GIEŁDA I INWESTYCJEMemowe akcje znów rozpalają giełdę! Powrót legendarnego inwestora i szaleństwo na rynku

Memowe akcje znów rozpalają giełdę! Powrót legendarnego inwestora i szaleństwo na rynku

Memowe akcje znów rozpalają giełdę! Powrót legendarnego inwestora i szaleństwo na rynku

Ekscytacja związana z akcjami memowymi, która napędzała emocje na Wall Street w 2021 roku, ponownie zyskała na sile na rynku giełdowym. Domniemany powrót legendarnego użytkownika @RoaringKitty, znanego z udziału w spekulacyjnych atakach grupy WallStreetBets, po trzech latach nieaktywności, spowodował, że akcje GameStop i AMC wzrosły odpowiednio o 180% i 135% od początku tygodnia. Tajemniczy tweet Keitha Gilla (prawdziwe imię @RoaringKitty) na platformie X wzbudził oczekiwania na powrót euforii wśród spekulantów z WallStreetBets, która trzy lata temu doprowadziła do ogromnych wzrostów na wielu spółkach. Przyjrzyjmy się bliżej tej sytuacji.

Krótkie wprowadzenie do świata memowych akcji

WallStreetBets (WSB) to grupa na platformie Reddit, gdzie uczestnicy omawiają swoje strategie handlu akcjami i opcjami. Co wyróżnia tę grupę, to barwny i wulgarny język oraz agresywne strategie handlowe, które przyciągają młode pokolenie XXI wieku. W 2021 roku narodził się trend agresywnego kupowania akcji wybranych spółek, które często borykały się z trudnościami finansowymi, co prowadziło do astronomicznych wzrostów ich notowań. Później trend ten przeniósł się na rynek kryptowalut, idealny dla świeżych inwestorów szukających adrenaliny i gotowych ryzykować swoje oszczędności.

Jak działa short squeeze?

Aby doszło do spektakularnych wzrostów, potrzebne jest „paliwo”. Inwestorzy detaliczni (z małym kapitałem) odkryli, że wiele znanych im spółek, będących ikonami popkultury pokolenia Z i Milenialsów, stało się celem dużych funduszy hedgingowych, które obstawiały spadki ich notowań (tzw. krótka sprzedaż). W wielu przypadkach pozycje te były tak duże, że przekraczały dostępne na rynku liczby akcji. Gdy cena akcji zaczyna rosnąć, fundusze zmuszone są zamykać swoje krótkie pozycje, co jeszcze bardziej napędza wzrosty – jest to tzw. short squeeze. W 2021 roku i teraz, to właśnie ten mechanizm odpowiada za olbrzymie wzrosty cen wybranych spółek.

Trudności i ryzyka dla wszystkich stron

Inwestowanie na giełdzie to gra o sumie zerowej: ktoś wygrywa, ktoś traci. Starcie małych inwestorów z dużymi funduszami jest trudne. Przynosi zarówno spektakularne wygrane, jak i bolesne straty. Fundusze w 2021 roku straciły blisko 20 miliardów dolarów na akcjach WSB, a w tym tygodniu straty te sięgają już 3 miliardów dolarów.

Akcje memowe to nie tylko GameStop i AMC

Chociaż medialnie GameStop i AMC stały się symbolami spekulacyjnej gorączki, wiele innych spółek również przyciąga uwagę inwestorów. Wspólnymi cechami są duży udział pozycji krótkich, pogarszające się wyniki finansowe oraz rozpoznawalna marka. Przykładami takich spółek są SunPower, MicroCloud Hologram, Maxeon Solar, Lucid Group, EVgo czy Virgin Galactic. Na polskim rynku podobny short squeeze obserwowano na akcjach CD Projekt w 2021 roku, a w tym tygodniu na akcjach Volvo i HelloFresh.

Podsumowanie

Mania akcji memowych rozbudza zainteresowanie inwestorów szukających szybkich zysków. Ich decyzje często są motywowane emocjami, a nie analizą fundamentalną. Choć w krótkim terminie emocje mogą dominować na rynku, w dłuższym okresie przeważają aspekty pragmatyczne. Rynek akcji memowych pozostanie emocjonujący tak długo, jak długo zainteresowanie inwestorów detalicznych będzie wysokie, a sytuacja fundamentalna się nie zmieni.

Artykuł na podstawie: Meme stocks znów na fali

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...