GOSPODARKAPolska potrzebuje odpowiedzialnej polityki, by zmniejszyć lukę rozwojową wobec UE

Polska potrzebuje odpowiedzialnej polityki, by zmniejszyć lukę rozwojową wobec UE

Polska potrzebuje odpowiedzialnej polityki, by zmniejszyć lukę rozwojową wobec UE

Innowacyjność jest uznawana we współczesnym świecie za jeden z najważniejszych czynników determinujących tempo wzrostu gospodarczego i poziom dobrobytu ekonomicznego. Czynnikami determinującymi rozwój są działalność badawczo-rozwojowa (B+R), działalność innowacyjna oraz kapitał ludzki. Nowe kraje członkowskie UE nie nadrobiły luki innowacyjnej w stosunku do średniej unijnej w latach 2004–2022. Takie analizy prowadzi Sumary Innovation Index (SII), który został opracowany przez Komisję Europejską w ramach European Innovation Scoreboard (EIS).

– Ta luka, która powstała między państwami strefy euro czy krajami rozwiniętymi, jeśli chodzi o Unię Europejską, to jest wynik tylko i wyłącznie historii – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. – Brakuje nam około 20 lat rozwoju, które miały kraje Europy Zachodniej, a których Polska niestety nie mogła doświadczyć. Brakuje nam też trochę szczęścia i kultury politycznej, która próbowałaby patrzeć długoterminowo na rozwój kraju, a nie tylko krótko terminowo. Mówię tutaj o całym szeregu rządów, które mieliśmy w XX wieku i na początku XXI wieku. Brakuje spójnej myśli i strategii – chociażby cała polityka klimatyczna czy uzależnianie się w wielkim stopniu od dostaw zza granicy pokazuje, że sposób prowadzenia polityki międzynarodowej nie jest spójny i wystarczający do tego, żeby można było cytując strategię odpowiedzialnego rozwoju uciec z pułapki średniego dochodu – ocenia Zielonka.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...