GOSPODARKANBP i EBC utrzymują stopy procentowe bez zmian

NBP i EBC utrzymują stopy procentowe bez zmian

NBP i EBC utrzymują stopy procentowe bez zmian

  • Zgodnie z oczekiwaniami NBP pozostawił stopy procentowe bez Główna stopa procentowa utrzymuje się na poziomie 5,75% piąty miesiąc z rzędu. Stopa lombardowa (6,25%) i depozytowa (5,25%) również pozostały na tym samym poziomie. Styczniowa inflacja konsumencka gwałtownie spowolniła do 3,9% r/r zbliżając się do docelowego przedziału 1,5%-3,5%. NBP pozostawił stopy bez zmian ze względu na niepewność co do kształtowania się inflacji CPI w najbliższych miesiącach (m.in. obawy o wpływ luzowania cen energii czy zniesienia zerowej stawki VAT na żywność). Retoryka prezesa NBP A. Glapińskiego pozostaje jastrzębia.
  • EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian (stopa dyskontowa 4%, główna stopa 4,5%). Ostatni raz podniósł stopy we wrześniu 2023 W nowej prognozie przewiduje szybsze wygasanie inflacji konsumenckiej w strefie euro (inflacja HICP spowolni do 2,3% w tym roku i 2% w 2025 r., według EBC). Dane o PMI dla usług w Niemczech i strefie euro zostały zrewidowane w górę za luty, a aktywność w strefie euro wzrosła powyżej neutralnych 50 punktów po raz pierwszy od 7 miesięcy (50,2 pkt). Raport ADP z rynku pracy w USA nie spełnił oczekiwań rynkowych w lutym (140 tys. miejsc pracy wobec szacunków 149 tys.).
  • Na parze walutowej EUR/USD euro radziło sobie dobrze, umacniając się do poziomu 1,094 – w poniedziałek W pierwszej połowie tygodnia złoty znacząco umocnił się wobec euro i przez resztę tygodnia oscylował w szerszym obszarze 4,30 PLN/EUR. Złoty dobrze radził sobie również na parze walutowej z dolarem amerykańskim, schodząc poniżej poziomu 3,95 PLN/USD.

AKCENTA CZ a.s.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...