FINANSEBANKOWOŚĆStopy bez zmian, ale raty mogą jeszcze spadać

Stopy bez zmian, ale raty mogą jeszcze spadać

Stopy bez zmian, ale raty mogą jeszcze spadać

To już pół roku stabilizacji stóp procentowych. Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej szósty raz z rzędu pozostawiła je bez zmian. Najważniejsza dla konsumentów stopa referencyjna nadal wynosi 6,75%.

Pozostawienie stóp procentowych bez zmian to umiarkowanie dobra wiadomość dla osób, które spłacają kredyt hipoteczny lub chciałyby go zaciągnąć. Oczywiście nie tak dobra, jak obniżka, ale o tej póki co nie ma mowy.

Część osób zapłaci mniej

Pozostawienie stóp bez zmian nie powinno znacząco wpłynąć na stawki WIBOR decydujące o oprocentowaniu kredytów hipotecznych. Po szczycie z początku listopada wskaźniki spadły w grudniu i styczniu o ok. 80 (WIBOR 6M) i 60 (WIBOR 3M) punktów bazowych i od prawie dwóch miesięcy utrzymują się na stabilnych poziomach.

Pomimo stabilizacji stóp procentowych i stawek WIBOR część osób spłacających hipoteki może się jeszcze spodziewać obniżki raty kredytowej. W przypadku większości kredytów aktualizacja oprocentowania następuje co 3 lub 6 miesięcy. Kredytobiorcy z drugiej grupy, którzy mieli pecha i mają dziś oprocentowanie wyliczane na początku listopada dostaną w maju nowy harmonogram spłaty, a raty na nim będą niższe od poprzednich o 5-6%.

Marcin Krasoń, Growth Manager Otodom Analytics

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...