INWESTYCJEInwestycja w stare monety - od czego zacząć?

Inwestycja w stare monety – od czego zacząć?

Inwestycja w stare monety – od czego zacząć?

Szukając alternatywnych produktów, w które można by zainwestować, warto przyjrzeć się rynkowi numizmatów. Nie jest on łatwy, jednak pozwala osiągnąć spore korzyści finansowe, zwłaszcza jeśli inwestujemy w przemyślany sposób. Ci, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z tą tematyką, powinni odpowiednio przygotować się do ulokowania pieniędzy w stare monety po raz pierwszy. Od czego zacząć?

Gdzie kupować monety kolekcjonerskie?

Zanim jeszcze rozpoczniemy proces inwestowania, powinniśmy sprawdzić, gdzie właściwie możemy zakupić autentyczne monety kolekcjonerskie? Rynek jest stosunkowo hermetyczny, jednak nietrudno znaleźć na nim podróbki, które nie są warte zbyt wiele. Musimy więc znaleźć sprawdzonego sprzedawcę – zakup monet na portalach ogłoszeniowych czy społecznościowych nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy dużej wiedzy w zakresie numizmatyki. Warto natomiast odwiedzić stronę internetową: https://numimarket.pl/kategoria/zlote-monety-kolekcjonerskie_2/1, w którym zakupimy różnego rodzaju autentyczne monety, w zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy. Doświadczeni inwestorzy zawierają również transakcje prywatne z osobami, które chcą sprzedać stare monety. Jednak jeśli już decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy mieć pewność, że nie kupujemy produktu o niskiej wartości lub podrobionej monety.

Dawka wiedzy na początek

Każdy inwestor, bez względu na to, czy chce zarobić, czy też poszukuje nowych egzemplarzy do swojej kolekcji, musi posiadać pewną wiedzę w zakresie numizmatyki. Zanim więc wejdziemy na rynek, dowiedzmy się:

  • jak inwestować w stare monety,
  • jak chronić kapitał,
  • jakie monety są warte swojej ceny,
  • jak rozpoznać podróbki.

Podstawowym błędem, jaki popełniają początkujący inwestorzy, jest lokowanie środków pieniężnych w monetach, których ani pochodzenia, ani znaczenia nie znają. Najczęściej kierują się oni poradami ekspertów, jednak i te nie zawsze okazują się trafne. Inwestycje alternatywne rządzą się bowiem swoimi prawami – nie mamy tutaj do czynienia z dokładnie takimi samymi regułami, jakie panują na przykład na rynku akcji. Dlatego też nawet inwestorom, którzy mają już spore doświadczenie i pierwsze sukcesy, tak trudno wejść na rynek numizmatów.

Ryzyko na rynku inwestycyjnym – co warto wiedzieć?

Każda inwestycja, także w stare monety, jest obarczona pewnym ryzykiem. Na rynku numizmatów największe ryzyko koncentruje się wokół zakupu monet, których wartość jest stosunkowo niska i które trudno będzie odsprzedać. Wtedy też inwestor zamraża posiadaną gotówkę w monetach, które nie przyniosą mu oczekiwanych zysków. Ponadto, co oczywiste, nie dysponuje już kapitałem, który mógłby dalej zainwestować. Ryzyko przejawia się również w hermetyczności rynku – o ile bowiem w akcje inwestuje mnóstwo osób (przez co łatwiej znaleźć potencjalnego nabywcę), o tyle stare monety nabywa już zaledwie garstka. Nie oznacza to, że inwestycja zawsze będzie nieopłacalna lub słabo opłacalna – wręcz przeciwnie, inwestując mądrze, można naprawdę wiele zarobić.

Kapitał na start – jak określić jego wartość?

Rozpoczynając proces inwestowania, musimy dysponować pewnym kapitałem początkowym. Najwięcej trudności sprawia początkującym inwestorom określenie, jak wiele pieniędzy mogą przeznaczyć na zakup starych monet? Szukając odpowiedzi na to pytanie, musimy przede wszystkim poznać specyfikę rynku i zobaczyć, po jakich cenach sprzedawane są poszczególne numizmaty. W ten sposób łatwiej zadecydujemy, które z nich chcielibyśmy zakupić.

Jak się okazuje, wcale nie trzeba posiadać dużego kapitału na start – czasami wystarczy kilkaset złotych, które mądrze zainwestujemy. Jednak jeśli chcemy poszerzać swoją kolekcję, przeznaczmy na inwestycję kilka tysięcy złotych. Wtedy też znacznie łatwiej będzie nam znaleźć cenne monety, które włączymy do naszej kolekcji. Pamiętajmy, że trendy obecne na rynku numizmatycznym bywają zmienne. Warto więc regularnie sprawdzać, jakie obowiązują na nim ceny, i to nie tylko w kontekście ewentualnej sprzedaży, lecz również zakupu monet.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...