poniedziałek, 29 maja, 2023
MEDYCYNA I FARMACJABól kręgosłupa bolączką Polaków. Luksusowa medycyna kręgosłupa pod Łodzią

Ból kręgosłupa bolączką Polaków. Luksusowa medycyna kręgosłupa pod Łodzią

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Ból kręgosłupa bolączką Polaków. Luksusowa medycyna kręgosłupa pod Łodzią

Brak aktywności fizycznej, a także przyrost masy ciała to główne przyczyny coraz powszechniejszych schorzeń kręgosłupa. Z najnowszych danych GUS wynika, że blisko 30 proc. Polaków skarży się na bóle dolnej partii pleców. Ponad 20 proc. zmaga się z bólami szyi, około 16 proc. ma bóle środkowej partii pleców oraz podobna liczba zmaga się z chorobą zwyrodnieniową stawów. Brak aktywności fizycznej i wzrost masy ciała to prosta droga do przewlekłej choroby kręgosłupa – podkreślają eksperci z Columna Medica, specjalistycznego ośrodka rehabilitacji w Łasku obok Łodzi. Adam Kszczot, wielokrotny medalista mistrzostw Europy

Specjaliści z łódzkiej kliniki od lat wprowadzają najnowsze metody terapii i leczenia schorzeń narządu ruchu, w tym ortopedycznej terapii manualnej i nieinwazyjnego leczenia kręgosłupa. O wysokim poziomie polskiego lecznictwa i rehabilitacji przekonali się już pacjenci m.in. z Kuwejtu, Niemiec i Izraela, którzy odbywają długie programy rehabilitacyjne. Ośrodek jest jednym z nielicznych miejsc w kraju, gdzie dokonywana jest trójwymiarowa analiza kręgosłupa, postawy ciała i chodu w warunkach statycznych i dynamicznych za pomocą aparatu Diers Formetric 4D.

W klinice nie brakuje polskich autorytetów w dziedzinie neurochirurgii takich jak Prof. D. Jaskólski, wybitny polski neurochirurg, specjalizujący się w zabiegach u pacjentów z urazami głowy i kręgosłupa, guzami mózgu. Z kliniką od dawna współpracuje również Dr Bartosz Bryszewski na co dzień pracujący na Oddziale Klinicznym Neurochirurgii i Onkologii Centralnego Układu Nerwowego UM w Łodzi.

Rehabilitacja nie tylko przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych kręgosłupa, ma także pewne znaczenie profilaktyczne. Fachowe porady i regularne ćwiczenia umożliwiają wyrobienie właściwych nawyków zapobiegając nawrotowi choroby i postępowi zmian, które pozostawione same sobie mogą prowadzić do obniżenia jakości życia, a nawet do niepełnosprawności – 0strzega Prof. Dariusz Jaskólski, neurochirurg i Konsultant Wojewódzki, konsultujący Pacjentów w Columna Medica.

Zdaniem ekspertów, ból kręgosłupa może świadczyć również o zmianach dyskopatycznych, które dotykają również młodych ludzi. Ma to często związek z wymuszoną, stałą pozycją w pracy, obciążającą kręgosłup i prowadzącą do trwałych uszkodzeń.

Rośnie potrzeba profilaktyki i rehabilitacji ortopedyczne

Priorytetem kliniki była inwestycja w najnowsze urządzenia medyczne z zakresu rehabilitacji. Urządzenia rehabilitacyjne w Columna Medica pozwalają na wykonanie diagnostyki funkcjonalnej, doraźnej terapii i treningu, dzięki czemu uzyskamy poprawę pracy grup mięśni, m.in. brzucha, stawów biodrowych, kolanowych i barkowych, grzbietu czy klatki piersiowej. Ponadto klinika wyposażona jest w urządzenia do treningu aerobowego, poprawiające wydolność układu krążeniowo-oddechowego, takie jak cykloergometry rowerowe, bieżnie, rotory kończyn górnych i dolnych czy maszyny eliptyczne. Istotną grupę stanowią przyrządy do treningu sensomotorycznego, poprawiające koordynację mięśniowo-nerwową i równowagę. Każdy przewlekły ból pleców, stawów czy mięśni wymaga kompleksowej diagnostyki i terapii. Pozwala to nie tylko obniżyć koszty leczenia, ale przede wszystkim ograniczyć zasięg interwencji i w wielu przypadkach uniknąć skomplikowanych zabiegów chirurgicznych– podkreślają specjaliści łódzkiego ośrodka.

Według ekspertów Columna Medica jedynie 4 proc. młodych (przed 40 rokiem życia) pacjentów z dolegliwościami kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego. Odsetek ten zwiększa się wraz z wiekiem. Istotna jest jednak profilaktyka i wczesne zapobieganie rozwojowi choroby. Oprócz samej terapii ważnym elementem jest holistyczne podejście w leczeniu pacjentów. Nauka relaksu, poszerzanie wiedzy i doświadczenia w obszarze własnego ciała i emocji przynoszą ogromne korzyści w rehabilitacji – podkreśla Damian Danielski z Columna Medica.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Co nas czeka na rynku obligacji korporacyjnych

0
„Pozostajemy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Mając na uwadze bieżącą sytuację makroekonomiczną oraz perspektywy ścieżki stóp procentowych, ta klasa aktywów powinna pozwolić na osiągnięcie relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Stabilizacja rentowności na...

REIT-y w Polsce to już temat zamknięty?

0
Tematowi uchwalenia polskich przepisów wprowadzających spółki typu REIT było poświęconych już kilka artykułów, które przygotowali eksperci portalu NieruchomosciSzybko.pl. Trudno się jednak dziwić, bo o regulacjach sprzyjających rozwojowi dywidendowych spółek nieruchomościowych była mowa już jesienią...

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych

0
Wysoka inflacja z pewnością skłania coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. – Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w...