Gospodarka cyfrowa, sztuczna inteligencja oraz innowacje dla biznesu były tematami przewodnimi Rethink Digital Fest – wizjonerskiego festiwalu technologicznego, jaki odbył się w Łodzi. Nie zabrakło także spojrzenia na kulturę w świecie cyfrowym, kwestię odpadów elektronicznych czy coraz większy problem, jaki stanowi zorganizowana dezinformacja. Gościem specjalnym wydarzenia był Neil Harbisson – pierwszy cyborg na świecie z anteną wszczepioną w czaszkę.
– Zdobycze cyfryzacji stanowią koło zamachowe rozwoju naszej gospodarki i społeczeństwa. Musimy uczyć się pewnie i odpowiedzialnie z nich korzystać – mówił Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, głównego partnera festiwalu, podczas inauguracji Rethink Digital Fest.
– Aby zachodził cyfrowy postęp konieczna jest ścisła współpraca sektora prywatnego, ambitnych, innowacyjnych firm oraz administracji publicznej – dodawała Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes organizującej wydarzenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Dwa największe wyzwania technologiczne: sztuczna inteligencja i metaverse
Największe tłumy, oprócz wystąpienia gościa specjalnego, odczytującego kolory poprzez specjalną dźwiękową antenę, przyciągnęło spotkanie dotyczące polskiej strategii dla rozwoju sztucznej inteligencji. Nie zabrakło różnic pomiędzy panelistami – podczas gdy Michał Kanownik przekonywał, że nie możemy nadmiernie skupiać się na nadgorliwych regulacjach, tym samym przegapiając szanse wykorzystania pełnego potencjału technologii AI, dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego apelowała o większą powściągliwość: – W rozmowie o sztucznej inteligencji musimy znaleźć równowagę. Technologia daje nam ogrom nowych możliwości, ale jak każde inne narzędzie pociąga za sobą szereg wyzwań i zagrożeń. Na pewno jesteśmy w stanie ich uniknąć i w żadnym temacie nie należy popadać w panikę – apelowała dr Kaczorowska-Spychalska.
O regulacjach rozmawiano też w kontekście wkraczającej do Polski technologii metaverse. – Dobrze, że rozmawiamy o tym w sytuacji, kiedy technologia metaświata dopiero raczkuje. Mamy ten luksus, że istnieje w tej kwestii debata publiczna, więc możemy mieć nadzieję, że regulacje mogą być stworzone i mądrze, i wcześnie – mówił Jakub Turowski z Meta.
Edukacja dla technologii, technologia dla edukacji
W większości debat podkreślano, że kluczowa jest dziś edukacja. Powinniśmy przygotowywać nowe pokolenia do życia w świecie znacznie bardziej scyfryzowanym, niż miało to miejsce do tej pory. Ale to działa w dwie strony – nowe technologie mogą także wspomóc edukację. Beata Galas z Google For Education podkreślała, że znacznym wsparciem w procesie edukacji może być wspomniana już sztuczna inteligencja. – Technologia AI wspiera nas w tym, by w krótkim czasie pozyskać możliwie najwięcej informacji z różnych miejsc. Naszą rolą jest to, by uczniów, nauczycieli i rodziców nauczyć weryfikować i krytycznie podchodzić do pozyskanych informacji – mówiła Beata Galas.
Podczas Rethink Digital Fest przyglądano się także niuansom cyfrowej kultury (paneliści zgodzili się, że powinniśmy mówić dziś raczej o kulturze hybrydowej, łączącej świat analogowy z cyfrowym) oraz wpływowi rozwoju technologii na środowisko.
Na wydarzeniu obecni byli także przedstawiciele startupów, przedstawiający swoje nowatorskie rozwiązania. Odwiedzający mogli porozmawiać z nimi bezpośrednio, zadać trudne pytania, a przede wszystkim poznać tajniki wiedzy niedostępnej na co dzień.
Wydarzenie zorganizowała Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna; Związek Cyfrowa Polska był jego głównym partnerem. Rolę partnera wspierającego pełniło ElektroEko – największa organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce, a patronat honorowy nad Rethink Digital Fest objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.