poniedziałek, 25 września, 2023
Styl ŻyciaPolacy niepewni przyszłości

Polacy niepewni przyszłości

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Polacy niepewni przyszłości

Wojna w Ukrainie, postpandemiczna rzeczywistość, katastrofa ekologiczna, czy może rozwój medycyny, technologii i podbój kosmosu – które z tych zjawisk mają największy wpływ na postrzeganie przyszłości przez Polaków? Jesteśmy optymistyczni i pełni nadziei czy zaniepokojeni wizją jutrzejszego świata?

Instytut Badań Pollster zapytał dorosłych Polaków, jak w kontekście rozwoju nowych technologii, postrzegają przyszłość.

Badanie przeprowadzono w czerwcu 2023 roku na Panelu Badawczym ReaktorOpinii.pl na próbie 1077 Polaków w wieku 15+.

Okazuje się, że opinie na temat jutra są spolaryzowane – podobny odsetek społeczeństwa ocenia przyszłość ludzkości pozytywnie, jak i postrzega ją w ciemnych barwach (raczej lub zdecydowanie negatywnie). 1. Przyszłość ludzkości wg Polaków

Rozwój sztucznej inteligencji – szansa czy zagrożenie?

2. Przyszłość ludzkości w kontekście rozwoju AI wg Polaków “Wizja rozwoju sztucznej inteligencji sprawia, że przyszłość jawi się raczej jako niepewna, trudna do określenia, niż jako definitywnie negatywna.” – wyjaśnia Marta Bidzińska-Marcinkowska, Starsza Specjalistka ds. Badań z Instytutu Badań Pollster.

Respondenci zostali ponownie zapytani o wizję przyszłości, jednak tym razem biorąc pod uwagę rozwój sztucznej inteligencji. Okazuje się, że odsetek osób patrzących w przyszłość z optymizmem jest porównywalny (36%), natomiast odsetek zaniepokojonych wizją przyszłości zmniejszył się (do 20%).

Znacznie więcej osób natomiast wybrało odpowiedź pośrednią – blisko połowa, bo aż 44% patrzy w przyszłość w kontekście rozwoju AI niepewnie.

“Rozwój AI może budzić obawy ludzi, zwłaszcza w sytuacji, gdy dobrze jej nie rozumieją. Filmy i szerzej rozumiana popkultura często ostrzegają nas przed konsekwencjami jej wdrożenia. Jednak AI to ogromna szansa na rozwój naszej cywilizacji, a jej szerokie wykorzystanie w medycynie czy transporcie ma potencjał ratowania setek tysięcy ludzi każdego roku” – mówi Paweł Piekarski, Prezes Zarządu Instytutu Badań Pollster.

Co napawa nas nadzieją, a co wzbudza obawy?

4. W czym Polacy dostrzegają szanse 3. Czego obawiają się Polacy Z badania wynika, że boimy się przede wszystkim wojen (3 na 4 badanych), kataklizmów, groźnych drobnoustrojów oraz następstw związanych ze zmianą klimatu.
Szanse widzimy natomiast w wydłużeniu średniej życia dzięki postępowi medycyny, dalszych odkryciach kosmosu, a także w automatyzacji wielu czynności, dzięki której życie na Ziemi stanie się znacznie bardziej komfortowe i bezpieczne.

O badaniu:
Informacje pochodzą z badania dotyczącego sztucznej inteligencji przeprowadzonego w dniach 23.05-02.06.2023 roku na próbie 1077 respondentów (uczestników panelu badawczego ReaktorOpinii.pl). Próba była reprezentatywna pod względem struktury dla populacji Polaków w wieku 15+ pod względem: płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości i regionu.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...