TURYSTYKA I HOTELARSTWOUrlopowe zwyczaje Polaków w 2023 roku

Urlopowe zwyczaje Polaków w 2023 roku

Urlopowe zwyczaje Polaków w 2023 roku

Co trzeci Polak w tym roku organizował wakacje samodzielnie. Podczas urlopu najchętniej zwiedzaliśmy lokalne atrakcje. Najważniejszy był relaks i wypoczynek. Na wakacje najchętniej wybieraliśmy się z partnerem.

Jak wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” w tym co trzeci Polak wakacje organizował samodzielnie. 29% respondentów wskazało, że chętnie brało udział w zorganizowanym wyjeździe przez znajomych lub rodzinę. Niektórzy również przygotowywali wyjazd sami (21%). Jedynie 18% ankietowanych wskazało, że kupowało wyjazd w biurze turystycznym.

Wiele osób wyjeżdżało na urlop do 7 dni (28%) oraz powyżej 14 dni (16%). Urlop najczęściej spędzaliśmy z partnerem lub partnerką (38%), z przyjaciółmi i znajomymi (29%), z rodziną (21%). Na samodzielny wyjazd decydowało się jedynie 12% osób.

Wakacje finansowane były głównie z oszczędności (45%) lub bieżących zarobków (29%). Niektóre osoby pożyczały również od rodziny (14%) lub brały kredyt (12%). Najczęściej na urlop wydawaliśmy do 2 000 złotych na osobę (43%) lub do 1 000 złotych na osobę (31%). 16% respondentów wskazało, że przeznaczało do 3 000 złotych. Na rozrywkę podczas wakacji najczęściej wydawane było od 200 do 300 złotych (42%).

W tym roku Polacy najczęściej wybierali wakacje za granicą, jak potwierdza 38% ankietowanych. Na urlop w Polsce decydowało się 29% respondentów. Częstą formą odpoczynku był również city break, czyli weekendowe wypady do innych miast (21%). Najwięcej osób wybierało urlop za granicą w krajach europejskich (28%), zaś w Polsce nad morzem lub na Mazurach (27%) lub górach (21%).

Polacy najchętniej spędzali urlop wypoczywając i relaksując się (33%). Podczas pasywnego wypoczynku czytali książki i słuchali muzyki lub podcastów (29%), a także korzystali z zabiegów SPA (14%). Cenili sobie również po prostu leniuchowanie (31%). Czas z bliskimi podczas urlopu spędzali zwiedzając lokalne atrakcje (36%).

Ankietowani decydując się na aktywny wypoczynek wybierali najczęściej zwiedzanie (35%) lub uprawianie sportu (32%). Chętnie też próbowali nowych rozrywek (19%). Aby doświadczyć ciekawych wrażeń uprawiali sporty ekstremalne (20%). Z kategorii rozrywek sportowych najczęściej wybierali te motoryzacyjne takie jak offroad, gokarty (42%), wodne jak na przykład kitesurfing, kajaki, jachty lub sporty ekstremalne (17%). Wśród tych ostatnich dominowały sporty ekstremalne takie jak strzelanie (44%), przejażdżki samochodami wyścigowymi (29%) czy flyboard (15%).

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1203 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2023

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...