sobota, 12 kwietnia, 2025

Złoto znów świeci pełnym blaskiem

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Główna para walutowa wraca do spadków po wczorajszym ataku na opór na poziomie 1,06. Krajowa waluta znów w defensywie, z jednej strony mocniejszy USD, z drugiej niższa inflacja bazowa, która w teorii otwiera drogę do cięć stóp w niedalekiej przyszłości. Złoto odzyskuje blask, cel 3 tys. USD za uncję. 

Problemy euro

Początek tego tygodnia to dobry dowód na to, jak trudno wspólnej walucie zainicjować większą korektę na rynkach. Kurs najpierw wystrzelił w okolice oporu na poziomie 1,06, by dzisiaj oddać niemal całe zyski i wrócić w okolice 1,0530. Trudno jednak o większą korektę, skoro widzimy jak spada szansa na cięcie stóp w USA na grudniowym posiedzeniu. Już wynosi poniżej 60%, co w przypadku decyzji Fed jest zbyt słabym wynikiem, by liczyć na taki scenariusz. Tym bardziej, że amerykańscy decydenci czekają na to, co zrobi nowo wybrany prezydent. Patrząc na jego ruchy przy obsadzaniu stanowisk, widzimy, że główny cel jaki będzie przyświecał Trumpowi to powrót do taryf celnych. Dzisiaj poznaliśmy też odczyt inflacji CPI ze strefy euro. Wynik za październik na poziomie 2% nie odbiera argumentów EBC za tym, by na kolejnym posiedzeniu dokonać cięć stóp procentowych.

Zakładnik notowań

Poranny spadek EUR/USD niekorzystnie wpłynął na notowania złotego. PLN w relacji do EUR czy USD znów wspiął się na wyższe poziomy, odpowiednio ponad 4,33 i 4,10. Kolejne godziny doprowadziły co prawda do delikatnych spadków, niemniej jednak silniejszy znów USD będzie powodował odpływ kapitału z rynków wschodzących. Część analityków wskazuje też na fakt publikacji niższej inflacji bazowej (4,1%) w naszym kraju, co w teorii może otwierać temat cięć stóp procentowych. Tym bardziej, że pojawił się też głos z samego gremium RPP, o tym, że w marcu można rozpocząć dyskusje odnośnie rozpoczęcia luzowania monetarnego. Wydaje się jednak, że na ten moment trudno wskazywać, by ten fakt decydował o losie PLN. Tym bardziej, że nowe pomysły Trumpa mogą wywrócić aktualną sytuację i spowodować choćby wyższą inflację. A ta wpłynie na to, że banki centralne wrzucą hamulec w luzowaniu, co w przypadku Polski będzie oznaczać cały rok 2025 bez cięć stóp. Aktualnie głównym czynnikiem determinującym notowania PLN będzie zachowanie głównej pary walutowej świata. Ewentualny ruch w górę zadziała na korzyść polskiej waluty.

3 tys. USD za uncję?

Sporo się dzieje na notowaniach złota w ostatnich dniach. Po wyborze Trumpa na prezydenta USA, wraz z umocnieniem USD i wzrostem rentowności amerykańskich obligacji, byliśmy świadkami sporej korekty notowań. Gdy sytuacja się uspokoiła, złoto przeszło znów do kontrataku i od końcówki ubiegłego tygodnia zyskuje już ponad 3%. Należy też wspomnieć o czynniku geopolitycznym, który mógł znów zainicjować popyt na ten surowiec. Mowa o zgodzie USA na ataki Ukrainy na cele w Rosji. Bez wątpienia ten czynnik może być odpowiedzialny za potencjalną eskalację napięcia i odpowiedź Rosji. Prawdopodobne jest więc, że słabość złota była tylko chwilowa, a teraz zobaczymy ruch na nowe ATH i tym samym atak na poziom 3 tys. USD za uncję, o czym rozpisują się już analitycy.

Autor: Krzysztof Pawlak, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rynki w cieniu wojen celnych: chwilowe odbicie czy początek większego trendu?

Rynki chcą wierzyć w lepszy czas, o czym świadczą...

Złoto i srebro pod presją zmienności. Po korekcie wraca popyt na metale szlachetne

Złoto i srebro odnotowują wzrost popytu po jednej...

Złoto w oczach Polaków: bezpieczeństwo, stabilność i ochrona przed inflacją

Ochrona przed inflacją, dywersyfikacja portfela i poczucie bezpieczeństwa –...

Trump otworzył puszkę Pandory. Giełdy, ropa, złoto i Bitcoin lecą w dół

Powiedzenie, że Donald Trump otworzył puszkę Pandory, doskonale opisuje...
00:06:37

Trump zafundował rynkom niepewność – złoto znów staje się atrakcyjną przystanią

W tygodniach największego niepokoju na rynkach złoto taniało, a...

Podobne tematy

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

(C)zarny (Ł)abędź (A)takuje

Czerwień to kolor, którym giełdy przywitały nowy tydzień. Spadki...

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Celna niepewność przed nami – jak inwestorzy przygotowują się na zmiany?

Dzisiaj internet pełen jest krotochwil w związku ze świętem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie