sobota, 12 kwietnia, 2025

W Polsce rusza pierwszy zakład recyklingu betonu na skalę przemysłową

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W Dąbrowie Górniczej wystartowała kluczowa inwestycja spółki Heidelberg Materials Polska, która jako pierwsza w kraju podejmie się recyklingu odpadów betonowych na skalę przemysłową. To ważny krok przybliżający zarówno spółkę, jak i całą branżę do realizacji ambitnych celów związanych z dekarbonizacją i neutralnością emisyjną.Zakład w Dąbrowie Górniczej (3) Zakład w Dąbrowie Górniczej (1) Zakład w Dąbrowie Górniczej (2)

Proces recyklingu betonu (ReConcrete) realizowany przez Heidelberg Materials łączy w sobie elementy gospodarki obiegu zamkniętego oraz dekarbonizacji, dzięki odzyskiwaniu zaczynu cementowego (RCP). To innowacyjne działanie pozwala zmniejszyć zawartość klinkieru w produkcji cementu i prowadzi do dalszej redukcji emisji CO₂, m.in. poprzez zastosowanie materiału z recyklingu i zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych. – Dla całej naszej Grupy to kolejny etap realizacji strategii związanej z dekarbonizacją i niskoemisyjnością. Zgodnie z jej założeniami do 2030 roku 50% produktów betonowych Heidelberg Materials będzie zawierało produkty z recyklingu. To także kolejny kluczowy projekt realizowany właśnie w Polsce, przy udziale polskiej myśli technologicznej i z wykorzystaniem olbrzymiego doświadczenia polskich inżynierówpodkreśla Andrzej Reclik, prezes zarządu Heidelberg Materials Polska.

Inwestycja w Dąbrowie Górniczej to nie tylko pierwszy tego typu obiekt w Polsce, ale także w całym regionie. Obiekt, znajdujący się obecnie w fazie zaawansowanego rozruchu, oferuje możliwości separacji i sortowania niezbędne do pełnego recyklingu odpadów betonowych i zastąpienia pierwotnych materiałów na etapie produkcji cementów. Dzięki możliwości przetwarzania do 100 ton odpadów betonowych na godzinę Heidelberg Materials staje się pierwszą firmą w branży, która wprowadziła recykling betonu na skalę przemysłową.  –  Już w pierwszych próbach pilotażowych programu ReConcrete wykazaliśmy, że beton może być w pełni poddany recyklingowi, bez utraty jakości. Nasz nowy zakład recyklingu stanowi kamień milowy we wdrażaniu innowacyjnej technologii na niezrównaną dotąd skalę. Ten projekt realnie wzmacnia naszą wiodącą pozycję w branży w zakresie obiegu zamkniętegomówi Jon Morrish, Członek Zarządu Heidelberg Materials.

Kierunek: zmniejszanie emisji

Nicola Kimm, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i członek zarządu Heidelberg Materials zwraca z kolei uwagę, że tego typu innowacje pomagają znacząco przyspieszyć rozwój spółki i podkreślają jej silne zaangażowanie w doskonalenie gospodarki obiegu zamkniętego. W ramach opatentowanego przez firmę procesu ReConcrete odpady betonowe są rozdzielane i wyodrębniane na pierwotne składniki. Pozwala to uzyskać nie tylko piasek i żwir, ale także stwardniały zaczyn cementowy z recyklingu. Ta ostatnia może być ponownie wykorzystana jako cenny surowiec niskoemisyjny w produkcji klinkieru i cementu, zastępując naturalny wapień jako surowiec.

Ponadto zaczyn cementowy może absorbować i trwale wiązać CO₂. Dzięki temu procesowi Heidelberg Materials docelowo zamierza trwale wiązać z tym materiałem dwutlenek węgla, który był wcześniej uwalniany podczas procesu produkcji cementu. W ramach pierwszego kroku, spółka buduje obecnie pilotażową instalację przemysłową w  zakładzie w Górażdżach, która otrzymała już dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa. Jej ukończenie planowane jest na koniec 2024 roku. RCP uzyskany w nowo otwartym zakładzie recyklingu zostanie następnie przetransportowany do instalacji pilotażowej, gdzie specjalny reaktor będzie nasycał go CO₂ bezpośrednio z surowych gazów spalinowych z pieca. Karbonatyzowane RCP (cRCP) działa jak pochłaniacz dwutlenku węgla i jest w stanie zastąpić klinkier w nowych, niskoemisyjnych rodzajach cementu. Projekt może zmineralizować około 150 kg CO₂ na tonę RCP, znacznie zmniejszając emisję dwutlenku węgla.

Na drodze do wielkoskalowego recyklingu

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zrównoważone materiały budowlane, Heidelberg Materials stale inwestuje w infrastrukturę i technologie, wpisujące się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego. To z kolei pozwala stale udoskonalać portfolio produktów betonowych i cementowych spółki. Firma ogłosiła niedawno zakończenie przejęcia firmy Mick George Limited, która obsługuje ponad 40 zakładów w Wielkiej Brytanii, w tym główne zakłady recyklingu, kamieniołomy kruszyw i wytwórnie betonu towarowego. Nastąpiło to po wcześniejszych przejęciach przez Heidelberg Materials firm Green Drop Rock Products i RMS Gravel Inc. (obie w USA), a także RWG Holding GmbH i SER Group (obie w Niemczech).

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Polska gospodarka odczuje skutki amerykańskich ceł pośrednio, ale boleśnie

Decyzja Prezydenta USA Donalda Trumpa, nakładająca 20% cła na...

Donald Trump podnosi cła. Polska branża eksportowa pod presją, ale nastroje stabilne

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wprowadzająca szeroko zakrojone...

Podobne tematy

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Stéphane Séjourné z wizytą w Grupie Przemysłowej Baltic – rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu offshore

6 lutego 2025 roku Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej...

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version