WALUTYZŁOTOZłoto - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Złoto – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Złoto – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

W ostatnich miesiącach roku złoto nadal plasuje się jako bezpieczna, inwestycyjna przystań. Cena królewskiego metalu w dalszym ciągu utrzymuje się powyżej 2000 USD. Pojawią się także komentarze ekspertów, którzy przewidują, że wkrótce możemy liczyć na kolejne wzrosty. Czy końcówka roku to dobry moment, aby zainwestować w ten kruszec? Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Gdy trwoga to do złota?

Złoto systematycznie zyskuje na wartości. Na przestrzeni 3 lat kruszec wyceniany w dolarach amerykańskich podrożał o około 7,5%, natomiast w złotówkach o prawie 17%. Co więcej, w analizowanym okresie najwyższe dzienne zmiany ceny złota w USD sięgały niecałe 3%.  Oznacza to, że ceny kruszcu są bardziej stabilne, niż surowców przemysłowych, czy akcji notowanych na giełdzie.

Natomiast analizując ostatnie 5 lat wyraźnie widać, że od początku 2019 roku ten dolarowy wzrost jest już na poziomie ponad 62%. Analizując wykres cen złota, możemy utwierdzić się w przekonaniu, że inwestycja w ten kruszec to rozwiązanie długofalowe, a nie tylko sposób na szybki zysk.

Złoto pokazuje swój blask, gdy świat mierzy się z wielkimi niepokojami. To właśnie wtedy najczęściej zwracamy się ku przysłowiowej “bezpiecznej przystani” i przeznaczamy oszczędności na tego typu inwestycje. Z badań firmy Tavex wynika, że aż 45% osób inwestujących w złoto zrobiło to, aby długofalowo zabezpieczyć swoje pieniądze. Natomiast 21% badanych wskazuje, że nie musi posiadać dużej wiedzy, aby zainwestować w ten kruszec, 11% osób jako powód wskazuje ochronę przed inflacją oraz fakt, że złoto łatwo upłynnić, a 10%, że to bezpieczna inwestycja.

Nic więc dziwnego, że coraz chętniej sięgamy właśnie po ten metal szlachetny. Jednak należy mieć na uwadze, że (tak jak w przypadku każdej formy inwestycji) można popełnić błędy, które mogą znaleźć odzwierciedlenie na zainwestowanym w ten sposób kapitale. Na co więc należy zwrócić uwagę i czego unikać?

Czy istnieją złote zasady?

Złoto należy do aktywów, które nie wymagają posiadania specjalistycznej, analitycznej wiedzy, jednakże przed jakąkolwiek decyzją inwestycyjną powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat wybranego aktywa, przejrzeć wykresy zachowania się ceny i w świadomy sposób podjąć decyzję o zakupie. Dzięki temu uda nam się uniknąć wielu błędów, takich jak na przykład zbyt szybkie spieniężenie zakupionego kruszcu czy wybór nieodpowiedniej formy złota – wskazuje Aleksander Pawlak. prezes firmy Tavex. Decydując się na zakup złota inwestycyjnego bardzo istotnym jest, aby traktować tę lokatę kapitału w perspektywie długoterminowej. Jednym z popełnianych błędów jest częsta weryfikacja stopy zwrotu tuż po zakupie. Może to skutkować zbyt szybką decyzją spieniężenia zakupionego kruszcu. Jedną ze złotych zasad jest “kup i zapomnij”. Oczywiście jest to duże uproszczenie, jednak należy mieć na uwadze, że złoto inwestycyjne kupujemy w perspektywie 5-10 letniej – dodaje.

Jak bezpiecznie kupować złoto? Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia zaufanego dealera. Ważne, aby decydując się na zakup fizycznego złota zwrócić się do renomowanego sprzedawcy. Istotne mogą okazać się opinie innych klientów. Dobrze jest również sprawdzić, czy oferowane produkty pochodzą ze znanych mennic. Co więcej, warto dopytać, czy wybrany przez nas sprzedawca bezpośrednio z nimi współpracuje. Fakt ten może mieć wpływ na cenę, a także jest dodatkowym potwierdzeniem autentyczności produktów.

Jeżeli chcemy kupić złoto przez internet, dobrze jest najpierw zweryfikować czas realizacji transakcji. Zakup kruszcu z dostawą terminową, np. 45-dniową, naraża klienta na ryzyko w postaci zmiany sytuacji ekonomicznej dealera. Tylko inwestycja w złoto z natychmiastową realizacją zamówienia gwarantuje, że dealer sam utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który realnie ma na stanie.

Kupując złoto stacjonarnie, również należy dopytać o wspomnianą wcześniej dostępność towaru – jedyną ofertą, na którą inwestor powinien przystać to zakup złota od ręki.

Ważne parametry

Decydując się na zakup złota oprócz ceny, najczęściej zwraca się uwagę na wagę produktu oraz próbę. Co właściwie oznaczają te parametry? Próba złota określa zawartość czystego kruszcu w stopie, który wykorzystano do przygotowania danej sztabki lub monety bulionowej. Jest ona wyrażana w promilach. Oznaczenia na produktach inwestycyjnych należy rozumieć tak samo jak te umieszczane na wyrobach jubilerskich – np. próba 585 wskazuje, że zawartość czystego złota jest na poziomie 58,5%.

Warto podkreślić, że złotem inwestycyjnym nazywamy monety i sztabki o próbie 999.9. Ponadto aktualnie stosuje się siedmiostopniową skalę prób złota, w której najwyższą określa się jako „0”. Próba „6”, najniższa, jest umieszczana na wyrobach ze stopu zawierającego 33,3% czystego złota.

Drugim parametrem, obok próby złota, wskazywanym przy każdym produkcie inwestycyjnym jest jego waga. Podaje się ją w uncjach, oznaczanych symbolem „oz.” lub gramach (g). Co ciekawe, wyodrębnia się kilka odmian uncji. Do określania masy metali szlachetnych wykorzystuje się trojańską.

W uncjach zazwyczaj wyraża się wagę monet bulionowych. Mają one najczęściej gramaturę około 31,1 g, czyli 1 oz. trojańską. Waga sztabek natomiast jest podawana w gramach oraz uncjach. Podyktowane jest to względami praktycznymi – sztabki wprowadzane są na rynek z ustandaryzowanymi wartościami masy złota (5 g, 10 g, 20 g, 1 oz., 50 g, 100 g itd.). Im więcej gram złota zawiera dany produkt, tym niższa z reguły jest cena kruszcu w przeliczeniu na 1 gram. Warto zwrócić na to uwagę przy dokonywaniu wyboru produktu inwestycyjnego. Oczywiście większa gramatura jest równoznaczna z większą wartością, ale na szczęście różnorodność na rynku metali szlachetnych jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...