piątek, 2 czerwca, 2023
MEDYCYNA I FARMACJATrening medyczny – aby sport równał się zdrowiu

Trening medyczny – aby sport równał się zdrowiu

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Trening medyczny – aby sport równał się zdrowiu

Jak często dochodzi do kontuzji narządów ruchu fizjoterapeuci i trenerzy wiedzą najlepiej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że wszystkie urazy i kontuzje niosą ze sobą konsekwencje. Aby móc powrócić do pełnej sprawności warto skorzystać z pomocy specjalistów. Trener medyczny to osoba, do której powinien się zgłosić każdy, kto doznał kontuzji, a swoje zdrowie i sprawność fizyczną traktuje poważnie.

Dla kogo polecany jest trening medyczny

Najprościej rzecz ujmując trening medyczny przeznaczony jest dla każdego, kto chciałby jednocześnie skorzystać z pomocy fizjoterapeuty i trenera personalnego. Ćwiczenia jakie proponowane są na tego typu treningach dobierane są indywidualnie pod konkretnego pacjenta. Świadomość możliwości i ograniczeń ludzkiego ciała, jaką posiada trener medyczny pozwala powrócić do pełni sił i uniknąć kolejnych kontuzji.

Bez względu na to czy do gabinetu trenera medycznego zgłosi się sportowiec czy amator, przed rozpoczęciem zajęć konieczne jest zapoznanie się z jego historią i doznanymi urazami. Dzięki temu możliwe jest określenie dysfunkcji ruchowych i opracowanie optymalnego treningu mającego na celu przywrócenie pełni sprawności ruchowej.

Kto najczęściej zgłasza się na trening medyczny?

  • osoby po kontuzjach, które chcą w bezpieczny sposób wrócić do uprawiania sportu,
  • osoby po zakończonej rehabilitacji, które chciałyby ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty aby odzyskać sprawność,
  • osoby z ograniczeniami ruchowymi, dla których sport jest ważny,
  • osoby mające skłonności do konkretnej kontuzji, które chcą dowiedzieć się jak mogą jej unikać w przyszłości.

Bezpieczny trening pod okiem doświadczonego specjalisty

Trening medyczny to jednocześnie trening skuteczny i trening bezpieczny. Biorąc w nim udział można pod okiem specjalisty powrócić do aktywności, rozpocząć ją lub kontynuować. Jest to trening terapeutyczny w związku z tym jego zadaniem jest nie tylko poprawa kondycji i osiągnięć, ale przede wszystkim uzyskanie pełni sprawności ruchowej.

Przed rozpoczęciem treningu konieczny jest dokładny wywiad medyczny i diagnostyka. Tylko dzięki nim możliwe jest przygotowanie optymalnego planu treningowego. Podczas diagnostyki weryfikowane są wady we wzorcu ruchowym pacjenta – to one często są przyczyną kontuzji. Po analizie stanu pacjenta i jego potrzeb terapeuta może dobrać najlepsze ćwiczenia, które pacjent będzie wykonywał na treningach, a także takie, które może bezpiecznie wykonywać w domu.

Trening medyczny a codzienna rutyna ruchowa

Odpowiednia diagnoza kondycji ruchowej i obserwacja podczas ćwiczeń pozwala fizjoterapeucie naprawdę dobrze poznać pacjenta. Indywidualnie dobrany trening medyczny to tylko część zmian jakie warto wprowadzić w życie.

Trening medyczny pozwala zyskać świadomość własnego ciała. Dodatkową zaletą treningu medycznego jest zdobycie wiedzy o szkodliwych nawykach ruchowych, które powodują wady postawy i mogą być przyczyną kontuzji. Dostrzegając błędy w wykonywaniu codziennych czynności pacjent zyskuje możliwość, aby zadbać o siebie na co dzień. W wielu przypadkach wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas treningu medycznego pozwala na życie w pełnej sprawności ruchowej, a dodatkowo wolne od bólu.

Jak powinien wyglądać trening medyczny

Jak każdy trening, także trening medyczny powinien rozpocząć się od rozgrzewki. Niezależnie od tego z jaką dysfunkcją narządu ruchu mamy do czynienia, rozgrzewka powinna obejmować całe ciało – tylko wtedy będzie ono odpowiednio przygotowane do ćwiczeń.

Po rozgrzewce rozpoczynają się właściwe ćwiczenia. Wybrany zestaw ćwiczeń może ulegać zmianie z treningu na trening. Ćwiczenia zwykle obejmują:

  • stawy,
  • ścięgna,
  • mięśnie,
  • wytrzymałość,
  • koordynację ruchową.

Warto podkreślić, że decydując się na trening medyczny konieczne jest uczestnictwo w serii zajęć. Pojedyncza sesja nie ma szans przynieść zadowalających rezultatów.

Każda sesja terapeutyczna kończy się rozciąganiem ciała, które pogłębia efekty ćwiczeń gimnastycznych i odciąża aparat ruchu. Trener dba o to, aby ćwiczenia były dobrane nie tylko do konkretnego problemu, ale także do możliwości pacjenta.

Czy trening medyczny przynosi realne rezultaty

Każdy cykl treningów medycznych jest rozpisany tak, aby osiągnąć zamierzony cel. Poprawa funkcjonowania narządów ruchu może mieć różne oblicza. Zazwyczaj wiąże się z poprawą stabilności i mobilności tych obszarów, które uległy kontuzji lub urazowi.

Poprawa ruchomości mięśniowo-stawowej daje pacjentowi możliwość powrotu do sprawności fizycznej. Zdarza się nawet, że po zakończonym cyklu treningów medycznych – sprawność narządu ruchu jest lepsza niż przed kontuzją. Często, dzięki pomocy fizjoterapeuty pacjent odzyskuje nie tylko komfort ćwiczeń, ale także komfort poruszania się w trakcie wykonywania codziennych czynności. Jest to szczególnie odczuwalne, kiedy przed rozpoczęciem treningu medycznego pacjentom dokuczał ból.

Trening medyczny podnosi świadomość własnego ciała. Dzięki czemu daje możliwość efektywniejszego korzystania z jego możliwości w trakcie wykonywania ćwiczeń, jak i na co dzień. Bez wątpienia trening medyczny to specjalistyczna forma zadbania o kondycję ruchową. Aby był skuteczny powinien być przygotowany i prowadzony przez fizjoterapeutę, który posiada także doświadczenie jako trener. Tylko przy spełnieniu tych warunków mamy gwarancję, że oddajemy swoje ciała w dobre ręce.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Co nas czeka na rynku obligacji korporacyjnych

0
„Pozostajemy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Mając na uwadze bieżącą sytuację makroekonomiczną oraz perspektywy ścieżki stóp procentowych, ta klasa aktywów powinna pozwolić na osiągnięcie relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Stabilizacja rentowności na...

REIT-y w Polsce to już temat zamknięty?

0
Tematowi uchwalenia polskich przepisów wprowadzających spółki typu REIT było poświęconych już kilka artykułów, które przygotowali eksperci portalu NieruchomosciSzybko.pl. Trudno się jednak dziwić, bo o regulacjach sprzyjających rozwojowi dywidendowych spółek nieruchomościowych była mowa już jesienią...

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych

0
Wysoka inflacja z pewnością skłania coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. – Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w...