EKOLOGIAKrajowy rynek odzysku elektroodpadów potrzebuje jasnych zasad

Krajowy rynek odzysku elektroodpadów potrzebuje jasnych zasad

Krajowy rynek odzysku elektroodpadów potrzebuje jasnych zasad

Gospodarka Obiegu Zamkniętego jest ściśle związana ze sferą cyfrową. System ten w Polsce wymaga jasno zdefiniowanych praw i obowiązków wszystkich jego uczestników, lecz mnożenie przepisów nie jest sposobem na realizację ambitnych celów środowiskowych. Istotny jest także rozwój wiedzy o GOZ i odzyskiwaniu elektroodpadów. Powinna ona stanowić nieodłączny element edukacji środowiskowej i klimatycznej. Takiego zdania są eksperci, którzy o zrównoważonym rozwoju cyfrowym i rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym dyskutowali w czasie konferencji ECO Digital Forum 2024.

Przedstawiciele administracji publicznej, prawnicy i eksperci z branży cyfrowej rozmawiali o krajowych i unijnych regulacjach klimatycznych, zrównoważonym rozwoju cyfrowym, odpowiedzialności wielkiego biznesu, edukacji z zakresu zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), znaczeniu inwestycji w recykling dla gospodarki i najważniejszych wyzwaniach stojących na drodze odzysku zużytego sprzętu w Polsce. Konferencja zorganizowana została przez Związek Cyfrowa Polska.

Gospodarka o obiegu zamkniętym wymaga jasnych zasad

Obowiązujące i projektowane przepisy dotyczące systemu obiegu elektroodpadów były jednym z głównych tematów debat na ECO Digital Forum 2024. Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko S.A., partnera strategicznego konferencji, podkreślał potrzebę zagwarantowania przejrzystości prawa i odpowiedzialnego podejścia do praw i obowiązków wszystkich podmiotów współtworzących ten system. – Musimy jasno zdefiniować prawa i obowiązki wszystkich uczestników krajowego systemu obiegu zużytego sprzętu. Rynek ZSEE rośnie w ogromnym tempie, a część jego uczestników, szczególnie wprowadzający urządzenia na rynek,  wciąż nie dysponują narzędziami prawnymi do optymalizacji swojego działania na nim. Jedyną grupą finansującą system obiegu są w Polsce podmioty wprowadzające sprzęt na rynek – komentował Prezes ElektroEko. –  Istotne jest, by dążyć do równowagi pomiędzy obowiązkami i prawami wszystkich uczestników tego systemu. Przejrzystość przepływów finansowych, weryfikacja organizacji odzysku i dostępność zagregowanych raportów branżowych są nam niezbędne, szczególnie, że przed nami wiele zmian legislacyjnych z zakresu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zaktualizowana dyrektywa WEEE i nowe regulacje “bateryjne” – wymieniał Grzegorz Skrzypczak.

Anita Kucharska-Dziedzic, Posłanka na Sejm RP przypominała jednak o odpowiedzialności, którą podmioty na rynku elektroniki ponoszą za środowisko. – Regulacje GOZ są niezbędne. Musimy dbać o ich szczelność i precyzyjność, ponieważ luki w przepisach dotyczących elektroodpadów objawiają się licznymi nadużyciami i patologiami w systemie obiegu ZSEE. Poza przepisami potrzeba nam także gotowości producentów do wzięcia odpowiedzialności za wprowadzany na rynek sprzęt – wskazała posłanka.

Zielona i cyfrowa transformacja idą w parze, lecz wymagają edukacji społeczeństwa

Goście ECO Digital Forum podkreślali, że postęp technologiczny idzie często w parze ze staraniami na rzecz ochrony środowiska i klimatu. – Gospodarka Obiegu Zamkniętego jest ściśle związana ze sferą cyfrową. Aby odejść od gospodarki liniowej musimy korzystać z technologii cyfrowych. W coraz większym stopniu cyfryzacja działa w służbie ekologii. Przemysł 4.0, oparta o AI optymalizacja procesów, zarządzanie danymi w celu analizy cyklu życia produktów, czy śledzenie zużycia surowców i energii z wykorzystaniem technologii cyfrowych wpisują się w założenia GOZ i łączą interes ekonomiczny z ekologią – mówiła Anita Sowińska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

W czasie konferencji wiele uwagi poświęcono wyzwaniom z zakresu edukacji społecznej dotyczącej obiegu zużytego sprzętu. –  Jeśli chcemy uczyć młodych ludzi odpowiedzialności za środowisko i klimat, to sami musimy się nią wykazać i dawać im realne narzędzia do wpływu na rzeczywistość, w jakiej się rozwijają – apelowała Paulina Piechna-Więckiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. – Warto rozwijać również świadomość konsumentów na temat szkodliwej środowiskowo działalności podmiotów wprowadzających na rynek sprzęt, który nie spełnia wymogów krajowych i unijnych przepisów – dodał Andrzej Saja, Wiceprezes Zarządu ElektroEko.

Przedstawiciele branży cyfrowej i producentów sprzętu zwracali uwagę na zaangażowanie sektora w działania z zakresu edukacji środowiskowej. – Producenci sprzętu elektronicznego mają swoją rolę do odegrania w procesie edukacji środowiskowej. Chodzi nie tylko o dostarczanie rozwiązań i technologii  dla szkół, ale również o służenie dobrym przykładem, np. odpowiedzialnie projektując swoje produkty z myślą o środowisku – mówił Jacek Łęgiewicz, Dyrektor ds. korporacyjnych w Samsung Electronics Polska.

– Branża czuje się współodpowiedzialna za środowisko i klimat. Aby mogła realizować ambitne cele w tym zakresie potrzebuje jednak jasnego, klarownego otoczenia regulacyjnego, powstającego na drodze dialogu i współpracy. Mnożenie przepisów środowiskowych nie osiągnie zamierzonego celu, jeśli wciąż mamy kłopot z zapewnieniem ich skuteczności. Należy podjąć poważną rozmowę o tym, jak przełożyć wymogi na efektywność systemu nadzoru i egzekwowania prawa – przyznał Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska, organizator konferencji.

Patronat honorowy nad konferencją ECO Digital Forum 2024 sprawowały Narodowa Agencja Poszanowania Energii i Urząd Komunikacji Elektronicznej. Partnerem strategicznym wydarzenia było ElektroEko S.A., partnerstwo merytoryczne świadczyli: DLA Piper, UNEP/GRID-Warszawa oraz Polskie Stowarzyszenie ESG, a partnerami medialnymi byli BrandsIT i ESG Trends. Wśród partnerów znalazła się także firma Samsung.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...