czwartek, 30 czerwca, 2022
NIERUCHOMOŚCIDomek z ogródkiem na wsi to marzenie, które realizujemy przed czterdziestką

Domek z ogródkiem na wsi to marzenie, które realizujemy przed czterdziestką

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Domek z ogródkiem na wsi to marzenie, które realizujemy przed czterdziestką

Polacy budują domy, ponieważ chcą mieć więcej przestrzeni, marzą o ogrodzie i uważają, że to bardziej opłacalne niż zakup mieszkania. Najczęściej budujemy się na wsiach i w niedużych miastach – wynika z raportu Oferteo.pl. Inwestycję rozpoczynamy między 30 a 40 rokiem życia. 

Domy na wsiach lub w małych miastach

Na jakim terenie budowali Państwo dom Analiza Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, pokazuje, że Polacy zdecydowanie najchętniej budują domy na terenach wiejskich. Od lat cieszą się one niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. W 2019 roku to właśnie na wsiach powstało 61% wszystkich nowych domów. Na kolejnych miejscach znalazły się nieduże miasta od 11 do 50 tys. (12%) lub poniżej 10 tys. (9%) mieszkańców. Wyraźnie unikamy dużych miast. Te, w których liczba mieszkańców wynosi od 251 do 500 tys., wybrało w ubiegłym roku tylko 2% osób planujących budowę, a te powyżej 500 tys. mieszkańców – 6%.

Wyniki badania pokazują, że przy wyborze lokalizacji kierujemy się przede wszystkim tym, czy dana okolica nam odpowiada (66%). Dla 32% badanych kluczowe znaczenie ma cena danej działki, a dla 21% – odległość od miejsca pracy. Wśród pozostałych aspektów wskazywano odległość od szkół i przedszkoli (19%) oraz od miejsca zamieszkania rodziny (17%). W przypadku co piątego ankietowanego lokalizację zdeterminowała odziedziczona działka.

W ostatnim roku najwięcej inwestycji powstało w województwach śląskim (13%), mazowieckim (12%) i dolnośląskim (11%), a najmniej w województwie opolskim oraz podlaskim (po 2%). 

Ogród, przestrzeń, oszczędność

Z jakich powodów zdecydowali się Państwo na budowę domu Pytani, co skłoniło ich do wybudowania domu, inwestorzy od lat najczęściej odpowiadają, że była to chęć realizacji marzenia. W najnowszej edycji badania w ten sposób odpowiedziała ponad połowa ankietowanych. 40% budujących stwierdziło natomiast, że kierowali się względami finansowymi, gdyż budowa domu wydawała im się bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż kupno mieszkania. Dla wielu osób zachętą był ogród (37%), a także możliwość zwiększenia powierzchni mieszkalnej (36%). 

Trzeba zmierzyć się z biurokracją

Co sprawiło Państwu najwięcej trudności w związku z budową Aby zrealizować marzenia i zamieszkać we własnym domu, nie wystarczy zainwestowanie odpowiedniej sumy pieniędzy. Budujący zmagają się także z wieloma dodatkowymi trudnościami podczas całego procesu inwestycyjnego. Jako najbardziej uciążliwe z nich w 2019 roku podawali oni załatwienie wszystkich formalności (48% badanych) i znalezienie odpowiedniej ekipy (40%). Co piąty badany miał problem ze zbilansowaniem budżetu. Inwestorzy źle wspominają również sprawowanie nadzoru nad ekipą budowlaną oraz trudności ze znalezieniem wykonawców.

Poszukiwanie odpowiednich osób do pracy często wskazywane jest jako największa trudność podczas budowy domu. Dotyczy to zarówno ekipy budowlanej jak i wykończeniowej – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Aby jak najbardziej ułatwić sobie ten proces, warto rozpocząć go możliwie jak najwcześniej. Pozwoli nam to na rozważenie i porównanie dostępnych ofert oraz zapoznanie się z rekomendacjami poprzednich klientów firm budowlanych.

Budowa po trzydziestce

Wyniki ankiety Oferteo.pl pokazują, że budowę własnego domu rozpoczynają najczęściej osoby między 30 a 40 rokiem życia. W ostatnim roku co czwarty budujący miał między 31 a 35 lat, a 23% – między 36 a 40. Rzadziej dom budowały osoby po 40 roku życia (33% badanych), a najmniejszy odsetek stanowili badani przed 30-stką (18%).

47% budujących dom w 2019 roku przeprowadzało się do niego z własnego mieszkania, 17% – z wynajmowanej nieruchomości, a 15% wyprowadzało się od rodziców.

Metodologia badania

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2020 roku metodą CAWI na próbie 660 osób, które w 2019 roku budowały dom.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...