piątek, 24 stycznia, 2025

Sztuczna inteligencja kluczem do konkurencyjnej gospodarki – nowy raport zaprezentowany na WEF w Davos

Raport pt. „Blueprint for Intelligent Economies: AI Competitiveness through Regional Collaboration”, opracowany we współpracy z KPMG International, stanowi kompleksowy przewodnik dla rządów, przedsiębiorstw, uczelni i organizacji społecznych, jak wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji (AI) w celu budowy innowacyjnych oraz odpowiedzialnych gospodarek przyszłości.

Sztuczna inteligencja ma kluczowe znaczenie dla czwartej rewolucji przemysłowej, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego i wspierając innowacje w wielu sektorach. Raport zwraca uwagę na wyzwania, z jakimi mierzy się wiele krajów, szczególnie tych o ograniczonym dostępie do infrastruktury AI, zaawansowanych technologii obliczeniowych, wysokiej jakości danych i kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji.

W odpowiedzi na te wyzwania w 2024 roku zainicjowano projekt „AI Competitiveness through Regional Collaboration”, będący częścią działań „AI Governance Alliance” Światowego Forum Ekonomicznego. Efektem tych prac jest zaprezentowany raport, który definiuje ramy współpracy na poziomie narodowym i regionalnym, podkreślając znaczenie zrównoważonego podejścia do tworzenia gospodarek opartych na AI. Wdrożenie rekomendowanych strategii powinno uwzględniać lokalne wyzwania, a także długoterminowe skutki działań, takich jak odpowiedzialne ramy zarządzania danymi i AI.

Sztuczna inteligencja już dzisiaj zaczyna odgrywać kluczową rolę w transformacji gospodarek oraz społeczeństw. Wpływa na rozwój wielu dziedzin życia, takich jak medycyna, finanse czy edukacja. Jej potencjał wykracza poza innowacje technologiczne – może pomóc rozwiązać wyzwania globalne jak zmiany klimatyczne, nierówności społeczne czy demokratyzować dostęp do edukacji. Jednak aby AI przynosiła korzyści wszystkim, konieczna jest współpraca na poziomie krajów, jak również sektora prywatnego. Wspólne i skoordynowane działania pozwolą na budowę infrastruktury, rozwój źródeł danych niezbędnych do tworzenia nowych modeli AI oraz wprowadzenie etycznych zasad korzystania z AI. Raport „Blueprint for Intelligent Economies” jest potwierdzeniem tych kierunków, podkreślając znaczenie współpracy i odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości wykorzystującej AI. Prezentuje wyważone spojrzenie na to, jak używać AI dla globalnego dobra i ograniczyć ryzyko pogłębiania się różnic cywilizacyjnych z braku dostępu do osiągnięć związanych z AI – mówi Andrzej Gałkowski, Partner i Lider doradztwa dla sektora bankowego, Head of AI w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Sztuczna inteligencja to nie tylko technologia – to fundament nowoczesnych gospodarek, który w połączeniu z innymi zaawansowanymi rozwiązaniami, takimi jak biotechnologia czy robotyka, ma szansę przekształcić wszystkie sektory życia. Istotną rolę w tym procesie odgrywa współpraca międzynarodowa. To ona pozwala na budowę odpowiedzialnych, etycznych i zrównoważonych rozwiązań, które nie tylko wspierają innowacyjność, ale także minimalizują ryzyka związane z dynamicznym rozwojem AI. Raport Światowego Forum Ekonomicznego przygotowany we współpracy z KPMG podkreśla, że kluczowe filary budowania gospodarek opartych na sztucznej inteligencji to zrównoważona infrastruktura, wysokiej jakości dane oraz etyka i odpowiedzialność. Te elementy stanowią zarówno wyzwanie, jak i szansę – odpowiednio zarządzane mogą być katalizatorem globalnych zmian – podkreśla Leszek Ortyński, Dyrektor, Lider ds. AI i Data Science w KPMG w Polsce.

Raport „Blueprint for Intelligent Economies: AI Competitiveness through Regional Collaboration” dostarcza praktycznych wskazówek, które mogą wspierać strategiczne decyzje zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Publikacja zachęca do pogłębienia współpracy między sektorem publicznym i prywatnym oraz eksplorowania lokalnych wyzwań i szans związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

Dostęp do raportu możliwy jest poprzez globalną stronę KPMG: Blueprint for Intelligent Economies

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Nawet 90% ugód z bankami może być niekorzystne podatkowo dla klientów

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez kancelarię KBiW na...

Siła polskiego złotego: Kurs euro spada poniżej 4,22 zł

Już wczoraj pisaliśmy o nagłej sile polskiego złotego. Do...

Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez PFR TFI i Euvic zainwestują w dalszą konsolidację spółek IT w Ukrainie

Fundusz Ekspansji Zagranicznej zainwestuje wspólnie z Grupą Euvic w...

Microsoft bezapelacyjnym liderem… marek, pod które podszywają się cyberprzestępcy

Marki technologiczne cały czas są najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców...

Nowy prezydent USA, nowe wyzwania dla Polski

Dzisiaj ok. 18 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie nowego...

Podobne tematy

Artur Popko – Prezes Grupy Budimex: Sukcesy 2024 roku i plany rozwoju na 2025

Miniony rok był dla branży budowlanej wymagający - zarówno...

Wynajem urządzeń wielofunkcyjnych – rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb

Rozwój firm i postęp technologiczny przyczynił się do wzrostu...

Threat Insights Report: Jak GenAI zmienia metody działania cyberprzestępców?

Firma HP opublikowała swój najnowszy raport Threat Insights Report,...

Sztuczna inteligencja w e-commerce. Eksperci Shoper wskazują kluczowe technologie

Sztuczna inteligencja coraz częściej wspiera e-commerce i pomaga sprzedawcom...

Diagnostyka S.A. z prospektem zatwierdzonym przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Prospekt Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”,...

Maciej Zientara wkracza do Prime ASI – 6 milionów akcji i ambitna wizja inwestycyjna

Maciej Zientara, doświadczony inwestor i pasjonat innowacji, objął ponad...

40 mln zł na cyberbezpieczeństwo: Fundusz bValue zainwestował w Fudo Security

Fudo Security to trzecia, po Hostersach i Sportano, inwestycja...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie