NIERUCHOMOŚCIMiasteczka droższe niż większość miast – ile kosztują nieruchomości w „willowych” miejscowościach?

Miasteczka droższe niż większość miast – ile kosztują nieruchomości w „willowych” miejscowościach?

Miasteczka droższe niż większość miast – ile kosztują nieruchomości w „willowych” miejscowościach?

Konstancin-Jeziorna, Podkowa Leśna i Michałowice to podwarszawskie gminy z najwyższymi przychodami z podatku PIT, wynika z danych Ministerstwa Finansów. Najbardziej majętni Polacy coraz chętniej uciekają z wielkich miast i na stałe osiadają w mniejszych miejscowościach położonych niedaleko metropolii. Ile kosztują nieruchomości w tych miejscowościach i co przyciąga do nich najbogatszych?

Trend ucieczki z miasta przez najbogatszych najlepiej widać na przykładzie podwarszawskich miejscowości. Te od lat wybierają osoby, które preferują życie w otoczeniu przyrody i z dala od zgiełku miasta. Podkowa Leśna, Lesznowola i Konstancin-Jeziorna już ponad 100 lat temu były celem letnich wycieczek za miasto. Z danych Otodom za czwarty kwartał wynika, że osoby, które marzą o domu w tych miejscach, muszą wydać średnio od 838 tysięcy złotych w przypadku domu z rynku pierwotnego w Lesznowoli, do nawet 2,1 milinów złotych w Konstancinie-Jeziornie. W Michałowicach pod Warszawą dom od dewelopera kosztuje średnio 1,5 miliona złotych, a w Podkowie Leśnej 1,09 miliona złotych.

Konstancin – Jeziorna, enklawa dla najbogatszych

W zestawieniu cen domów z rynku wtórnego Konstancin-Jeziorna wyprzedza pozostałe analizowane miejscowości – według danych Otodom w czwartym kwartale br. w serwisie aktywnych było 312 ogłoszeń domów w tej lokalizacji, a ich średnia cena wynosiła 4,7 miliony złotych. Na drugim miejscu znalazła się Podkowa Leśna, gdzie za dom od poprzedniego właściciela trzeba zapłacić średnio 1,95 miliona złotych. – Należy zwrócić uwagę, że to właśnie w Konstancinie-Jeziornie można znaleźć jedne z najbardziej luksusowych domów dostępnych w serwisie. Jako przykład takiej nieruchomości może służyć rezydencja o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych z basenem, salą kinową i siłownią, którą wystawiono na sprzedaż za 19,5 miliona złotych – mówi Jarosław Krawczyk, PR Lead w Otodom.

Najbogatszych do Konstancina-Jeziorny oprócz zielonych terenów oraz uzdrowiskowego charakteru miejscowości, może przyciągać duża oferta usługowa, gastronomiczna, oraz placówki edukacyjne – mieszczą się tu jedne z najbardziej elitarnych prywatnych szkół dla dzieci i młodzieży w okolicach Warszawy. Konstancin cieszy się mianem miejsca, w którym swoje domy mają jedni z najbardziej zamożnych Polaków oraz osoby ze świata mediów i kultury.

Mieszkanie za miastem nadal w modzie

Według danych Otodom największą popularnością, spośród analizowanych miejscowości, cieszą się domy zlokalizowane w Konstancinie-Jeziornie – średnio ponad 8 tysięcy wyszukiwań w ciągu miesiąca. Na drugim miejscu jest Podkowa Leśna (średnio ponad 3,6 tysiące wyszukiwań) oraz Lesznowola (prawie 2,7 tysięcy). Pomimo dużego zainteresowania, należy podkreślić, że w porównaniu z rokiem 2020 popularność ofert domów w Konstancinie-Jeziornie zmniejszyła się o ponad 12%, a w przypadku Lesznowoli spadek wyniósł 7%. Co ciekawe, zainteresowanie domami w Michałowicach wzrosło o prawie 28%, a w Podkowie Leśnej o 11,5%.

Domy w podwarszawskich miejscowościach od lat cieszą się zainteresowaniem, również z powodu powstających dróg szybkiego ruchu, które skrają czas dojazdu do stolicy, tym samym zwiększając atrakcyjność miejscowości poza miastem. Analizując zainteresowanie takimi nieruchomościami, warto przytoczyć dane z raportu „Szczęśliwy Dom” przygotowany przez Uniwersytet SWPS na zlecenie Otodom. Według badań aż 32% Polaków chciałoby mieszkać blisko terenów zielonych jak lasy i parki, a 30% deklaruje, że ich wymarzone miejsce zamieszkania to dom lub mieszkanie z ogródkiem.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...