PRACA I KARIERADzień wolny od pracy cenniejszy od pieniędzy? Zmieniają się preferencje pracowników

Dzień wolny od pracy cenniejszy od pieniędzy? Zmieniają się preferencje pracowników

Dzień wolny od pracy cenniejszy od pieniędzy? Zmieniają się preferencje pracowników

Konkluzja z obserwacji ekspertów rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Wolne urodziny albo krótsza praca w piątek

Obserwacje ekspertów rynku pracy wynikają z dziesiątek rozmów przeprowadzonych z największymi firmami z województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Pracownicy oczekują od pracodawców benefitów pozapłacowych i nie jest to zaskoczeniem. Zaskakujące jest jednak to, że coraz częściej nie są już to pieniądze czy konkretne korzyści materialne.

– Pracownicy oczywiście nie narzekają, gdy nagrodą jest podwyżka, premia lub nagroda kwartalna czy roczna. Pieniądze wciąż są bardzo mile widziane i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Widzimy jednak, że to nie jest już to, czego pracownicy oczekują najbardziej. Zdecydowanie bardziej preferujemy czas wolny – mówi wprost Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

– Jedna z dużych firm z województwa zachodniopomorskiego przeprowadziła w ostatnim czasie ankietę z której wynikało, że bardziej od kart sportowych oczekiwana jest możliwość kończenia pracy w piątki o 12:00, a nie o 16:00. Entuzjastycznie zareagowano także na możliwość udzielenia pracownikowi dnia wolnego w dniu jego urodzin, jako dodatkowego dnia urlopowego. Wnioski są następujące: oczekujemy dnia wolnego, oczekujemy krótszego czasu pracy i możliwości pracy zdalnej – przyznaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

W opinii ekspertki rynku pracy takie preferencje pracowników świadczą o pewnej ewolucji priorytetów pracowników.

– Od „Pokolenia Z” uczymy się work-life-balance w praktyce. Priorytetem nie jest już żeby pracować do utraty sił, ale żeby pracować efektywnie i mieć więcej czasu dla siebie. Nie ma tutaj zgody między kadrą menadżerską, a pracownikami, bo wiele firm zdecydowanie wolałoby więcej płacić swoim pracownikom, ale wciąż mieć ich na miejscu niż np. na pracy zdalnej – mówi Dorota Siedziniewska–Brzeźniak.

Czego oczekują pracownicy, a co oferują pracodawcy?

Jakie są więc preferowane przez pracowników benefity, a co chcą oferować pracodawcy? Oczekiwania się zmieniły to przede wszystkim dzień wolny za dobre rezultaty w pracy, możliwość pracy zdalnej czy niezmiennie: dodatkowe wynagrodzenie czy premię. Pracownicy deklarują także, że zależy im na pochwałach i poczuciu docenienia przez pracodawcę.

– Pracodawcy chętnie premiują pracowników benefitami finansowymi, ale z tych gratyfikacji pozapłacowych największym zainteresowaniem cieszą się pakiety zdrowotne i ubezpieczeniowe oraz karty sportowe. Coraz częściej odchodzi się od osławionych „owocowych czwartków” czy „piątków z pizzą”. Widzimy także, że firmy na nowo muszą wymyślić działania teambuldingowe. Firmy z którymi rozmawialiśmy rzadziej planują wyjazdy integracyjne czy bale integracyjne jako np. nagrodę za roczne wyniki w firmach. Nie ma już tendencji do wydawania dużych pieniędzy na takie spędy – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

– Rynek pracy się zmienia i oczekiwania pracowników również. Przedsiębiorcy muszą być na to przygotowani – mówi ekspertka rynku pracy.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...