Okres wakacyjny to dla osób realizujących zlecenia pracy dorywczej bardzo intensywny czas. Najnowsze badanie Tikrow „Oblicze pracy wakacyjnej w Polsce” dowodzi, że niemal 60% pracowników tymczasowych wykonuje wówczas więcej zleceń niż w innych porach roku.
To dobry sygnał dla branż najmocniej potrzebujących wsparcia pracowników dorywczych w okresie wakacyjnym, w tym handlowej, produkcyjnej oraz logistycznej. Analiza liczby wystawianych zleceń w tym czasie jednoznacznie wskazuje, że na pomoc zleceniobiorców najbardziej liczy ta pierwsza.
Na skróty:
Widoczne „piki” pracy dorywczej
Dokładnie 57,9% spośród 1002 respondentów uczestniczących w badaniu przyznało, że w wakacje realizuje więcej zleceń niż w pozostałych miesiącach roku. Blisko połowa (45,2%) powiedziała nam, że przyjmuje ich o połowę więcej niż zwykle. Niemal co trzeci ankietowany (29%) realizuje wtedy ponad dwa razy więcej „dniówek” niż poza wakacjami.
Pracowników natychmiastowych zapytaliśmy również o przyczyny wyższej intensywności przyjmowania zleceń w okresie wakacyjnym. Trzy czwarte z nich wskazało, że to dlatego, iż ma wtedy więcej wolnego czasu, prawie połowa (48%) pracuje częściej, bo chce zarobić więcej środków do wykorzystania po wakacjach zaś niemal co czwarty (23%) badany finansuje w ten sposób swoje wyjazdy wakacyjne.
Okazało się również, że dla połowy (50,2%) uczestników badania zlecenia pracy dorywczej to jedyne źródło zarobków w okresie wakacyjnym. – Ten wniosek jest potwierdzeniem wysokiej popularności pracy natychmiastowej w tym czasie i pokazuje, że ma ona kluczowe znaczenie w pozyskiwaniu nie tylko dodatkowych środków, ale również dla bardzo licznej grupy stanowi ona wyłączne źródło zarobkowania. Generalnie, większość zarejestrowanych na naszej platformie pracowników realizuje w wakacje zlecenia z dużo większą intensywnością, co staje w opozycji do pojawiających się doniesień jakoby zainteresowanie pracą tymczasową miało wtedy słabnąć. O tym, że jest to głos bardzo licznej grupy świadczy natomiast fakt, że w naszej aplikacji mamy już ponad 330 tysięcy zarejestrowanych pracowników dorywczych – tłumaczy Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.
Kto szuka wakacyjnego wsparcia?
Analiza zleceń pracy dorywczej w aplikacji Tikrow dowodzi, że największe zapotrzebowanie na pracowników natychmiastowych w wakacje ma branża handlowa. W okresie od czerwca do połowy sierpnia 2024 przedsiębiorstwa z tego sektora wystawiły łącznie na platformie aż niemal dziesięciokrotnie więcej zleceń niż branża produkcyjna oraz ponad sześciokrotnie więcej względem branży logistycznej.
Nie oznacza to jednak, że w innych sektorach potrzeba pozyskania pracowników dorywczych była mniejsza w okresie wakacyjnym – Sezon letni to tradycyjnie okres wzmożonego zapotrzebowania na pracowników w takich branżach jak turystyka, gastronomia, rolnictwo, a także budownictwo. W branży hotelarsko-gastronomicznej wzrost ofert pracy może wynosić od 20% do nawet 50% (np. w miejscowościach turystycznych) w porównaniu do innych pór roku. Zwiększone zapotrzebowanie wynika m.in. z konieczności obsługi ruchu turystycznego w hotelach, restauracjach i atrakcjach. Branża gastronomiczna, poszukuje dodatkowych rąk do pracy, szczególnie na stanowiska kelnerów, barmanów i pomocy kuchennych właśnie w sezonie letnim. Intensywniej sezonowych pracowników rekrutują pracodawcy do prac polowych oraz budowlanych, którzy chętnie zatrudniają wówczas na umowy tymczasowe, co pozwala elastycznie dopasować im zatrudnienie do zmiennego zapotrzebowania – dodaje Witold Królczyk, PR & Marketing Manager w Aplikuj.pl
„Wczasy pracownicze?”
Respondenci badania „Oblicze pracy wakacyjnej w Polsce” zostali także zapytani o to, czy przebywając na wakacyjnych wyjazdach poza swoim miejscem zamieszkania zdarza im się przyjmować zlecenia pracy dorywczej. Prawie 30% z nich powiedziało, że chętnie łączy wyjazdy z realizowaniem „dniówek”, pozostała część skupia się wtedy wyłącznie na odpoczynku.
***
Opinie pracowników natychmiastowych zebrano w badaniu CAWI na próbie liczącej N=1002 osoby. Badanie zostało zrealizowane w dniu 13 sierpnia 2024 roku.