BIZNESCzy 2024 r. będzie łaskawy dla przedsiębiorców?

Czy 2024 r. będzie łaskawy dla przedsiębiorców?

Czy 2024 r. będzie łaskawy dla przedsiębiorców?

Nowy rząd, obietnice reform, odblokowanie środków z KPO, a także obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)… 2024 rok może być czasem wielkich przemian w polskim biznesie. Z czym przyjdzie się zmierzyć przedsiębiorcom w nadchodzących miesiącach? Sprawdźmy!

Nowy rząd – wiatr zmian dla przedsiębiorców?

Zmiana w parlamencie otwiera drzwi do możliwych reform, a przedsiębiorcy z zainteresowaniem śledzą, czy nowa ekipa rządząca wprowadzi zapowiadane zmiany. Oczekiwania przedsiębiorców są wysokie, zwłaszcza jeśli chodzi o obiecane ulgi podatkowe, ułatwienia biurokratyczne czy wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Obietnice wyborcze – czy zostaną spełnione?

Nie da się ukryć, że dla wielu przedsiębiorców kluczowe są obietnice wyborcze Koalicji Obywatelskiej. Przewidują bowiem istotne zmiany w obszarze świadczeń społecznych i opodatkowania, czyli tego, co stanowiło jedno z większych obciążeń finansowych związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Co dokładnie obiecywano przedsiębiorcom?

Jednym z punktów był planowany transfer odpowiedzialności za wypłatę zasiłków lekarskich z przedsiębiorców na ZUS już od pierwszego dnia choroby. To potencjalnie korzystne posunięcie, które mogłoby odciążyć przedsiębiorców z obowiązku wypłacania zasiłków na własny koszt.

Ponadto powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej był kolejnym z zamierzeń KO. Ten krok miałby na celu uprościć system opodatkowania dla przedsiębiorców, a także zakończyć obowiązek płacenia składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

Ciekawym elementem propozycji KO było także wprowadzenie „urlopu dla przedsiębiorców”. Zakłada on miesiąc bez składek na ubezpieczenia społeczne oraz świadczenie urlopowe w wysokości połowy minimalnej płacy. Warto zaznaczyć, że decyzja o długości tego specjalnego „urlopu” miałaby być uzależniona od analizy finansowej, co sugeruje ostrożność w podejściu do tego zobowiązania.

– Spełnienie tych obietnic będzie zależało od bieżącej sytuacji finansowej państwa i ma być poddane dokładnej analizie przed podjęciem decyzji. Moim zdaniem warto śledzić rozwój tych propozycji, gdyż ich realizacja może wpłynąć istotnie na los polskich przedsiębiorców w 2024 roku – zauważa Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Odblokowanie środków z KPO

Ważnym elementem, który może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców w 2024 roku, jest uruchomienie środków z KPO. Krajowy Plan Odbudowy stanowi nadzieję na ożywienie inwestycji publicznych w Polsce. Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych związanych z branżą przetargów publicznych, to szansa na rozwój,

Co już jest pewne? Zatwierdzone zmiany podatkowe w 2024 roku

Nadal czekamy, żeby przekonać się, jak decyzje podejmowane przez nowy rząd wpłyną na bieżącą sytuację gospodarczą kraju. Są jednak zmiany, które na pewno będą obowiązywać od tego roku.

Obowiązkowy KSeF. Rewolucja w fakturowaniu

Najprawdopodobniej od lipca 2024 roku przesyłanie faktur do KSeF stanie się obowiązkowe dla czynnych podatników VAT. To w zasadzie największą zmiana w realizacji procesów fakturowania. Już teraz przedsiębiorstwa muszą szybko dostosować swoje procedury i zainwestować w nowoczesne systemy wspierające pracę księgowych zintegrowane z KSeF.

– Dostosowanie procesów do pracy KSeF to ogromne wyzwanie dla przedsiębiorców. Dobre przygotowanie do tej zmiany nie uchroni jednak przed wszystkimi problemami. Obawiam się, że Krajowy System e-Faktur może nie działać płynnie na samym początku. Masowe logowania do rządowej platformy mogą generować trudności w pierwszych okresach jej użytkowania – podkreśla Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Wzrost składek ZUS i płacy minimalnej

Początek 2024 roku przynosi ze sobą kolejną podwyżkę płacy minimalnej i, co za tym idzie, wzrost składek ZUS. To wyzwanie, przed którym staje wiele firm, wymaga starannej strategii budżetowej i elastyczności w dostosowywaniu się do nowych realiów płacowych.

– Wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 12,8% oznacza zwiększenie składek ZUS dla przedsiębiorców. Firmy mogą stanąć przed koniecznością dostosowania się do podwyżki sięgającej ponad 180 zł przy dużym ZUS lub blisko 70 zł miesięcznie przy małym ZUS – dodaje Krzysztof Wojtas.

Podatek minimalny CIT dla spółek i kasowy PIT

Nowe przepisy dotyczące podatku minimalnego dla spółek, które wchodzą w życie w 2024 roku, wprowadzają zmiany dla firm, które wykażą stratę podatkową. To posunięcie ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego, ale dla przedsiębiorców oznacza konieczność dostosowania strategii podatkowej do nowych regulacji.

Kwestia kasowego rozliczania podatku dochodowego (PIT) na razie stoi pod znakiem zapytania. Płacenie podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty od klientów stanowi potencjalne rozwiązanie problemów z opóźnieniami w płatnościach.

Powrót VAT na produkty spożywcze i większe obciążenia dla rolników

Rolnicy od stycznia 2024 roku staną przed wyzwaniem związanym z 21-procentowym wzrostem podatku rolnego. To z pewnością wpłynie na ich koszty działalności, co może odbić się na cenach żywności.

Z kolei planowany powrót 5-procentowego podatku VAT na produkty spożywcze w 2024 roku może wpłynąć na konsumentów i ich decyzje zakupowe. Chociaż obecne informacje sugerują utrzymanie 0% VAT do końca czerwca 2024, przyszłe losu VAT-u na żywność nie są jeszcze przesądzone.

Wyzwania czekają nie tylko przedsiębiorców, ale i ich księgowych

Zmiany przepisów nie ograniczają się jedynie do przedsiębiorców. Księgowi również stoją przed poważnymi wyzwaniami. Obecna sytuacja w branży księgowości już teraz jest trudna, a liczba osób, które rezygnują z tego zawodu, rośnie.

Ostatnie lata pokazały, że przepisy podatkowe, księgowe i dotyczące rejestru VAT stają się coraz bardziej złożone. To sprawia, że praca księgowych staje się bardziej wymagająca, a interpretacja przepisów trudniejsza.

– Automatyzacja niektórych procesów, możliwa dzięki nowoczesnym aplikacjom wspierającym pracę księgowych, nie tylko ułatwia wykonywanie codziennych zadań, ale również daje szansę biurom rachunkowym na obsługę większej liczby klientów. To ważne, bo coraz większa grupa przedsiębiorców poszukuje zewnętrznych dostawców usług księgowych, samodzielne nadążanie za zmieniającymi się przepisami jest bowiem coraz trudniejsze. W 2024 roku w związku z KSeF zapotrzebowanie na usługi biur rachunkowych prawdopodobnie jeszcze wzrośnie – wyjaśnia Krzysztof Wojtas.

Czy rok 2024 będzie łaskawy dla biznesu? Dziś nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedno jest pewne – przedsiębiorcy, którzy będą elastyczni, gotowi do adaptacji oraz współpracy, a także otwarci na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, będą mieć lepsze szanse na rozwój.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...