piątek, 18 kwietnia, 2025

Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Nikogo już nie oszukamy – do Polski zawitała jesień, a wraz z nią silne wiatry, które w miniony weekend dały się dość mocno odczuć mieszkańcom kraju. Plusy są takie, że silny wiatr napędzał produkcję energii elektrycznej z farm wiatrowych. Według danych PSE w sobotę (07.10) od północy aż do godziny 7 rano farmy pracowały z mocą przekraczającą nawet 8,2 GW (co stanowi przekroczenie rekordowych 8 GW). Jak można wykorzystać taki potencjał energetyczny?

Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w weekend stworzyły się sprzyjające warunki dla produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.  W sobotę 7 października od północy do około godz. 7 rano wiatraki pracowały z mocą przekraczającą 8 GW. Szczyt obrotów osiągnęły o godz. 3 w nocy, gdy moc sięgnęła ponad 8,2 GW. Pomimo tego, że w ciągu dnia oraz w niedzielę ich siła nieco spadła, w dalszym ciągu utrzymywała się na wysokim poziomie co w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami dla fotowoltaiki spowodowało, że odnawialne źródła energii (OZE) odpowiadały za pokrycie ponad połowy zapotrzebowania kraju na energię! Przykładowo 7 października o około godz. 11 łączna moc z OZE przekroczyła 10 GW, a 8 października o godz. 12 ponad 13 GW.

Polska posiada duży potencjał do rozwoju oraz korzystania z odnawialnych źródeł energii. Niestety ambicje pod kątem projektowanych mocy nie rosną w takim tempie, aby móc sobie z tym poradzić. Coraz częściej mamy sytuację, gdy sprzyjające warunki atmosferyczne prowadzą do wytwarzania energii elektrycznej z OZE, której nie mamy jak zagospodarować. Inaczej mówiąc – instalacje produkują zbyt dużo prądu w stosunku do zapotrzebowania, co prowadzi do przeciążenia sieci elektroenergetycznej – wskazuje Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy. Musimy więc w trybie pilnym zacząć zwiększać elastyczność sieci elektroenergetycznej – wskazuje.

Wielkość produkcji energii odnawialnej dla farm fotowoltaicznych i turbin wiatrowych zależy od pory dnia, pogody oraz regionu. Czynniki te powodują dużą (choć dającą się prognozować) zmienność w jej generacji. Magazyny energii elektrycznej są bezpośrednią odpowiedzią na ten problem. Przechowają one energię powstałą w czasie szczytowej produkcji (np. w słoneczny, wietrzny dzień) i uwolnią ją, gdy produkcja zmaleje (np. nocą lub w bezwietrzne dni) lub w przypadku przerwy w dostawie prądu. Umożliwiają też zbilansowanie popytu i podaży energii, co jest kluczowe dla utrzymania stabilności sieci. Nie możemy jednak zapomnieć o magazynach ciepła i chłodu. Mogą być one ładowane z wykorzystaniem energii elektrycznej w czasie dużej nadprodukcji OZE i rozładowane w momencie braku produkcji OZE. W ten sposób zwiększają elastyczność i stabilność sieci elektroenergetycznej.

Transformacja energetyczna to mnogość rozwiązań, wśród których kluczową rolę odgrywać będą źródła odnawialne, wspierane przez dynamicznie rozwijające się technologie magazynowania energii. Bez nich ciężko będzie osiągnąć wyznaczony przez Parlament Europejski cel dla Polski – wskazuje Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy.  Warto również wiedzieć, że pod koniec września zagłosował on za zwiększeniem wykorzystania energii odnawialnej, zgodnie z planami Zielonego Ładu i REPowerEU. Aktualizacja dyrektywy w sprawie energii ze źródeł odnawialnych (uzgodniona już między posłami do Parlamentu Europejskiego a Radą), zwiększa udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii w Unii do 2030 roku do 42,5%. Państwa członkowskie powinny dążyć do osiągnięcia poziomu 45%. Mamy więc ambitny plan do wykonania – dodaje.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...
00:02:06

Wiatr zmian. Polska otwiera nowy rozdział w rozwoju energii wiatrowej

Rok 2024 był pierwszym w historii pomiarów, kiedy globalnie...

Columbus zaczyna realizację Czystego Powietrza – już 13,5 tys. podpisanych umów

Grupa Columbus rusza z realizacją programu Czyste Powietrze, którego...

Branża OZE sceptyczna wobec nowych zasad programu Czyste Powietrze

Opulibkowane dziś nowe zasady programu Czyste Powietrze branża OZE...

Unia Europejska wzmacnia granice – Tarcza Wschód i Bałtycka Linia Obrony priorytetem

Parlament Europejski uznał Tarczę Wschód, zaproponowaną przez premiera Donalda...

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version