poniedziałek, 25 października, 2021
BEZPIECZEŃSTWONowy ransomware zagraża firmom w Izraelu i Europie. Okup to ponad 100...

Nowy ransomware zagraża firmom w Izraelu i Europie. Okup to ponad 100 tys. dolarów!

-

Nowy ransomware zagraża firmom w Izraelu i Europie. Okup to ponad 100 tys. dolarów!

Ransomware Pay2Key może okazać się nową zmorą europejskich firm – twierdzą badacze firmy Check Point. Zupełnie nowy szczep oprogramowania szyfrującego, który zaatakował niedawno izraelskie i europejskie firmy, łączony jest z jak na razie z irańskimi cyberprzestępcami.

W zeszłym tygodniu badacze Check Point wydali ostrzeżenie dotyczące nowego, nigdy wcześniej nierozpoznanego szczepu ransomware, który szyfruje komputery ofiar w mniej niż godzinę. Bieżące dochodzenie Check Pointa wykazało, że gracze stojący za Pay2Key celowali głównie w firmy izraelskie, jednak nowe dowody sugerują, że hakerzy skierowali również działania przeciwko firmom europejskim.

Jak dotąd cztery ofiary Pay2Key zdecydowały się zapłacić okup, dając badaczom Check Pointa możliwość śledzenia przekazanych pieniędzy. We współpracy z Whitestream, firmą zajmującą się analizą blockchain, badacze z Check Point prześledzili sekwencje transakcji Bitcoin do irańskiej giełdy wymiany kryptowalut o nazwie Excoino. Przepływ zaczyna się od portfeli znalezionych w notatkach ransomware, przechodząc do portfela pośredniego, a następnie ostatecznie do portfela końcowego powiązanego z Excoino.

Przestępcy stojący za Pay2Key wykorzystują taktykę zwaną Double Extortion, niedawną ewolucję typowych ataków ransomware. W modelu podwójnego wymuszenia osoby atakujące oprogramowaniem ransomware nie tylko szyfrują dane i żądają okupu za odzyskanie dostępu, ale także grożą opublikowaniem wszelkich eksfiltrowanych danych w Internecie, jeśli ich warunki nie zostaną spełnione.

Po zakończeniu szyfrowania w zhakowanych systemach pozostają notki z żądaniami okupu w wysokości od 7 do 9 bitcoinów (~ 110 000 – 140 000 $). Jak dotąd ofiarami podwójnego wymuszenia z wykorzystaniem Pay2Key jest siedem izraelskich firm oraz prawdopodobnie jedna włoska. Badacze z Check Point spodziewają się szybkiego wzrostu liczby ofiar poza Izraelem.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....