WALUTYRynek nie czeka na Radę Polityki Pieniężnej

Rynek nie czeka na Radę Polityki Pieniężnej

Rynek nie czeka na Radę Polityki Pieniężnej

Inflacja w strefie euro potwierdza obecną tendencję. Ropa najdroższa od kwietnia, również z powodu długiego weekendu w USA. Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej ogłosi dzisiaj decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Inflacja w Europie nie zaskoczyła

Odczyt inflacji dla strefy euro to w sumie przeliczenie wyników z odpowiednich gospodarek. W związku z tym trudno się spodziewać, żeby doszło tutaj do dużych niespodzianek. Wynik 2,5% to nadal więcej niż by sobie osoby decyzyjne życzyły, ale jest to już w miarę akceptowalny rezultat. Szczególnie pod kątem wyników sprzed 1-2 lat. Wynik ten z jednej strony pozostawia dużo przestrzeni na obniżki stóp procentowych, gdyż widać, że wskaźnik inflacji jest już z grubsza pod kontrolą. Z drugiej strony mamy jednak sporą różnicę pomiędzy strefą euro a USA. Patrząc na notowania kontraktów terminowych na stopę procentową Amerykanie na posiedzeniu pod koniec lipca mają poniżej 10% szans na obniżki stóp. W rezultacie będą czekać minimum do września. EBC trochę obawia się potencjalnych konsekwencji zbyt szybkich i silnych obniżek względem kolegów zza oceanu. Euro po tej informacji osłabiało się delikatnie wobec dolara. Cały dzień jednak zamknęło umocnieniem.

Ropa w górę przed 4 lipca

Może się to wydawać dość dziwne, ale zbliżający się długi weekend w USA, w związku z 4 lipca, okazał się ważnym elementem cenotwórczym na rynku ropy naftowej. W ten weekend spodziewana jest rekordowa liczba kierowców, a tym samym zwiększony popyt na surowiec. Jeżeli do tego dodamy geopolityczne napięcia na Bliskim Wschodzie oraz początek sezonu huraganów, który może doprowadzić do ograniczenia wydobycia w Zatoce Meksykańskiej, to nie maluje nam się korzystny obraz. Przynajmniej dla kierowców zainteresowanych relatywnie tanim tankowaniem. Cena baryłki ropy zarówno tej notowanej w Londynie, jak i tej z USA, jest obecnie najwyższa od kwietnia, a patrząc na sytuację na świecie może to nie być koniec tego ruchu.

Decyzja w sprawie stóp procentowych

Dzisiaj poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Pośród analityków nie ma takich, którzy przewidują, że do jakichś obniżek może dojść. Nie brakuje za to takich, którzy wskazują, że na relatywnie małe ruchy w dół cały czas jest miejsce. Obecna polityka Rady jest jednak bardzo asekuracyjna. Na szczęście jest ona jasno komunikowana i obecnie zgodnie z tymi zapowiedziami do końca roku nie należy spodziewać się zmian. Dzisiejsza decyzja nie powinna mieć żadnego wpływu na złotego, o ile nie dojdzie do skrajnej niespodzianki.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:15 – USA – raport ADP,
14:30 – USA – bilans handlu zagranicznego,
14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...