czwartek, 15 kwietnia, 2021
GOSPODARKAKonfederacja Lewiatan: Przewidujemy głębsze spowolnienie gospodarcze niż większość analityków

Konfederacja Lewiatan: Przewidujemy głębsze spowolnienie gospodarcze niż większość analityków

-

Konfederacja Lewiatan: Przewidujemy głębsze spowolnienie gospodarcze niż większość analityków

Spowolnienie gospodarcze w Polsce nie będzie tak łagodne i mało dotkliwe jak mogło się to wydawać jeszcze w połowie ubiegłego roku.

Konfederacja Lewiatan w swej prognozie przewiduje, że w 2020 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., zaś inflacja średnioroczna 3,5 proc. Dynamika konsumpcji prywatnej osiągnie 3,2 proc., a inwestycji 2,8 proc. Stopa bezrobocia wzrośnie do 5,6-5,7 proc.

– Przewidujemy głębsze spowolnienie gospodarcze niż większość analityków – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Zasadnicze powody są dwa. Pierwszy, związany jest ze spowolnieniem gospodarczym na świecie. Drugi powód wynika z wyjątkowej sytuacji właśnie w Polsce.

Jak ocenia Konfederacja Lewiatan „Fundamentalnym problemem jest sprzeczność w polityce publicznej, która z jednej strony deklaruje chęć wspierania przedsiębiorczości, a z drugiej zmiennością prawa i przesadną opresyjnością w jego interpretacji tłumi ją, podnosząc koszty transakcyjne funkcjonowania firm małych i średnich”.

– Niepewności i nieprzewidywalności, dużej liczby zmian w przepisach, także podatkowych obawiają się przedsiębiorcy w tym roku. Apelujemy o spowolnienie procesu stanowienia prawa i tworzenie regulacji w dialogu z firmami – mówi M.Witucki z Konfederacji Lewiatan.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...