BEZPIECZEŃSTWOCyberwojna, więcej ataków dla okupu i wykorzystywanie AI do obrony przed hakerami

Cyberwojna, więcej ataków dla okupu i wykorzystywanie AI do obrony przed hakerami

Cyberwojna, więcej ataków dla okupu i wykorzystywanie AI do obrony przed hakerami

Cyberwojna i eskalacja ataków z wykorzystaniem ransomware, które stanową już 10 proc. wszystkich szkodliwych programów, to najbardziej realny scenariusz na 2024 rok – twierdzą analitycy Check Point Research. Cyberprzestępcy coraz chętniej stawiają na luki typu zero-day i wykorzystują nowe, zróżnicowane taktyki. Tymczasem w Polsce dochodzi do rekordowych ilości ataków DDoS.

Eksperci firmy Check Point ujawnili podczas konferencji CPX w Wiedniu, że cyberprzestępczość będzie kosztować świat 9,5 biliona dolarów w 2024 roku. Gdyby mierzyć ją jako kraj, cyberprzestępczość byłaby trzecią co do wielkości gospodarką świata, po USA i Chinach. W zeszłym roku globalne koszty szkód spowodowanych cyberprzestępczością wynosiły 18 milionów dolarów co minutę i będą rosły o 15 procent rocznie w ciągu najbliższych dwóch lat, osiągając 10,5 biliona dolarów rocznie do 2025 roku.*

Wg najnowszego raportu bezpieczeństwa opublikowanego przez Check Point Research, cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane techniki, wykorzystując m.in. luki typu zero-day, w celu przeprowadzenia kolejnych ataków dla okupu (ransomware). Tylko w 2023 roku odnotowano ponad 5000 ofiar jawnych ataków dla okupu – to wzrost o 90-proc. w porównaniu do 2022. Ransomware stanowi dziś już 10 proc. wszystkich szkodliwych programów atakujących sieci komputerowe na świecie.

2024 Cyber Security Report sugeruje również dalszy rozkwit haktywizmu. W ostatnim roku nasiliła się jego odmiana wspierana przez państwa (np. Rosję), która bierze udział w działaniach cybernetycznych związanych z konfliktami geopolitycznymi. Użycie niszczycielskich wiperów, w celu uzyskania maksymalnego efektu podkreśla ewoluujący charakter cyberwojny.

– W epoce nieustannych innowacji w cyberprzestępczości i narastających napięć z udziałem podmiotów powiązanych z państwami i haktywistów na całym świecie, organizacje muszą się przygotować na rosnące zagrożenia. Inwestowanie w silniejsze zabezpieczenia z solidnymi środkami bezpieczeństwa cybernetycznego opartymi na sztucznej inteligencji i dostarczanymi w chmurze to klucz do skutecznej ochrony przed ewoluującymi zagrożeniami – zapewnia Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w Check Point Software.

Tymczasem Polska, która wg Check Pointa doświadcza ponad 1000 cyberataków na organizację w tygodniu, stała się jednym z najbardziej atakowanych krajów metodą DDoS.

– Ostatnie tygodnie wskazują, że jesteśmy najbardziej atakowanym krajem na świecie – wskazuje w programie „Didaskalia” gen. dyw. Karol Molenda. – Nasi analitycy, bazując na danych od partnerów, zdefiniowani i zauważyli, że – jeżeli chodzi o jeden z typów ataków, czyli tak zwany atak DDoS – ostatnie tygodnie wskazują, że jesteśmy najbardziej atakowanym krajem na świecie – ujawnia ekspert cytowany przez Wirtualną Polskę.

Pośród tych narastających zagrożeń sztuczna inteligencja (AI) jawi się jako nadzieja dla bezpieczeństwa, rewolucjonizując sposób, w jaki zapobiega się zagrożeniom cybernetycznym. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji już teraz oferują niezrównane możliwości wykrywania i łagodzenia zagrożeń, dzięki czemu organizacje mogą być o krok przed przeciwnikami – zaznaczają autorzy 2024 Cyber Security Report.CSR CSR_2

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...