PODATKIRozliczenie podatku z Niemiec za 2023 rok krok po kroku – przewodnik...

Rozliczenie podatku z Niemiec za 2023 rok krok po kroku – przewodnik dla podatników

Rozliczenie podatku z Niemiec za 2023 rok krok po kroku – przewodnik dla podatników

Każdy, kto przebywa i pracuje na terenie Niemiec, podlega jednocześnie tamtejszemu systemowi podatkowemu oraz ma obowiązek przedłożenia deklaracji podatkowej w lokalnym urzędzie skarbowym. Jak rozliczyć podatek w Niemczech za 2023 rok? Jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać maksymalny zwrot podatku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak rozliczyć podatek w Niemczech za 2023 rok – najważniejsze zasady rozliczenia

Jedną z kluczowych różnic, na jaką należy zwrócić uwagę, porównując niemiecki i polski system podatkowy, jest okres składania deklaracji podatkowych. W Niemczech ostateczny termin na złożenie zeznania przypada bowiem na 31. lipca roku następującego po danym roku kalendarzowym, a tamtejszy urząd skarbowy (niem. Finanzamt) dopuszcza możliwość dokonania rozliczenia nawet do czterech lat wstecz.

Należy wiedzieć, że do podatników zobligowanych do rozliczenia podatku z Niemiec należą osoby:

  • prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech (niem. Gewerbe);
  • zatrudnione u kilku pracodawców w ciągu roku;
  • pobierające jednocześnie świadczenia socjalne;
  • należące do II, III, V lub VI klasy podatkowej w Niemczech.

Ważną różnicą pomiędzy niemieckim a polskim systemem podatkowym, o której należy pamiętać, rozliczając się za zachodnią granicą, stanowi fakt, że w Niemczech obowiązuje aż sześć klas podatkowych. Przydział do konkretnej klasy zależy od wysokości osiągniętego dochodu oraz indywidualnej sytuacji życiowej podatnika. Osoby pracujące w Niemczech automatycznie trafiają do pierwszej klasy podatkowej (w przypadku singli) lub czwartek (dotyczy małżeństw). Rodzice samotnie wychowujący potomstwo mogą ubiegać się o przeniesienie do drugiej klasy podatkowej, co wiąże się z wyższą kwotą wolną od podatku oraz nabyciem praw do skorzystania z dostępnej w Niemczech ulgi na dzieci. Z kolei małżeństwa, w których jeden z małżonków zarabia znacznie więcej niż drugi, mogą przenieść się do klasy trzeciej (dla osoby o niższym dochodzie) lub piątek (dla osoby z wyższymi zarobkami). Szósta klasa podatkowa w Niemczech jest natomiast przeznaczona dla podatników posiadających co najmniej dwa źródła dochodu.

Jak rozliczyć podatek w Niemczech za 2023 rok w dwóch krokach? To proste!

Aby dokonać rozliczenia podatku w Niemczech za 2023 roku, należy skompletować niezbędne dokumenty, wśród których wymienia się:

  • prawidłowo wypełnioną deklarację podatkową;
  • zaświadczenie uzyskane od pracodawcy informujące o wysokości wypracowanego dochodu;
  • pozostałe dokumenty potwierdzające prawo do zastosowania konkretnych ulg podatkowych w Niemczech oraz stanowiące dowód na poniesione przez podatnika koszty, które można odliczyć od dochodu.

Najszybszym i z pewnością najwygodniejszym sposobem na szybkie rozliczenie podatku z Niemiec jest dopełnienie tego obowiązku za pomocą Internetu. Korzystając z procedury online, wystarczy bowiem:

  1. wypełnić stosowny formularz dostępny na stronie urzędu, wprowadzając komplet podstawowych danych, takich jak adres firmy, informacje o stanie cywilnym czy posiadanym potomstwie;
  2. załączyć wymagane dokumenty – przede wszystkim niem. elektronische Lohnsteuerbescheinigung, czyli tzw. niemiecki PIT będący wykazem rocznych dochodów osiągniętych w Niemczech.

Platforma Rozliczeniowa pomoże Ci rozliczyć podatek w Niemczech za 2023 rok, oferując prosty i wygodny dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi oraz wsparcie w wypełnianiu wymaganych formularzy.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...