środa, 2 kwietnia, 2025

Elektronika na dłużej. Jak dostępność napraw zmienia rynek?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Z badań Eurobarometru wynika, że 77 proc. mieszkańców Unii zamiast ciągłego kupowania nowej elektroniki zdecydowanie woli naprawiać stare lub uszkodzone produkty. Odpowiedzią na tę potrzebę jest działalność serwisów, które mogą wspierać zarówno konsumentów, jak i producentów.

Serwisowanie produktów elektronicznych odgrywa kluczową rolę w promowaniu i rozwoju tzw. naprawialności (repairability). To idea zakładająca tworzenie urządzeń, które da się łatwo rozebrać, wymienić w nich wadliwe lub zużyte podzespoły i szybko przywrócić do pełnej sprawności. Naprawialność jest jednym z fundamentów gospodarki cyrkularnej i pomaga w wydłużaniu cyklu życia produktów. Przyczynia się także do zmniejszenia ilości elektroodpadów i oszczędności surowców.

Konsumenci coraz chętniej wybierają elektronikę, dającą się naprawić szybko i za ułamek wartości nowego produktu. Doceniają też pozytywny wpływ napraw na środowisko naturalne. Jak nowy trend mogą wykorzystać producenci elektroniki? Z pomocą przychodzą wyspecjalizowane firmy serwisowe.

Naprawa w wersji door-to-door

Jednym z czynników najbardziej motywujących do naprawy jest… jej dostępność. Kierując się tą zasadą, wiele serwisów zapewnia swoim klientom możliwie najszersze portfolio usług – od prostych wymian baterii czy ekranów, aż po skomplikowane naprawy płyt głównych. Popularnym rozwiązaniem są również serwisy mobilne, które eliminują konieczność wizyty w punkcie stacjonarnym. Usługi door-to-door pozwalają na odbiór i zwrot sprzętu bez wychodzenia z domu, a specjalne stoiska w centrach handlowych umożliwiają naprawę przy okazji codziennych zakupów. Samą diagnostykę usterek ułatwiają z kolei nowoczesne technologie takie, jak np. AI, umożliwiające szybkie określenie problemu i kosztów jego usunięcia.

Łatwy dostęp do części

Serwisy bardzo skutecznie rozwiązują też problem braku dostępu do części zamiennych. Współpracując z producentami i dostawcami, tworzą własne sieci dystrybucji, dzięki którym mogą szybciej pozyskiwać oryginalne komponenty lub wysokiej jakości zamienniki. Gdy na rynku części zabraknie, są w stanie regenerować używane podzespoły i przywracać je do pełnej używalności. Bardzo często korzystają też z techniki druku 3D, pozwalającej na odtwarzanie brakujących elementów w starszych urządzeniach.

Edukacja konsumentów

Wsparcie serwisów dla idei naprawialności ma też postać działań edukacyjnych. Aby przekonać klientów, że naprawa jest lepszym rozwiązaniem niż zakup nowego produktu, organizowane są warsztaty, podczas których każdy może nauczyć się podstawowych napraw pod okiem specjalistów. Serwisy często udostępniają też niezbędne instrukcje oraz bazy wiedzy, a także aktywnie udzielają się na forach, dzięki czemu dzielą się doświadczeniami i pomagają w samodzielnym usuwaniu usterek.

Bezpośredni ukłon w stronę producentów

Rola serwisów nie sprowadza się jednak wyłącznie do wsparcia konsumentów. Firmy tego typu są również partnerami dla producentów elektroniki i dzięki swojemu doświadczeniu mogą dostarczać im informacje na temat najczęstszych usterek. Bazując na tej wiedzy producenci są w stanie udoskonalać projekty swoich urządzeń i stosować w nich mniej awaryjne rozwiązania. Innym polem kooperacji jest oczywiście sama działalność serwisowa. Może się ona odbywać niezależnie lub w ramach napraw autoryzowanych, opartych na oficjalnych certyfikatach producentów.

Wykonując naprawy dla jednego z naszych partnerów, wykryliśmy często powtarzającą się wadę w popularnym modelu czytnika ebooków. Nasi specjaliści dokładnie zbadali usterkę i sporządzili szczegółową dokumentację techniczną problemu. Dzięki niej producent zmienił konstrukcję swoich wyświetlaczy i zmodyfikował cały proces ich produkcji oraz montażu, tak aby urządzenia służyły użytkownikom przez wiele kolejnych lat. – mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit.

Naprawy przy wsparciu AI

Niezależnie od tego, komu świadczone są usługi napraw, wielkim atutem serwisów są wykorzystywane w ich pracy technologie. Lepszą diagnostykę usterek zapewniają rozwiązania z zakresu AI oraz Big Data. Oparte na nich systemy są w stanie przewidywać potencjalne awarie, analizować zgłoszenia serwisowe i optymalizować dostępność części zamiennych. Przełomem w dziedzinie napraw elektroniki są również: Internet Rzeczy (IoT), dzięki któremu sprzęt może automatycznie zgłaszać awarie oraz aplikacje diagnostyczne, pozwalające na samodzielne sprawdzanie stanu urządzenia przez użytkowników.

Aktualnie rozwijamy  narzędzie AI, które, wykorzystując Big oraz Thick Data, pomaga nam w diagnostyce usterek i pozwala na większą oraz szybszą automatyzację procesu naprawczego. Dzięki zaawansowanej analizie danych będziemy w stanie precyzyjnie identyfikować najczęstsze problemy i prognozować możliwe usterki, co znacząco usprawni obsługę serwisową. Narzędzie to pozwoli również określić, co i dlaczego ulega uszkodzeniu, a uzyskane w ten sposób informacje – we współpracy z producentami – przyczynią się do ulepszenia konstrukcji urządzeń. W efekcie możliwe będzie wprowadzenie zmian projektowych, które nie tylko zwiększą trwałość produktów, ale także podniosą ich poziom naprawialności – tłumaczy Mariusz Ryło.

A wszystko to dla większej cyrkularności

Cały wysiłek serwisów związany z promocją naprawialności wpisuje się w szerszy kontekst gospodarki cyrkularnej. Naprawy wpływają na przedłużenie cyklu życia produktów i przyczyniają się do redukcji ilości elektroodpadów. Serwisy dbają też o recykling i odzysk cennych surowców, a w sytuacji, gdy naprawa nie jest możliwa, są w stanie zapewnić profesjonalną utylizację sprzętu. Działanie te ograniczają negatywny wpływ elektroniki na środowisko i kształtują wśród konsumentów bardziej odpowiedzialne podejście do użytkowania elektroniki.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Ekonomia cyrkularna: zrównoważony rozwój i konkurencyjność

O cyrkularności, czyli gospodarce o obiegu zamkniętym, mówi się...

Customer Experience z pandemią w tle

Według najnowszego raportu opracowanego przez KPMG, aż 79% konsumentów...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie