wtorek, 22 kwietnia, 2025

Kryptowaluty coraz bardziej łakomym kąskiem dla oszustów

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W pierwszej połowie 2024 roku oszuści ukradli kryptowaluty o wartości 314 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 6,4% w porównaniu do podobnego okresu w 2023 roku. Z tej sumy około 58 milionów dolarów zostało wyłudzonych od 20 ofiar, a jedna z nich straciła 11 milionów dolarów, stając się drugą największą ofiarą kradzieży w historii kryptowalut – wynika z informacji podanych w niedawnym raporcie firmy analitycznej Scam Sniffer.

Jak z kolei zwraca uwagę Binance, największa giełda kryptowalutowa na świecie, kradzieże cyfrowych aktywów są poprzedzane działaniami phishingowymi, które oszuści obecnie najczęściej prowadzą na komunikatorze Telegram. Stał się on prawdziwym siedliskiem scamów wymierzonych przeciwko posiadaczom kryptowalut i osobom, które się nimi interesują.

Telegram, czyli bezpieczna komunikacja?

O Telegramie słyszał chyba każdy. O aplikacji zrobiło się głośno kilka lat temu, gdy zaczęto o niej mówić w kontekście najbezpieczniejszej, szyfrowanej komunikacji, która z tego też powodu zyskała bardzo dużą popularność wśród społeczności związanej z kryptowalutami. Problem w tym, że o ile faktycznie rozmowy przez program są bardzo bezpieczne, tak też całe telegramowe środowisko już niekoniecznie.

Jak ostrzega Binance, najczęstszym scamem występującym na Telegramie są wiadomości od oszustów, którzy przedstawiają się jako pracownicy giełdy (np. Binance). Starają się przekonać użytkowników, że mogą pomóc w inwestowaniu. Jeżeli ktoś wykaże zainteresowanie, proszą o uiszczenie opłaty. W tym celu udostępniają link phishingowy. Oczywiście, po otrzymaniu zapłaty, „doradcy” znikają.

Niejako rozwinięciem powyższej metody jest zakładanie przez przestępców fałszywych grup telegramowych, które rzekomo należą do giełd krypto. Oczywiście są one siedliskiem oszustów.

Konkretne przykłady? Przestępcy zachęcają użytkowników na takich grupach do wzięcia udziału w np. stakingu kryptowalut. W zamian chcą zapłatę w ETH. Opłata ma być przepustką do poola tokena giełdy, binance coina (BNB). Nie trzeba dodawać, że po zapłacie zrywają kontakt z ofiarą.

Problem nie dotyka tylko Binance. Cyberprzestępcy często namawiają do dołączenia do grup, które mają promować nowe, ciekawe projekty i tokeny. Potencjalni inwestorzy są w takich grupach zalewani linkami phishingowymi i atakowani za pomocą innych metod. Bardzo często pojawia się np. zaproszenie do wzięcia udziału w airdropie. Użytkownicy są proszeni o przesłanie na podany adres określonej liczby ETH, a w zamian mają otrzymać nowy token. Nie musimy dodawać, jak taka „inwestycja” się kończy.

Jak nie dać się oszustom?

Korzystając z Telegrama najprawdopodobniej prędzej lub później zetkniemy się z próbą oszustwa, ale nie musimy stać się ofiarami o ile tylko będziemy stosować się do kilku podstawowych zasad. Jak podaje Binance, po pierwsze, zawsze warto zweryfikować, kto właśnie się do nas odezwał i zaproponował świetną okazję inwestycyjną. Warto zwrócić szczególną uwagę na pole nazwy użytkownika i jego biografię.

„Jeżeli użytkownik Telegramu ma zapisane informacje o swoim koncie w sekcji biografia, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z przestępcą. Scamerzy często starają się uwiarygadniać swoje profile, jak tylko mogą” – podaje Binance.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Phishing traci na znaczeniu. Nadchodzą quishing, vishing i email bombing – raport Sophos 2025

W małych firmach aż 70% interwencji zespołów reagowania na...

Phishing coraz bardziej wyrafinowany i trudny do wykrycia

Phishing jest obecnie najpopularniejszą metodą cyberataku. Firma Darktrace przeanalizowała...

Ograniczenie dostępu do falowników Deye ożywia debatę o cyfrowej niezależności UE

W Europie mieliśmy do czynienia z działaniem producenta, który...

Rosyjscy hakerzy zaatakowali dyplomatów. Wyrafinowana kampania cyberszpiegów zapraszała na degustację wina

Zaproszenie na kieliszek wina? Pod tym niewinnym pretekstem kryła się...

Podobne tematy

„Kupuj, gdy leje się krew” – inwestorzy widzą okazje po decyzjach Trumpa

Można zaobserwować, że 3. kwietnia, czyli pierwszego pełnego dnia...

Opodatkowanie stakingu kryptowalut w Polsce – chaos interpretacyjny i orzeczniczy

Wraz z rozwojem technologii blockchain i rosnącą popularnością kryptowalut,...

Trump kontra świat – cena złota szybuje, kurs dolara nurkuje

Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu wywołał kolejne turbulencje...

Ostatni dzwonek dla branży krytpo – licencja CASP obowiązkowa od czerwca 2025

Firmy działające w branży kryptoaktywów w UE, w tym...
00:10:46

Koniec marca kluczowy dla rynku kryptowalut – co zmienią nowe regulacje?

Zanika apetyt inwestorów na ryzyko, co dotkliwie odczuły kryptowaluty....

Kryptowaluty w 2025 roku: Czy nadchodzi rajd altcoinów?

Minęły już prawie dwa miesiące 2025 roku, a rynek...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie