BEZPIECZEŃSTWOBooking na WhatsAppie? Uwaga na nową kampanię oszustów

Booking na WhatsAppie? Uwaga na nową kampanię oszustów

Booking na WhatsAppie? Uwaga na nową kampanię oszustów

W ostatnim czasie pojawiła się nowa kampania oszustów. Cyberprzestępcy podają się za badaczy platformy Booking i namawiają do wzięcia udziału w badaniu rynku.

Booking na WhatsAppie?

Booking - jak NIE wygląda badanie rynkuOtrzymujemy wiadomość za pośrednictwem komunikatora (najczęściej WhatsAppa). Nadawca podaje się za badacza Bookingu i zachęca do wzięcia udziału w badaniu rynku. Treść kusi nas łatwym zarobkiem w zamian za kilka prostych odpowiedzi. Oszuści oferują szansę odebrania wynagrodzenia w wysokości od 20 do 100 zł i dodatkowo wzięcia udziału w konkursie, w którym mamy szansę wygrać lodówki, ekspresy do kawy, pralki i inny sprzęt AGD. Wiadomość pozornie wygląda bezpiecznie – nie zawiera żadnego linku, kodu QR czy innego elementu, który budziłby obawy. Diabeł jednak tkwi w szczegółach.

Pytania i odpowiedzi

Po otrzymaniu takiej wiadomości powinny nas zaniepokoić dwie rzeczy: forma i zachęta do nawiązania kontaktu. Rozłóżmy sprawę na czynniki pierwsze i zadajmy sobie kilka prostych pytań. Czy Booking kiedykolwiek prowadził komunikację za pośrednictwem WhatsAppa? Czy platforma wspomina o  przeprowadzeniu badania w swoich oficjalnych kanałach? Czy udostępniono regulamin wspomnianego konkursu? Na wszystkie te pytania odpowiemy głośnym i zdecydowanym “NIE”. Krótka chwila researchu pomoże zdemaskować każde podobne oszustwo. Musimy tylko pamiętać, żeby informacji szukać u źródła.

Zagrożenie

Celem wiadomości jest zaangażowanie nas w rozmowę z oszustem. W trakcie konwersacji przestępca spróbuje uśpić naszą czujność pytaniami typowymi dla przeprowadzanego badania, a to wszystko po to, żeby w następnym kroku wyłudzić nasze dane i pieniądze! Wynagrodzenie nigdy nie trafi na nasze konto, a dodatkowo możemy dużo stracić. Prowadząc rozmowę z oszustem możemy nie tylko paść ofiarą wyłudzenia, ale również pokazać, że jesteśmy podatni na tego typu oszustwa.

Klucz do zachowania bezpieczeństwa jest bardzo prosty – wystarczy nie odpowiadać na wiadomość. Zawsze najlepszą metodą po otrzymaniu takiej treści będzie zablokowanie nadawcy i usunięcie rozmowy.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...