PRACA I KARIERAREKRUTACJADłuższe rekrutacje i mniejsza presja wzrostu pensji. Eksperci rynku pracy o płacy...

Dłuższe rekrutacje i mniejsza presja wzrostu pensji. Eksperci rynku pracy o płacy średniej i płacy minimalnej

Dłuższe rekrutacje i mniejsza presja wzrostu pensji. Eksperci rynku pracy o płacy średniej i płacy minimalnej

Co dalej ze wzrostem wynagrodzeń? Eksperci Północnej Izby Gospodarczej o średniej krajowej i płacy minimalnej.

W ostatnim tygodniu poznaliśmy najnowsze statystyki odnośnie średniej krajowej, która pierwszy raz w historii przekroczyła 8 tysięcy złotych brutto. Wiemy także, ile wynosić będzie płaca minimalna od 2025 roku. W opinii ekspertów rynku pracy i przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej najbliższe miesiące spowodują, że nie będziemy już tak często słyszeć o „rekordowych wzrostach wynagrodzeń” czy o „rekordowej średniej płacy”. – Wiele branż znajduje się w trudnej sytuacji. Oczekiwania pracowników muszą być realne, a wiele sektorów gospodarki: od przemysłu przez usługi, nie ma jak podnosić pensji pracownikom – przyznaje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

  • Według zapowiedzi rządu od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 4626 zł brutto
  • Według ostatnich informacji Głównego Urzędu Statystycznego średnia płaca w Polsce pierwszy raz w historii przekroczyła 8 tysięcy złotych
  • Wzrosty wynagrodzeń najbardziej widzimy w zawodach deficytowych, a jednocześnie niezbędnych dla rynku pracy. Więcej zarabiają elektrycy, monterzy, ekspresji ds. automatyzacji procesów, specjaliści ds. sprzedaży i zakupów, menadżerowie zajmujący się sztuczną inteligencją
  • Mniej zarabia się w ostatnim czasie w budownictwie, transporcie oraz w usługach
  • Eksperci Północnej Izby Gospodarczej zauważają, że wieszczony spadek zarobków w IT póki co nie ma miejsca

Jak mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zaproponowany przez Rząd wzrost płacy minimalnej jest spodziewany i nie zaskoczył przedsiębiorców.

– O takich kwotach się mówiło. Nie jest to wzrost kaskadowy. Przedsiębiorcy jednak zawsze wychodzili z założenia, że to rynek, a nie ustawy powinny kreować średnią siatkę wynagrodzeń, więc też płacę minimalną. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadziło w tym zakresie konsultacji społecznych. Mamy nadzieje, że w przypadku większych zmian, takie konsultacje miałyby miejsce – mówi Hanna Mojsiuk.

Czy wzrost pensji minimalnej spowoduje, że przedsiębiorcy i tak beda musieli mocniej podnosić pensje w firmach?

– Nic na to nie wskazuje żeby w najbliższym czasie wzrost płac ogółem przewyższył  dotychczasowa dynamikę wzrostu płacy minimalnej. Wg. naszych danych pracodawcy nie planują na ten rok znaczących podwyżek, a te z pierwszej części roku oscylowały przeważnie w granicach 6-10%, co w porównaniu z prawie 20% wzrostem wynagrodzenia minimalnego daje mniejsze wzrosty. Również zapowiadana zmiana wynagrodzenia minimalnego w 2025r. jest dowodem na spadek dynamiki wzrostów wynagrodzeń w najbliższej przyszłości – mówi Maria Skowrońska, Menadżer operacyjny, LSJ HR Group

Spadek inflacji spowodował, że presja pracowników na pracodawców jest mniejsza. Jednocześnie wiele branż sygnalizuje, że na rynku pracy sytuacja jest znacznie trudniejsza. Widać to po ilości rekrutacji w niektórych branżach czy tym, jak mocno zmieniła się dynamika rekrutacji.

– Obecnie widzimy, że firmy mocniej przyglądają się rekrutowanym pracownikom. Nie zatrudniają „jak leci, byle były chęci” jak to miało czasem miejsce w IT czy w sektorach usługowych albo budownictwie. Trudniejsza sytuacja gospodarcza zawsze sprawia, że kompetencje stają się dla pracodawcy priorytetem – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy IDEA HR Group.

– W województwie zachodniopomorskim i lubuskim nie mamy obecnie wielu zwolnień grupowych. Nasza regionalna sytuacja gospodarcza jest więc na tyle dobra, że możemy mówić o pewnej stabilizacji. Nie spodziewamy się zmian do końca roku, choć widzimy pewną ostrożność przedsiębiorców – dodaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...