PRACA I KARIERARynek pracy zmienia się dynamicznie, a eksperci prognozują, że niedalekiej przyszłości przebranżowienie...

Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a eksperci prognozują, że niedalekiej przyszłości przebranżowienie może dotyczyć nawet co drugiego pracownika

Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a eksperci prognozują, że niedalekiej przyszłości przebranżowienie może dotyczyć nawet co drugiego pracownika

Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a eksperci prognozują, że niedalekiej przyszłości przebranżowienie może dotyczyć nawet co drugiego pracownika. Czy jesteśmy na te zmiany gotowi? Jak wynika z badania Barometr Rynku Pracy 2023, aż 42% ankietowanych rozważyłoby zmianę obecnej profesji. Coraz popularniejszą opcją jest też reskilling, czyli zdobywanie nowych kwalifikacji, by przygotować się do innej roli lub wykonywać zadania na innym stanowisku w obecnej firmie.

  • Zmiany na rynku pracy sprawiają, że pracownicy coraz częściej rozważają przebranżowienie się;
  • Jak wynika z badania Barometr Rynku Pracy 2023, aż 42% ankietowanych rozważyłoby zmianę obecnej profesji;
  • Dynamikę zmian widać na przykładzie branży IT – na polskim rynku brakuje 147 tys. specjalistów IT.

Niestabilna sytuacja gospodarcza, a zarazem szybko zmieniający się rynek pracy sprawia, że wśród pracowników rośnie świadomość, że przebranżowienie może być koniecznością. Transformacja technologiczna, w tym cyfryzacja i automatyzacja sprawiają, że zmiana zawodu jest coraz częściej rozważaną opcją.

– Jednym z głównych wyzwań na rynku pracy są problemy z rekrutacją pracowników. Niektóre zawody odchodzą w zapomnienie, inne wymagają radykalnego podniesienia kwalifikacji. Pracownicy zdają sobie sprawę ze swojej niepewnej pozycji na rynku oraz ryzyka utraty pracy w obecnych zawodach, dlatego rozważają przekwalifikowanie się – mówi Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii.

Chcą się przebranżowić

Jak wynika z badania Barometr Rynku Pracy 2023, które powstało na zlecenie Gi Group Holding, aż 42% ankietowanych rozważyłoby zmianę obecnej profesji. Wśród osób, które obawiają się o swoje zatrudnienie lub planują zmianę pracy w najbliższej przyszłości, odsetek ten jest jeszcze wyższy i przekracza 71%. Statystycznie to kobiety są bardziej skłonne do rozważenia zmiany ścieżki kariery (45% kobiet, 39% mężczyzn). Największą chęć zmiany zawodu wykazują respondenci w wieku 18-24 lata – tak odpowiedziało aż 57% badanych. Warto przy tym zaznaczyć, że grupą skłonną do przebranżowienia się są osoby pełniące funkcje kierownicze, bo najprawdopodobniej lepiej rozumieją dynamikę rynku pracy. Zdają sobie sprawę z konieczności ciągłego uczenia się i rozwoju, by uniknąć wykluczenia z rynku.

– Warto przy tym zaznaczyć, że najchętniej pracownicy dokonaliby przebranżowienia w ramach firmy, w której już są zatrudnieni. Reskilling cieszy się rosnącym zainteresowaniem pracowników i może być odpowiedzią na wyzwania rynku pracy – mówi Natalia Gozdowska.

Zmiany na rynku pracy

Najlepiej widać to na przykładzie branży IT. Jak wynika z raportu „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?” Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nasz kraj potrzebuje 147 tys. specjalistów IT, jeśli zamierza uzyskać taki sam udział zatrudnionych w IT jak w Unii Europejskiej. Tylko w zeszłym roku 60 proc. polskich firm zatrudniło mniej pracowników z tej branży niż planowało. Rozwiązaniem dla firm w sytuacji braku specjalistów IT na rynku jest przebranżowienie lub podnoszenie kwalifikacji istniejącego zespołu.

– Pracodawcy, ale i pracownicy mają coraz większą świadomość, że muszą elastycznie i szybko reagować na zmiany, które dotykają rynek pracy. Szkolenia pracowników to realna alternatywa dla długotrwałych i kosztownych procesów rekrutacji. Z perspektywy czasu okazują się lokatą zarówno w firmę, jak i w zespół. Jest to dodatkowy atut dla pracodawcy – pracownicy chętnie zostają w organizacji, która może zbudować im ciekawą ścieżkę kariery zawodowej – dodaje Maciej Hawrus, Product & Business Manager w Altkom Akademii.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...