czwartek, 23 września, 2021
BEZPIECZEŃSTWOLuki w zabezpieczeniach Amazon Kindle mogły doprowadzić do kradzieży danych użytkowników

Luki w zabezpieczeniach Amazon Kindle mogły doprowadzić do kradzieży danych użytkowników

-

Luki w zabezpieczeniach Amazon Kindle mogły doprowadzić do kradzieży danych użytkowników

Amazon Kindle, czyli najpopularniejszy czytnik ebooków na świecie posiadał luki w zabezpieczeniach – informuje Check Point Research. Nakłaniając ofiary do otwarcia złośliwego pliku, cyberprzestępcy mogli wykorzystać podatności by uzyskać pełną kontrolę nad urządzeniem Kindle, otwierając sobie drogę do kradzieży przechowywanych w nim informacji.

Podczas tegorocznej konferencji DEF CON w Las Vegas eksperci Check Point Research zaprezentowali sposób w jaki hakerzy mogliby przejąć dane z czytników Amazon Kindle. Z ujawnionych informacji wynika, że najpopularniejszy na świecie czytnik ebooków posiadał podatność, która w przypadku wykorzystania, umożliwiłaby kradzież tokena urządzenia Amazon lub innych poufnych informacji przechowywanych na urządzeniu.

Hakowanie urządzenia polega na wysłaniu do ofiary złośliwego e-booka, który po otwarciu aktywuje łańcuch exploitów. Check Point Research dowiodło, że osoba atakująca mogła dzięki atakowi przejąć konto Amazon, usunąć e-booki użytkownika lub przekształcić Kindle w złośliwego bota, umożliwiając atakowanie innych urządzeń w sieci lokalnej użytkownika.

– Na początku roku wykryliśmy w Kindle luki bezpieczeństwa, które pozwoliłyby osobie atakującej przejąć pełną kontrolę nad urządzeniem. Wysyłając użytkownikom Kindle jednego złośliwego e-booka, cyberprzestępca mógł ukraść wszelkie informacje przechowywane na urządzeniu, od danych logowania do konta Amazon po informacje rozliczeniowe. Kindle, podobnie jak inne urządzenia IoT, są często uważane za nieszkodliwe i lekceważone jako zagrożenia bezpieczeństwa. Nasze badania pokazują jednak, że każde urządzenie elektroniczne, w ostatecznym rozrachunku, jest jakąś formą komputera, będącego podatnym na takie same ataki cybernetyczne jak komputery osobiste. – informuje Yaniv Balmas, szef działu badań cybernetycznych w Check Point Software.

Zdaniem ekspertów Check Pointa luki w zabezpieczeniach w naturalny sposób umożliwiają cyberprzestępcy dotarcie do bardzo konkretnej grupy docelowej. Na przykład, jeśli cyberprzestępca chce zaatakować określoną grupę demograficzną, może łatwo wybrać popularny e-book w powiązanym języku lub dialekcie, aby zorganizować wysoce ukierunkowany atak cybernetyczny.

– Luki w zabezpieczeniach (Amazon Kindle – przyp. red.) umożliwiają atakującemu dotarcie do bardzo określonej grupy odbiorców. Posługując się przykładem: gdyby cyberprzestępca chciał zaatakować obywateli rumuńskich, wystarczyłoby opublikować bezpłatny i popularny e-book w języku rumuńskim. W takim wypadku haker mógłby być niemalże pewien, że wszystkie jego ofiary rzeczywiście byłyby Rumunami – a taki stopień szczegółowości ataków jest bardzo pożądany w świecie cyberprzestępczości i cyberszpiegostwa. – wyjaśnia ekspert Check Point Software.

Użytkownicy posiadający najnowszą wersję oprogramowania Kindle na szczęście nie muszą już obawiać się ataku. Check Point Research ujawnił swoje ustalenia Amazonowi w lutym 2021 r., ten natomiast w kwietniu 2021 r. wdrożył poprawkę bezpieczeństwa w wersji 5.13.5 aktualizacji oprogramowania, która eliminuje podatność.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....