FINANSEBANKOWOŚĆRPP szykuje pierwszą obniżkę stóp? Czego możemy się spodziewać?

RPP szykuje pierwszą obniżkę stóp? Czego możemy się spodziewać?

RPP szykuje pierwszą obniżkę stóp? Czego możemy się spodziewać?

Przed nami pierwsze posiedzenie RPP po wakacyjnej przerwie. Po zakończeniu zamieszania z jego datą wiele osób zaczęło się więc zastanawiać, czy już niedługo usłyszymy o pierwszej od roku zmianie stóp procentowych. Co do tego, czy posiadacze kredytów w końcu będę mieć mniejsze raty, zdania są podzielone, a ostatni odczyt inflacji pozostawił znak zapytania. Co warto wiedzieć przed wrześniowym posiedzeniem RPP, wskazuje główny analityk firmy Tavex – Tomasz Gessner.

Wokół zbliżającego się posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej pojawiło się w ostatnim czasie sporo zamieszania. Posiedzenie miało się odbyć w dniach 5-6 września. 18 sierpnia NBP na swoich stronach poinformował o jego przełożeniu na 12-13 września, natomiast w ubiegłą środę dowiedzieliśmy się, że posiedzenie odbędzie się jednak w pierwotnym terminie.

Ostatnia zmiana stóp procentowych odbyła się we wrześniu ubiegłego roku, gdy cena pieniądza została podniesiona do poziomu 6,75%. Od tego czasu, zgodnie z globalnymi tendencjami, inflacja formowała swoje szczyty i zaczynała spadać. Polska na tle większości europejskich krajów wciąż jednak wypada pod tym względem słabo, a sierpniowy odczyt zmian cen konsumenckich pokazał ich wzrost o 10,1% w ujęciu rocznym, co 4-krotnie przekracza cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego.

Warto jednak przypomnieć czerwcowe deklaracje prezesa NBP, że jeżeli inflacja zejdzie poniżej 10%, wówczas Rada Polityki Pieniężnej może przyjrzeć się materiałom analitycznym i projekcjom kształtowania zmian cen w kolejnych miesiącach. Gdyby projekcje wskazywały na tendencję do kontynuacji spadku tempa inflacji, mogłoby to otworzyć przestrzeń do rozważenia obniżki stóp procentowych.

Aktualny odczyt inflacji na poziomie 10,1%, ocierający się o deklarowaną granicę, pozwala zadać sobie pytanie, jaką decyzję Rada podejmie na najbliższym bądź październikowym posiedzeniu. Obecny konsensus wskazuje na to, że na jednym z tych dwóch posiedzeń obniżka stóp procentowych o 25 pb ma realne szanse się pojawić, a poza schładzającą się inflacją dodatkowo sprzyjać może jej także lipcowy, rozczarowujący odczyt produkcji przemysłowej, której roczna, ujemna dynamika utrzymuje się już 6. miesiąc z rzędu, tym razem wynoszący -2,7%. Do tego dodać można także sporą już aprecjację złotego, jaką obserwowaliśmy od października do lipca.

Na koniec w rynkowych spekulacjach argumentujących perspektywę obniżki stóp procentowych na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń mogą mieć również zbliżające się wybory. Niższe stopy procentowe z pewnością poprawiłyby nieco nastroje tej części polskiego społeczeństwa, która posiada jakąkolwiek formę zadłużenia. Według danych BIK prawie co drugi Polak jest obecnie kredyto- czy pożyczkobiorcą. Co więcej, do 31 lipca 2023 r. banki zaraportowały 1,144 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi na wartość 283 mld zł.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...