środa, 28 lipca, 2021
PRAWODostaniesz mandat i musisz go przyjąć. Nowe prawo wejdzie w życie

Dostaniesz mandat i musisz go przyjąć. Nowe prawo wejdzie w życie

-

Dostaniesz mandat i musisz go przyjąć. Nowe prawo wejdzie w życie

Prawo jest zmienne i prawa musimy przestrzegać, nawet jeśli jest ono absurdalne. Nowy projekt nowelizacji Ustawy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia zakłada, jeżeli na osobę zostanie nałożony mandat będzie ona musiała go przyjąć i zapłacić, bez prawa odmowy. Oczywiście w takim przypadku istnieje możliwość odwołania się i przedstawiania wszelkich dowodów jednak nie ma pewności, że sąd orzeknie naszą niewinność.

Dostałeś mandat? Musisz go przyjąć i zapłacić!

Prawo w niektórych przypadkach jest absurdalne i właśnie takim mianem można określić nowy projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, że każdy mandat jest obowiązkowy. Nie jest ważne to czy wina leży po naszej stronie, czy nie – mandat należy przyjąć i za niego zapłacić. Nowelizacja ma na celu usprawnienie postępowania i odciążenie sędziów sądów powszechnych.

Obecnie, jeśli kierowca otrzyma mandat za jakiekolwiek wykroczenie drogowe musi wyrazić zgodę na otrzymanie kary. Jeśli nie zgodzi się na przyjęcie mandatu, funkcjonariusz policji kieruję sprawę na drogę sądową. Po tym jak zmiany w ustawie wejdą w życie kierowca będzie musiał przyjąć mandat i dopiero po zapłacie będzie miał możliwość zaskarżenia decyzji bezpośrednio w sądzie rejonowym.

Nie zgadzasz się z wystawionym mandatem? Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli funkcjonariusz policji wystawił mandat musisz go przyjąć i zapłacić. Dopiero po uregulowaniu płatności będziesz mógł się od niego odwołać i udowodnić to, że nie złamałeś prawa. Cały ten proces musi odbyć się w przeciągu 7 dni od wystawienia mandatu.

W jaki sposób dowieść o swojej niewinności? Najszybszy i najbardziej skutecznym sposobem jest korzystanie z kamery samochodowej, która rejestruje obraz podczas jazdy autem. Tego typu urządzenie staje się podstawowym wyposażeniem każdego kierowcy. Używane są one przede wszystkim do obrony przed oskarżeniami, ustalenia po czyjej stronie leży wina spowodowania kolizji czy pomaga w złapaniu sprawcy, który uciekł z miejsca zdarzenia. Stanowią też bezcenną pomoc w przypadku rozmów z ubezpieczycielem. – Marcin Trojan, Dyrektor Generalny KGK TRADE, właściciela marki Xblitz, Evorei, Neno.

Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

Projekt nowelizacji dopiero został zgłoszony, dlatego też jeszcze jego prawo nie obowiązuje. Ustawa może wejść w życie dopiero po 14 dniach od ogłoszenia, a więc data uchwalenia nowego prawa jest w pełni zależna od prac Sejmu.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...