TECHNOLOGIAPolskie firmy stawiają na chmurę i automatyzację, ale brakuje im strategii i...

Polskie firmy stawiają na chmurę i automatyzację, ale brakuje im strategii i know-how

Transformacja cyfrowa polskich przedsiębiorstw postępuje dynamicznie. Według badania EY „Transformacja cyfrowa 2024”, ponad 60 proc. polskich firm jest już na wysokim lub bardzo wysokim poziomie wprowadzania i korzystania z najnowszych technologii. Przeszkodą w osiągnięciu pełni dojrzałości cyfrowej jest brak odpowiedniej strategii.

Brak know-how i nietrafione inwestycje największym problemem

Ponad połowa uczestników wspomnianego badania, stwierdziła, że jak dotychczas inwestycje w nowe technologie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów nie tylko w obszarze zwiększenia przychodów, ale także zmniejszenia kosztów.

Z jednej strony wiele projektów jest przeskalowanych, niedostosowanych do realnych potrzeb przedsiębiorstwa, z drugiej – budżety przeznaczane na inwestycje są niewystarczające. Ciekawym wnioskiem z badania EY jest fakt, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest prowadzenie projektów bez wsparcia doradcy oraz bez wcześniej ustalonej strategii osiągnięcia cyfrowej dojrzałości – mówi Robert Czarniewski, CFO z Polcom.

Jest to o tyle istotne ponieważ, jak wynika z badania Deloitte, dobrze zaprojektowana i wdrożona transformacja cyfrowa mogłaby podnieść kapitalizację rynkową podmiotów z listy Fortune 500 aż o 1,25 bln USD. Transformacja cyfrowa jest korzystna dla firm każdej wielkości. Według badania Polcom i Intel „Inwestycje w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” aż 88 proc. przedsiębiorstw widzi szansę w szybkim rozwoju nowych technologii, a 71 proc. chce stawiać na automatyzację. Jednak brak odpowiedniego know-how w firmie może hamować ambitne projekty.

Funkcję doradczą może pełnić partner – dostawca usług chmurowych. Obecnie zdecydowana większość technologii przyspieszających transformację cyfrową jest oparta właśnie o cloud computing. Z jednej strony dostawcy oprogramowania tworzą aplikacje, które są projektowane by natywnie rozwijać się w środowisku chmurowym, z drugiej strony klienci potrzebują coraz większej elastyczności i skalowalności infrastruktury IT. To wszystko sprawia, że większość klientów biznesowych wykorzystuje wiele różnych technologii i narzędzi dostępnych w chmurze – wyzwaniem nie jest już więc czy migrować środowiska do chmury, tylko jak zarządzać nimi w efektywny i optymalny kosztowo sposób. Nie dziwi więc to, że firmy odczuwają braki kompetencyjne, ponieważ nie sposób odnieść się do każdej dostępnej technologii. Właśnie dlatego  doświadczony operator centrum danych, , może służyć radą i wspierać firmy w wyborze optymalnych rozwiązań – mówi Anna Kulikowska, Dyrektor Handlowy z Polcom.

Wykorzystanie chmury obliczeniowej rośnie

Firmy, które już korzystają z chmury obliczeniowej, widzą w niej realne szanse na rozwój biznesu. Według raportu Polcom i Intel, „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” 66 proc. firm chce zwiększać nakłady na rozwijanie krytycznych systemów biznesowych – ERP, WMS czy CRM – a ponad połowa (55 proc.) planuje inwestycje w automatyzację.

Co więcej, z badania EY wprost wynika, że firmy, które już przeniosły swoje zasoby do chmury obliczeniowej, chcą zwiększać wykorzystanie nowych technologii, a ich inwestycje w mniejszym stopniu są motywowane potrzebą oszczędności, a coraz częściej korzyściami wynikającymi z optymalizacji procesów biznesowych i analizy danych.

Z ogromnym zaciekawieniem obserwuję, jak transformacja cyfrowa rewolucjonizuje miedzy innymi obszar zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Korzystając z big data czy technologii AI można lepiej prognozować wydatki i automatyzować procesy finansowe czy też  przyspieszać proces budżetowania. Z badania KPMG wynika, że w 76 proc. firm proces planowania finansowego jest zbyt czasochłonny. Tylko 16 proc. CFO twierdzi, że ten proces został zautomatyzowany, natomiast w 43 proc. przedsiębiorstw trwają prace nad usprawnieniem planowania – podkreśla Robert Czarniewski.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version