Wojna w Ukrainie, postpandemiczna rzeczywistość, katastrofa ekologiczna, czy może rozwój medycyny, technologii i podbój kosmosu – które z tych zjawisk mają największy wpływ na postrzeganie przyszłości przez Polaków? Jesteśmy optymistyczni i pełni nadziei czy zaniepokojeni wizją jutrzejszego świata?
Instytut Badań Pollster zapytał dorosłych Polaków, jak w kontekście rozwoju nowych technologii, postrzegają przyszłość.
Badanie przeprowadzono w czerwcu 2023 roku na Panelu Badawczym ReaktorOpinii.pl na próbie 1077 Polaków w wieku 15+.
Okazuje się, że opinie na temat jutra są spolaryzowane – podobny odsetek społeczeństwa ocenia przyszłość ludzkości pozytywnie, jak i postrzega ją w ciemnych barwach (raczej lub zdecydowanie negatywnie).
Rozwój sztucznej inteligencji – szansa czy zagrożenie?
“Wizja rozwoju sztucznej inteligencji sprawia, że przyszłość jawi się raczej jako niepewna, trudna do określenia, niż jako definitywnie negatywna.” – wyjaśnia Marta Bidzińska-Marcinkowska, Starsza Specjalistka ds. Badań z Instytutu Badań Pollster.
Respondenci zostali ponownie zapytani o wizję przyszłości, jednak tym razem biorąc pod uwagę rozwój sztucznej inteligencji. Okazuje się, że odsetek osób patrzących w przyszłość z optymizmem jest porównywalny (36%), natomiast odsetek zaniepokojonych wizją przyszłości zmniejszył się (do 20%).
Znacznie więcej osób natomiast wybrało odpowiedź pośrednią – blisko połowa, bo aż 44% patrzy w przyszłość w kontekście rozwoju AI niepewnie.
“Rozwój AI może budzić obawy ludzi, zwłaszcza w sytuacji, gdy dobrze jej nie rozumieją. Filmy i szerzej rozumiana popkultura często ostrzegają nas przed konsekwencjami jej wdrożenia. Jednak AI to ogromna szansa na rozwój naszej cywilizacji, a jej szerokie wykorzystanie w medycynie czy transporcie ma potencjał ratowania setek tysięcy ludzi każdego roku” – mówi Paweł Piekarski, Prezes Zarządu Instytutu Badań Pollster.
Co napawa nas nadzieją, a co wzbudza obawy?
Z badania wynika, że boimy się przede wszystkim wojen (3 na 4 badanych), kataklizmów, groźnych drobnoustrojów oraz następstw związanych ze zmianą klimatu.
Szanse widzimy natomiast w wydłużeniu średniej życia dzięki postępowi medycyny, dalszych odkryciach kosmosu, a także w automatyzacji wielu czynności, dzięki której życie na Ziemi stanie się znacznie bardziej komfortowe i bezpieczne.
O badaniu:
Informacje pochodzą z badania dotyczącego sztucznej inteligencji przeprowadzonego w dniach 23.05-02.06.2023 roku na próbie 1077 respondentów (uczestników panelu badawczego ReaktorOpinii.pl). Próba była reprezentatywna pod względem struktury dla populacji Polaków w wieku 15+ pod względem: płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości i regionu.