środa, 17 sierpnia, 2022
BEZPIECZEŃSTWOPonad 95 proc. Polaków spotkało się z niebezpiecznymi zachowaniami w sieci

Ponad 95 proc. Polaków spotkało się z niebezpiecznymi zachowaniami w sieci

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Ponad 95 proc. Polaków spotkało się z niebezpiecznymi zachowaniami w sieci

 • Obchodzony 11 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu promuje wiedzę na temat zagrożeń w sieci i uczy jak sobie z nimi radzić.
 • Oszustwa, utrata wrażliwych danych, szkodliwe treści i mowa nienawiści to tylko niektóre z zagrożeń, które czekają na nas w sieci.
 • Z mową nienawiści na co dzień ma do czynienia 95 proc. Polaków[1], a prawie jedna piąta wycieków danych w Polsce dotyczy finansów osobistych[2].

Bezpieczeństwo naszych danych

Bez względu na to, w jaki sposób polscy Internauci korzystają z sieci – czy jak większość (64 proc.) szukają informacji, korzystają z poczty elektronicznej (60,7 proc.), czy jak prawie połowa Polaków (49,9 proc.) spędzają czas na portalach społecznościowych[3] – wszędzie zostawiają po sobie ślad. Szczególnej uwagi pod kątem ochrony swojej prywatności i danych osobowych wymagają płatności online, zwłaszcza, że już 62 proc. Polaków robi zakupy w sieci.

Ochrona danych już teraz jest podstawą funkcjonowania e-handlu i dlatego tak ważne jest wybieranie usług, które gwarantują, że informacje, takie jak np. numer karty kredytowej, są w pełni bezpieczne – podkreśla Marcin Glogowski, Dyrektor Zarządzający PayPal w Europie Środkowo-Wschodniej. – Taką potrzebę widać szczególnie w przypadku zakupów robionych na urządzeniach mobilnych. Według badania PayPal mCommerce Index[4] już trzy czwarte konsumentów na całym świecie kupuje mobilnie, ale ponad połowa ma obawy dotyczące bezpieczeństwa takich transakcji.

Według najnowszych badań, w Polsce najczęściej wpadają w niepowołane ręce imiona i nazwiska (44 proc.), hasła dostępu do adresów e-mailowych (20 proc.) oraz dane finansowe (17 proc.)[5]. To oznacza, że wybór odpowiedniej metody płatności w sklepie internetowym ma ogromne znaczenie dla ochrony danych kupującego.

Mowa nienawiści też jest problemem

Próby wyłudzenia danych to nie jedyne zagrożenia, z którymi można się spotkać w sieci. Inne niebezpieczeństwa obejmują m.in. kontakt z nieodpowiednimi materiałami. Ofiarami szkodliwych treści publikowanych w sieci są najczęściej dzieci – ponad 90 proc. nich styka się z nimi po raz pierwszy właśnie online[6], a nie poprzez telewizję (30 proc.), czy prasę (20 proc.). Kolejnym rosnącym zagrożeniem jest mowa nienawiści, z którą miało do czynienia aż 95,6 proc. Polaków[7].

Jako PayPal nie chcemy wspierać osób i organizacji, które szerzą w sieci mowę nienawiści, czy promują agresję – podkreśla Marcin Glogowski. – Dlatego podejmujemy konkretne działania wobec tych, którzy do nich nawołują i wspieramy tych, którzy razem z nami chcą współtworzyć bezpiecznią przestrzeń dla wszystkich w Internecie.

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z sieci?

 1. Bezpieczeństwo strony internetowej
  1. Sprawdzaj poprawność adresu internetowego, szczególnie podczas korzystania z przekierowań. Adres strony do logowania powinien zaczynać się na „https”.
  2. Wybierając sposób połączenia zawsze korzystaj z opcji szyfrowanych protokołem SSL.
  3. Jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa linków otrzymanych w mailach, unikaj korzystania z takiego przekierowania i wejdź na potrzebną stronę za pomocą przeglądarki.
 2. Bezpieczeństwo danych osobowych
  1. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe – pomoże ono w uniknięciu infekcji podstawowymi zagrożeniami, ostrzegając przed podejrzanymi stronami lub niebezpiecznymi plikami.
  2. Unikaj korzystania z publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
  3. Ogranicz dzielenie się swoimi zdjęciami i informacjami prywatnymi w sieci do minimum
 3. Bezpieczeństwo na zakupach
  1. Sprawdź dane i regulamin e-sklepu, poszukaj opinii o sprzedawcy w sieci, przeczytaj szczegóły programu ochrony kupujących.
  2. Wybieraj tylko zaufanego operatora płatności. Taka metoda płatności jak PayPal umożliwia płacenie w wielu miejscach w sieci, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo transakcji.
  3. Dbaj o siłę i tajność swoich haseł.

[1] Mowa nienawiści, mowa pogardy, Rzecznik Praw Obywatelskich

[2] Związek Firm Ochrony Osobowych

[3] Główny Urząd Statystyczny

[4] PayPal mCommerce Index Trends Report by IPSOS 2019

[5] Związek Firm Ochrony Osobowych

[6] Kontakt dzieci i młodzieży z pornografią, Fundacja Dzieci Niczyje

[7] Mowa nienawiści, mowa pogardy, Rzecznik Praw Obywatelskich

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...