niedziela, 19 stycznia, 2025

Nowe zasady wsparcia dla pracodawców szkolących młodocianych: głos przedsiębiorców wysłuchany

Przedsiębiorcy zatrudniający młodocianych pracowników doprowadzili do zmian przepisów ws. dofinansowania kosztów kształcenia zawodowego młodocianych pracowników – informuje dr n. pr. Marek Woch, Ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl

Robert Składowski – Prezes Federacji wystąpił 16 października 2024 r. z apelem do Pana Premiera Donalda Tuska, aby zażegnał konflikt merytoryczny istniejący między Ministerstwem Edukacji Narodowej a Ministerstwem Rozwoju i Technologii ws. problemu dotyczącego dofinansowania kosztów kształcenia zawodowego młodocianych pracowników.

Robert Składowski – Prezes Federacji w wystąpieniu do Pana Premiera Donalda Tuska wskazał, że obecny system dofinansowania, uzależniający wypłatę środków dopiero od zdania przez młodocianego pracownika egzaminu zawodowego, jest niewspółmierny do wysiłków podejmowanych przez przedsiębiorców. Przedsiębiorcy inwestują znaczne nakłady w szkolenia, opiekę nad młodymi pracownikami oraz zapewniają im możliwość zdobycia praktycznych umiejętności. Niestety, często zdarza się, że mimo starań, młodociani pracownicy nie zdają egzaminu z przyczyn niezależnych od przedsiębiorców. W takiej sytuacji przedsiębiorcy nie otrzymują zwrotu poniesionych kosztów, co jest niezwykle krzywdzące, demotywujące i zniechęca do dalszego angażowania się pracodawców w kształcenie zawodowe młodych osób.

W związku z powyższym Robert Składowski – Prezes Federacji w piśmie do Pana Premiera zwrócił się z gorącą prośbą o podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do zmiany obecnych przepisów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi do Prezesa Federacji wskazało, że Rada Ministrów dokonała rozstrzygnięcia w kwestii rozwiązań będących przedmiotem wystąpienia Federacji, przyjmując w projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw rozwiązanie kompromisowe w stosunku do projektów Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

„Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów rozwiązaniem, w projekcie ustawy procedowanej przez Ministerstwo edukacji Narodowej zaproponowano określenie w art. 122 ustawy – Prawo oświatowe procentowego podziału kwoty dofinansowania ze względu na ukończenie nauki zawodu u pracodawcy i przystąpienie do egzaminu zawodowego lub czeladniczego oraz ze względu na zdanie egzaminu w taki sposób, aby wypłata pracodawcy kwoty dofinansowania kosztów kształcenia obejmowała wypłatę 75% kwoty dofinansowania za 36 miesięcy nauki zawodu u pracodawcy oraz przystąpienie do egzaminu zawodowego lub czeladniczego przez młodocianego pracownika, a także 25% kwoty dofinansowania za efekt tego kształcenia w postaci zdanego egzaminu”.

Zaproponowane przez Radę Ministrów rozwiązania w zakresie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, zostały przyjęte przez obie izby Parlamentu i ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw w dniu 6 grudnia 2024 r. została przekazana Prezydentowi RP do podpisu[1].

[1] https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=759, dostęp: 20.12.2024 r.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

IPO Watch 2024: Europa odbudowuje rynek IPO, rekordy i prognozy na 2025 rok

IPO Watch: Rok 2024 przynosi ponad dwukrotny wzrost wartości...

Rok Byka i Wodnika: Co gwiazdy mówią o wynikach giełd w 2024 roku?

Przyjrzeliśmy się temu, które znaki zodiaku najbardziej sprzyjały w...

Czynsze rosną, a najemcy dochodzą do granic możliwości finansowych

Płacimy więcej za wynajem mieszkań. „Czynsz, media, sprzątanie klatek...

Co drugi Polak wyjedzie na ferie w tym roku – będzie drożej, ale chętnych na wyjazd nie brakuje

Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie...

Polska na 7. miejscu na świecie pod względem ataków ransomware

Aż 37% - taka była skala wzrostów zagrożeń...

Podobne tematy

Dzisiaj zaczęła obowiązywać DORA. Czy polski sektor finansowy jest gotowy?

17 stycznia 2025 roku zaczęły być egzekwowane zapisy Rozporządzenia...

Cyberzagrożenia i płynność finansowa: Największe wyzwania dla polskich przedsiębiorstw w nadchodzącym roku

Polskie firmy wykazują wyjątkową zdolność do adaptacji i innowacyjność....

5 procesów biznesowych, które każda firma powinna zautomatyzować, by zwiększyć wydajność

Automatyzacja procesów biznesowych jest dziś kluczowym elementem usprawniania przepływu...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie