyt wcześnie, żeby mówić o konkretach dotyczących finalnej struktury transakcji, ale z perspektywy Funduszu Ekspansji Zagranicznej 2 FIZAN dostrzegamy znaczący potencjał dla tego projektu. Uważamy, że dobrze rokuje on zarówno pod względem strategicznym, jak i operacyjnym. Co więcej sektor recyklingu związany z transformacją w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego stanowi strategiczny obszar z punktu widzenia Grupy PFR – mówi Piotr Dmuchowski, prezes zarządu PFR TFI, które zarządza Funduszem Ekspansji Zagranicznej 2 FIZAN.
1 kwietnia Grupa Recykl przedstawiła założenia transakcji nabycia 100% udziałów w litewskiej spółce UAB “Antrinio perdirbimo grupė” (APG). Wartość zaangażowania finansowego wyniesie ok. 3,6 mln EUR. Ponadto sprzedający (spółka UAB “Ecomodus”) nabędzie ok. 16.687 akcji Grupy Recykl S.A. (objętych lock-upem do końca 2028 r.) w cenie 90 zł za akcję, a założenia transakcji obejmują także nakłady typu capex w spółce przejmowanej w wys. ok. 1 mln EUR w perspektywie trzech lat.
APG jest największym podmiocie zajmującym się zbiórką i zagospodarowaniem zużytych opon (o rocznym wolumenie 20 tys. ton) w krajach bałtyckich. Spółka prowadzi działalność od 20 lat, z Grupą Recykl współpracuje od 2012 r. W tym okresie roczny wolumen APG wzrósł 4-krotnie. Transakcja pozwoli Grupie Recykl zwiększyć niezależność surowcową (zabezpieczenie produkcji) oraz ułatwi dotarcie do nowych klientów na Litwie, Łotwie oraz Estonii, umacniając pozycję lidera rynku CEE. Jednocześnie Zarząd polskiej spółki nie wyklucza w przyszłości budowy zakładu produkcyjnego na Litwie.