PRAWOJak ogłosić upadłość konsumencką w Polsce?

Jak ogłosić upadłość konsumencką w Polsce?

Jak ogłosić upadłość konsumencką w Polsce?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Kiedy i w jaki sposób można ją ogłosić? Oto najważniejsze informacje!

Kiedy można ogłosić upadłość?

W Polsce upadłość konsumencka regulowana jest odpowiednimi przepisami upadłościowymi, które wskazują, jak ogłosić upadłość konsumencką – https://upadlosci-ekspert.pl/2023/01/18/jak-oglosic-upadlosc-konsumencka/ Jak dokładnie odbywa się ten proces?

Upadłość konsumencka – w jaki sposób ją ogłosić?

Oto ogólne kroki, które należy wykonać, aby ogłosić upadłość konsumencką:

Skonsultuj się z doradcą upadłościowym

Przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zaleca się skonsultowanie się z doradcą upadłościowym lub prawnikiem, który pomoże ustalić, czy upadłość konsumencka jest najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji.

Główne warunki w tym przypadku to bycie osobą fizyczną oraz problemy ze spłatą należności skutkujące niewypłacalnością przez okres minimum 3 miesięcy.

Prawnik albo doradca będą mogli również określić, czy złożenie upadłości jest w danym przypadku możliwe i pomogą oni w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji.

Złóż wniosek o ogłoszenie upadłości

Dłużnik musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w sądzie rejonowym. Aktualnie wniosek składany jest nie osobiście, ale należy przekazać go za pośrednictwem internetu.

Wniosek musi zawierać w szczególności informacje o sytuacji finansowej dłużnika, w tym wykaz majątku i długów oraz o toczących się postępowaniach sądowych, windykacyjnych.

Weź udział w rozprawie sądowej

Sąd wyznaczy syndyka masy upadłościowej, który spotka się z dłużnikiem i jego wierzycielami. Syndyk jest odpowiedzialny za spłacenie należności dłużnika z jego majątku osobistego.

Postępuj zgodnie z planem spłat

Sąd uzgadnia plan spłaty zadłużenia, według którego należy postępować, aby pozbyć się zadłużenia.

W ramach planu spłaty dłużnik może między innymi utracić wyposażenie domu, samochód, dom. W przypadku nieruchomości może on jednak otrzymać pieniądze na wynajęcie nieruchomości.

W niektórych przypadkach sąd może też zadecydować o tym, by umorzyć zadłużenie dłużnika, na przykład wtedy, gdy znajduje się on w bardzo trudnej sytuacji finansowej i nie posiada on majątku do spłaty długów.

Czy warto ogłosić upadłość konsumencką?

Zasadniczo upadłość konsumencka jest bardzo dobrym rozwiązaniem, aby pozbyć się długów, ale należy pamiętać o tym, że ma ona również pewne negatywne strony, na przykład utratę domu czy innego mienia.

Aby określić, czy będzie ona dobrym rozwiązaniem, warto zdecydować się na konsultację z prawnikiem posiadającym doświadczenie w sprawach upadłościowych. Może on dokładnie zapoznać się z daną sprawą i doradzić, co zrobić.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...