środa, 28 lipca, 2021
BEZPIECZEŃSTWOCheck Point: Nasze dane osobiste i dokumenty są sprzedawane w darknecie.

Check Point: Nasze dane osobiste i dokumenty są sprzedawane w darknecie. [CENY]

-

Check Point: Nasze dane osobiste i dokumenty są sprzedawane w darknecie. [CENY]

Na świecie wzrasta liczba kradzieży danych osobowych takich jak prawa jazdy, dowody czy paszporty, które następnie sprzedawane są w darknecie. Ceny oscylują od 12 do 150 USD. Czarny rynek rośnie – ostrzega firma Check Point.

Chociaż liczba publicznie ujawnionych naruszeń danych wrażliwych spadła w zeszłym roku o 48%, to jednocześnie zaobserwowano 141% wzrost ilości rekordów, które wyciekły za sprawą tych naruszeń – wynika z badań Risk Based Security. W tym toku ujawniono z kolei poważny wyciek danych 500 milionów użytkowników Facebooka, który obejmował m.in. numery telefonów, adresy e-mail czy informacje o lokalizacji. Wśród ofiar było 2,7 mln polskich użytkowników.

Zdaniem ekspertów z firmy Check Point tego typu kradzieże są szczególnie cenione przez cyberprzestępców, ponieważ pozwalają m.in. na ujawnienie danych logowania, które mogą być odsprzedane w darknecie. Badanie przeprowadzone przez Privacy Affairs ukazało przegląd darknetowych cen za różne rodzaje skradzionych danych osobowych: dostęp do szczegółowych danych karty kredytowej wynosi od 12 do 35 dolarów, natomiast skradzione dane uwierzytelniające dla bankowości online na kontach o minimalnym saldzie 2 tys. dolarów są sprzedawane za 65 dolarów. Cena poświadczenia dostępu do konta Gmail wynosi nawet do 150 dolarów.

Dane osobowe i dane uwierzytelniające konta są czołowym i cennym towarem oferowanym w darknecie, co oznacza, że przestępcy zawsze chcą je ukraść, aby osiągnąć zysk – powiedział Wojciech Głażewski, Country Manager firmy Check Point Software w Polsce. – Bardzo ważnym jest, aby zarówno konsumenci, jak i organizacje używały oprogramowania zabezpieczającego do ochrony swoich komputerów i danych. Istotnym jest także posiadanie wiedzy pozwalającej wykryć różne typy taktyk cyberataków, z których przestępcy korzystają.

W związku z rosnącą liczbą kradzieży danych, Check Point przygotował pięć zaleceń, które powinniśmy uwzględnić chroniąc się przed atakami.

  • Nigdy nie udostępniaj danych uwierzytelniających: kradzież danych uwierzytelniających jest jednym z głównych celów cyberataków. Wiele osób wykorzystuje te same nazwy użytkownika i hasła na wielu różnych kontach, więc kradzież danych uwierzytelniających jednego konta daje cyberprzestępcom szansę na uzyskanie dostępu do kolejnych. Dlatego nigdy ich nie udostępniaj i nie używaj tych samych haseł.
  • Zawsze zachowuj podejrzliwość w stosunku do wiadomości e-mail dotyczących resetowania hasła: po otrzymaniu niespodziewanej wiadomości e-mail dotyczącej resetowania hasła nigdy nie klikaj w otrzymany link; zamiast tego wejdź bezpośrednio na daną stronę internetową i rozważ zmianę hasła w panelu logowania.
  • Aktualizuj oprogramowanie: cyberprzestępcy często znajdują punkty wejścia do aplikacji i oprogramowania zabezpieczającego, obserwując luki w zabezpieczeniach i je wykorzystując. Na szczęście często twórcy pierwsi wyrywają podatności, które łatane są w kolejnych aktualizacjach. Ciągłe aktualizowanie do  najnowszych wersji oprogramowania jest jednym z najlepszych sposobów ochrony przed takimi atakami.
  • Zastosuj uwierzytelnianie wieloskładnikowe: system ten zmusza użytkowników do weryfikacji swojej tożsamości na kilka sposobów, zanim uzyskają dostęp do systemu. W ten sposób nawet jeśli cyberprzestępca otrzyma hasło przez pomyłkę, nadal nie będzie mógł uzyskać do niego dostępu.
  • Używaj najlepszego oprogramowania ochronnego: większość ataków ransomware można wykryć i rozwiązać, zanim będzie za późno. Aby zmaksymalizować swoje szanse na ochronę, powinieneś mieć zainstalowany automatyczny system wykrywania zagrożeń.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...