ENERGETYKAPGNiG Upstream Norway rozpoczyna niskoemisyjne wydobycie ropy na Morzu Północnym z nowego...

PGNiG Upstream Norway rozpoczyna niskoemisyjne wydobycie ropy na Morzu Północnym z nowego złoża Tyrving

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN rozpoczęło wydobycie ropy naftowej ze złoża Tyrving na Morzu Północnym. Zasoby surowca szacowane są na ok. 25 mln baryłek a ich eksploatacja będzie charakteryzować się wyjątkowo niską emisją dwutlenku węgla, wynoszącą 0,3 kg na baryłkę.

Po uruchomieniu wydobycia z Tyrving, liczba złóż eksploatowanych przez Grupę ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrosła do 20. Zasoby wydobywalne nowego złoża wystarczą na ok. 15 lat produkcji, która w szczytowym okresie sięgnie 20 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie.

Dzięki bardzo dobrej współpracy z partnerami koncesyjnymi: Aker BP i Petoro, a także dostawcami i podwykonawcami, uruchomienie wydobycia z Tyrving nastąpiło ze znacznym wyprzedzeniem. Początkowo start eksploatacji złoża planowano dopiero na 2025 r. Partnerom udało się również zakończyć wszystkie prace poniżej pierwotnie zakładanego budżetu.

Złoże Tyrving składa się z trzech struktur: Trell, Trine i Trell Nord, położonych ok. 2200 metrów pod dnem morza, którego głębokość w tym miejscu wynosi ok. 120 metrów. Eksploatacja złoża jest prowadzona za pomocą trzech odwiertów, które zostały podłączone podmorskim rurociągiem do pływającej jednostki produkcyjno-magazynująco-przeładunkowej FPSO Alvheim zakotwiczonej ok. 20 km na zachód od złoża. Do tej samej jednostki podłączone są już inne złoża należące do PGNiG Upstream Norway – Skogul i Vilje.

Zagospodarowanie Tyrving wpisuje się w strategię PGNiG Upstream Norway, która zakłada koncentrację działalności w ramach hubów wydobywczych. Pozwala to na bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury wydobywczej, co przekłada się na zmniejszenie kosztów i przyspieszenie zagospodarowania złóż. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla związanej z prowadzonym wydobyciem. W przypadku Tyrving wynosi ona zaledwie 0,3 kg CO2 na baryłkę ropy, podczas gdy średnia intensywność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym to ok. 8 kg CO2 na baryłkę.

PGNiG Upstream Norway posiada 11,9 proc. udziałów w Tyrving, pozostałe należą do Aker BP (61,26 proc., operator) oraz Petoro (26,84 proc.).

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version